Reklamy
Reklamy
Reklamy

Profesor Joan Freeman stwierdziła, że istnieje około 100 definicji zdolności. Odnoszą się one do ponadprzeciętnego rozwoju dziecka w takich sferach jak inteligencja i kreatywność, ale najczęściej do wysokich ocen z przedmiotów szkolnych.

Wśród koncepcji wybitnych zdolności można wyróżnić: koncepcje psychometryczne, koncepcje cech, koncepcje kładące nacisk na potrzeby i uwarunkowania społeczne, koncepcje nawiązujące głównie do aspektów edukacyjnych, koncepcje podkreślające znaczenie zdolności i talentu rozumianego jako specyficzna, wyjątkowa zdolność osiągania sukcesów i umiejętności w takich dziedzinach jak matematyka, muzyka, plastyka, nauki humanistyczne, koncepcje wielowymiarowe, będące próbą uwzględnienia istotnych aspektów wcześniej wymienionych grup koncepcji (Sękowski 2000, s. 39-40).

Charakterystyka uczniów szczególnie uzdolnionych

Podjęcie przez nauczycieli działań wspierających uczniów w rozwoju ich ujawnionych bądź potencjalnych zdolności wymaga oczywiście rozpoznania tych uczniów. Podstawowe metody wykorzystywane w tym celu to:

  • nominacja przyznana przez nauczycieli;
  • nominacja przyznana przez eksperta z danej dziedziny;
  • nominacja przyznana przez rodziców;
  • nominacja przyznana przez grupę rówieśników;
  • wyniki sprawdzianów wiadomości;
  • iloraz inteligencji;
  • zwycięstwa w konkursach i olimpiadach.

Podstawą nominacji nauczycielskiej jest najczęściej niesformalizowana diagnoza tworzona na podstawie obserwacji uczniów, analizy ich aktywności w zakresie pomysłów, wypowiedzi ustnych, prac pisemnych, wytworów oraz monitorowania postępów w nauce, w tym sukcesów w konkursach, turniejach, olimpiadach. nauczyciel może skorzystać z różnych narzędzi diagnostycznych, takich jak skale nominacyjne Margaret Winzer (Kossewska, 2004) czy nauczycielski test rozpoznawania inteligencji uczniów Judy W. Eby (Eby, Smutny 1986). Ważne jest aby identyfikacja ucznia zdolnego nie opierała się wyłącznie na osiągnięciach i ocenach szkolnych ale odzwierciedlała jego rzeczywisty potencjał i zawierała informacje o dziedzinach i dyscyplinach, w których jest uzdolniony.

Cechy swoiste dla procesu oraz efektów uczenia się (Lewowicki 1986, s. 64):

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: