Reklamy
Reklamy
Reklamy

Trzyletni Raszid jest podwrażliwy na wrażenia słuchowe. Jest pochłonięty sobą i prawie w ogóle nie zwraca uwagi na większość hałasów i głosów. Pewnego dnia zaskakuje ojca podczas wspólnego spaceru. Raszid ożywia się, kiedy pies sąsiada, szczekając ostro, rzuca się przed siebie, napinając swój łańcuch. Zamiast się przestraszyć, Raszid uśmiecha się. Chce podejść bliżej i ciągnie ojca za rękę, ale ojciec chce go chronić, więc bez dyskusji odciąga dalej.

Jedenastoletnia Marissa ma problemy z przetwarzaniem wrażeń słuchowych. Dobrze słyszy, ale ma trudności z wykorzystaniem tego, co słyszy, do nauki i w relacjach z innymi. Ma słabo rozwinięty język receptywny. Na przykład kiedy mama wysyła ją do sklepu po brokuły, sok pomarańczowy bez miąższu i skrzydełka kurczaka, Marissa wraca rzeczywiście z brokułami, ale już sok jest z miąższem, a skrzydełek w ogóle nie kupiła. Ma też słabo rozwinięty język ekspresywny. Rozmowy z koleżankami ze szkoły są krótkie, ponieważ trudno jest jej ubrać myśli w słowa. Podczas obiadu, kiedy ma opowiedzieć o swoim dniu, jej sprawozdanie jest lakoniczne i nikt z rodziny nie wie, jak wydobyć z niej pełniejszą odpowiedź ~ Carol Stock Kranowitz

Raszidowi i Marissie przydałaby się pomoc w rozwinięciu zmysłu słuchu. Słyszenie to umiejętność odbierania dźwięków. Tę podstawową umiejętność posiadamy od urodzenia. Nie jest to coś, czego można się nauczyć – albo słyszymy, albo nie. Jednak sama umiejętność słyszenia nie daje gwarancji, że będziemy rozumieli dźwięki.

Umiejętność słyszenia nie jest czymś, z czym się rodzimy. Nabywamy ją, kiedy przetwarzamy wrażenia przedsionkowe. Stopniowo, gdy nasze interakcje z otaczającym środowiskiem stają się bardziej celowe, uczymy się interpretować to, co słyszymy i zyskujemy bardziej złożone umiejętności przetwarzania wrażeń słuchowych. Umiejętności słuchowe Raszida i Marissy nie pozwalają im na wykorzystanie tego, co słyszą, przy reakcjach adaptacyjnych.

Objawy dysfunkcji zmysłu słuchu

Dziecko z dysfunkcją zmysłu słuchu może:

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: