Gdy kilka układów sensorycznych odgrywa jakąś rolę w danym problemie, układ słuchowy zwykle jest tym, w którym zaburzenie jest lepiej widoczne… ~ A. Jean Ayres

To dlatego terapeucji integracji sensorycznej interesują się też pewnymi problemami związanymi ze słuchem i językiem, chociaż to logopedzi i audiologowie specjalizują się w tej kwestii.

Mózg funkcjonuje jak całość, w której każdy fragment współdziała z pozostałymi. Jeśli część, która zajmuje się mową i językiem, ma dobrze funkcjonować, musi mieć dobre połączenia z resztą wydajnie działającego mózgu, a w szczególności z jego częściami sensomotorycznymi. Dobrze przebiegające procesy angażujące cały mózg umożliwiają dziecku łatwe i skuteczne planowanie motoryczne. Mówienie, a w szczególności nauka mówienia, wymaga złożonego planowania motorycznego, umiejętności inicjowania ruchu z własnej woli. Następnie człowiek musi tak zaplanować sekwencję ruchów, by dźwięki stworzyły słowo; podjąć w mózgu decyzję, które słowa po sobie następują. Aby artykulacja była dobra, potrzebne są odpowiednie ruchy ust, języka i warg.

Subskrybuj

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s