W zakładce DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH na autyzmwszkole.com przedstawiam tematy związane z dostosowaniem wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych uczniów. Korzystając z wielu źródeł, w zakładkach, opisuję zaburzenia, trudności, sposoby, techniki, metody, inspiracje i strategie wspomagające uczniów ze spektrum autyzmu w szkole i w domu. W przypadku tych dzieci „indywidualność” ma znaczenie kluczowe, ponieważ każde z nich może przejawiać różne zaburzenia na różnych płaszczyznach zawartych w spektrum autyzmu. Są tam takie, nad którymi dziecko potrafi już panować, i takie, z którymi wciąż się mierzy. Znajdą się i te – niezmienne, z którymi pozostanie do końca życia.
Edukacja dzieci ze spektrum autyzmu polega na „próbowaniu” różnych rozwiązań. To kolejna edukacja specjalna, na powodzenie której nie ma gotowej recepty. W książce pt. „Neuroplemiona”, autor Steve Silberman użył pojęcia „neuroróżnorodności” opisując w malowniczy sposób historię autyzmu przekładając ją na współczesność. Specyfika przyswajania i przetwarzania informacji przez dzieci neuroróżnorodne to dalej nierozwiązana zagadka, tak jak nienazwane jeszcze zaburzenia i różne choroby wchodzące w skład zaburzeń neurologicznych. Każdy opis, schemat, plan, harmonogram czy inna pomoc naukowa jest tylko próbowaniem…
W pakiecie „spektrum” mogą znajdować się m.in.; dysleksja, dysortografia, dysgrafia, zaburzenia zachowania; nadpobudliwość ruchowa, ADHD, zaburzenia pokrewne, niepełnosprawność intelektualna oraz choroby przewlekłe, takie jak epilepsja czy cukrzyca… Jednak na pierwszy plan wysuwają się zaburzenia integracji sensorycznej (szerzej w zakładce ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ na autyzmwszkole.com), ponieważ to one warunkują zachowania poza domem m.in. w szkole. Dlatego punktem wyjścia jest specjalistyczna dokumentacja ucznia oraz Orzeczenie o Kształceniu Specjalnym, i wywiad z rodzicami – który może okazać się najważniejszy. (Co prowokuje wybuch?, Co wpływa na przeciążenia sensoryczne? Co działa kojąco?). Wskazana własna obserwacja dziecka w warunkach szkolnych (roboczych), na przykład „w ławce”, na przerwie. Dlatego bądźmy czujni i elastyczni, ale nie bójmy się autyzmu. Autystyczni uczniowie zwykle mają duży potencjał, jeśli w porę nauczą się panować nad swoimi „trudnościami”.
Eliminujmy trudności, zmniejszajmy presję, motywujmy, uczmy, róbmy swoje. Kluczem do motywacji mogą być zainteresowania ucznia. Do nich warto się
odwoływać zaczynając nową lekcję…
Autyzm
Autyzm – wskazówki do pracy z uczniem:

- Dostosowanie wymagań edukacyjnych – autyzm i zespół Aspergera
- Techniki pracy z dzieckiem z ASD i dysfunkcją sensoryczną
- Uczeń zaniedbany środowiskowo
- Uczeń przewlekle chory – Dostosowanie wymagań edukacyjnych
- Egzamin ósmoklasistów – dostosowania
- Charakterystyka uczniów szczególnie uzdolnionych
- Charakterystyka autystycznego ucznia, trudności i zadania
- Uczeń z inteligencją niższą niż przeciętna – dostosowanie wymagań edukacyjnych z podziałem na przedmioty
- Uczeń z Zespołem Tourette’a
- Uczeń niedostosowany społecznie lub zagrożony niedostosowaniem
- Dyskalkulia – trudności i wskazówki do pracy z uczniem
- Autyzm – przygotowanie do egzaminów, wspomaganie
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych z WF do indywidualnych potrzeb dziecka
- ADHD – nadmierna impulsywność – wskazówki do pracy z uczniem
- Wskazówki do pracy z uczniem słabosłyszącym
- Ogólne zasady postępowania z dysleksją rozwojową
- Wielospecjalistyczna Ocena Poziomu Funkcjonowania Ucznia, IPET – załącznik
- Uczeń z zaburzeniami mowy: jąkanie, giełkot, dysglosja, mowa bezkrtaniowa, – ana i dysartria/wskazówki
- Zaburzenia zdolności matematycznych
- Uczeń z zaburzeniami mowy – alalia, dyslalia, niedosłuch… – wskazówki



#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm