Konsekwentne postępowanie nauczyciela może w znacznym stopniu pomóc uczniom z autyzmem i sprawić, że poczują się swobodnie. ~ Claire Bullock

W ciągu każdego dnia spędzonego w szkole osoby autystyczne muszą się zmierzyć z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami i zmianami – spotykają różnych nauczycieli, z których każdy mówi innym tonem głosu, stosuje odmienne metody nauczyciela i utrzymania ładu w klasie, a w poszczególnych salach ławki są różnie ustawione. Ponadto muszą sobie poradzić z zachowaniami rówieśników i mimo czynników rozpraszających wykonać swoją pracę. Dla wielu z nich jest to przytłaczające doświadczenie postępując w sposób konsekwentny podczas lekcji, sprawcie, że sytuacje w szkole będą dla tych uczniów bardziej przewidywalne i zarazem mniej stresujące.

Nie możecie i nie powinniście w taki sam sposób podchodzić do wszystkich aspektów nauczania, ponieważ osoby autystyczne muszą przystosować się, a pozostała część klasy potrzebuje urozmaicenia. Poniższa lista pozycji zawiera efektywne metody zachowania konsekwencji.

  • Opracuje plan ustawienia ławek lub pozwólcie uczniom z autyzmem, by siedzieli w przypisanych sobie ławkach, jeśli tego chcą.
  • Starajcie się, by ogólny przebieg lekcji nie zmieniał się.
  • Bądźcie konsekwentni w kwestii stosowania kart pracy lub dodatkowych materiałów dla uczniów. Jeśli podczas jednej lekcji otrzymują oni kartę z materiałami pomocniczymi lub jeśli wpisaliście podprodukty na tablicy i to okazało się pomocne, postępujcie tak samo na wszystkich lekcjach.
  • Bądźcie konsekwentni w kwestii stosowania kar.
  • Starajcie się zadawać proste zadania domowe w tym samym czasie w każdym tygodniu.
  • Pojemniki oraz inne wyposażenie powinno znajdować się zawsze w tym samym miejscu, aby uczniowie wiedzieli, gdzie je znaleźć.
  • Jeśli powiedzieliście uczniom, że będą wykonywać daną pracę, starajcie się dotrzymywać słowa.

Wskazówka dla nauczyciela

W życiu codziennym każdego z nas istnieją takie rzeczy, które chcielibyśmy zachować bez zmian. Konsekwencja i styczność z tym, co znamy, zapewniają komfort i spokój. Osoby autystyczne czują się podobnie. Poczucie bezpieczeństwa i kontroli zmniejsza ich lęk. Mogą wówczas bardziej skupić się na lekcji, a ich praca jest efektywniejsza. Pamiętajcie – kluczowe jest zachowanie konsekwencji.

Rozszerzenie

To pomysły mogą przynieść ogromne korzyści. Jeśli chociaż część z nich uda się wprowadzić w życie w ramach podejścia obowiązującego w całej placówce, dzień szkolny stanie się dużo bardziej przewidywalny, a tym samym bardziej znośny dla uczniów z autyzmem (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s