Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

W wielu autobiografiach ludzi z zespołem Aspergera znajdziemy wzmiankę o tym jak trudno jest im się skupić na jednym głosie kiedy rozmawia kilka osób, albo o problemach z rozumieniem mowy innych ludzi. Pewne dziecko z ZA miało zajęcia w dużej sali, gdzie prowadzone były jednocześnie lekcje dla dwóch klas. Jego nauczycielka odczytywała pytania z testu z matematyki, a nauczycielka drugiej grupy – z testu z ortografii. Kiedy nauczycielka dziecka oceniała jego pracę okazało się, że udzieliło ono odpowiedzi na oba testy...

Candy napisała: Wiele głosów utrudnia zrozumienie mowy. Dziecko może być bardzo zdezorientowane gdy jednocześnie mówi zbyt wiele osób, zwłaszcza gdy mówią one na ten sam temat, co zdarza się na przykład w sali lekcyjnej. Obecnie dysponujemy wynikami badań które potwierdzają, że dzieci i dorośli z zespołem Aspergera mają znaczne problemy z rozumieniem czyjejś wypowiedzi jeśli towarzyszy jej w tle inna rozmowa lub hałas (Alcantara, Weisblatt, Moore i Bolton, 2004) oraz z odbieraniem, różnicowaniem i przetwarzaniem informacji słuchowej (Jansson-Verkasalo i in., 2005).

Większość ludzi wykorzystuje krótkie chwile gdy hałas w tle nieco słabnie by wychwycić sedno rozmowy, a więc „uzupełnić luki”, żeby zrozumieć co mówi druga osoba. Dzieci z zespołem Aspergera nie są w tym zbyt biegłe, o czym pamiętać powinni ich rodzice, a przede wszystkim nauczyciele. Aby pomóc im w słuchowym odbiorze przekazu należy ograniczyć hałasy i rozmowy w tle. Dziecko powinno siedzieć jak najbliżej nauczyciela, by lepiej go słyszało i miało odwagę powiedzieć czy jego polecenie było słyszalne. Podłożem problemu jest więc percepcja słuchowa, a niekoniecznie brak uwagi.

Zaburzenia słuchowej percepcji wypowiedzi opisuje Darren White:

Byłem w stanie usłyszeć i zrozumieć jedno czy dwa słowa na samym początku, a następnie zlewały się ze sobą i nie potrafiłem nadać im żadnego sensu. […] W szkole często bywałem leniwy, ponieważ moje uszy zniekształcały polecenia nauczyciela albo moje oczy rozmazywały to, co było napisane na tablicy. Nauczyciel mawiał wtedy: Weź się do roboty, Darren (White i White, 1987, s. 224-225).

Donna Williams pisze natomiast:

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: