Lekcja 2

Poziom podstawowy. Klasy 1-3.

Cel:

 • czytanie ze zrozumieniem/słuchanie/pisanie,
 • kolorowanie,
 • uwaga,
 • wykonywanie poleceń,
 • rozpoznawanie kolorów, zwłaszcza często mylony zielony i niebieski.

Materiały:

 • arkusze z krową,
 • ołówki,
 • pudełko z kredkami.

Arkusz

Krowa

Imię i nazwisko……………………………………………………… Data……………

Pytania do tekstu:

 1. Jaki kolor ma krowa?……………………………………………………………………………….
 2. W jakim kolorze są krowie łaty?………………………………………………………………………………..
 3. Co lubi jeść krowa?…………………………………………………………………………………
 4. Co krowa ma przywiązane do szyi?………………………………………………………………………………….
 5. W jakim kolorze jest dzwonek?……………………………………………………………………………
 6. W jakim kolorze jest płot?………………………………………………………………………………………….
 7. Co daje nam krowa?………………………………………………………………….

Czytanka:

Krowa

Krowa jest brązowa.

Krowa ma czarne łaty.

Krowa ma żółty dzwoneczek na szyi.

Krowa stoi na trawie.

Krowa lubi jeść trawę.

Trawa jest zielona.

Krowa stoi blisko płotu.

Płot jest niebieski.

Krowa daje mleko.

Przed lekcją

 1. Dzieci siedzą w swoich ławkach.
 2. Pokaż dzieciom arkusz z krową i spytaj co to za zwierzę. (Uczniowie odpowiadają chórem).
 3. Powiedz, że za chwilę przeczytasz im krótką czytankę o krowie – a później będziecie ją kolorować. Zwróćcie uwagę na kolory – będzie ich 5.
 4. Początek zadania – to słuchanie i zapamiętywanie treści czytanki, później kolorowanie według podanych kolorów.
 5. Zapisz dzisiejszą datę na tablicy i powiedz jaki jest dzień tygodnia.
 6. Przeczytaj powoli tekst czytanki pt. „Krowa”.

Przebieg lekcji

 1. Rozdaj uczniom arkusze z krową i ołówki. Powiedz: Zapiszcie na kartkach swoje imię i nazwisko. Upewnij się, że każdy zapisał swoje imię i nazwisko. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że dzieci wykonały polecenie. Zbierz ołówki.
 2. Zapytaj jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia.
 3. Powiedz: Teraz spójrzcie na czytankę.
 4. Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj proszę, pierwsze zdanie czytanki. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nie będą potrafiły przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
 5. Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek. Jakich pięciu kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Powtórz na głos właściwą odpowiedź: Potrzebujemy pięciu kredek: brązowej, czarnej, zielonej, żółtej i niebieskiej. Potem pomóż im znaleźć właściwe kredki. Po sprawdzeniu czy wszystkie dzieci wykonały prawidłowo zadanie – zbierz pudełka z kredkami.
 6. Powiedz: Pokolorujemy krowę na brązowo, a łaty na czarno. Jakich dwóch kredek teraz potrzebujemy? Sprawdź czy wszystkie dzieci wiedzą. Podnieście do góry kredki czarną i brązową. Teraz połóżcie na ławce.
 7. Na jaki kolor pokolorujemy krowę? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
 8. Powiedz: Pokolorujcie najpierw krowę na brązowo. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko krowę na brązowo. Powtarzaj słowa brązowa krowa.
 9. Teraz pokolorujcie łaty. Zapytaj: Jakiego koloru są łaty? Powiedz: Pokolorujcie tylko łaty na czarno. Powtarzaj często: czarne łaty. Upewnij się czy wszystkie dzieci kolorują tylko łaty.
 10. Powiedz: Na jaki kolor pokolorujemy dzwonek? Spójrzmy do czytanki dla przypomnienia. Powtórz to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
 11. Powiedz: Pokolorujcie dzwonek na żółto. Upewnij się, że uczniowie kolorują tylko dzwonek. Powtarzaj słowa żółty dzwonek najczęściej jak to możliwe. Sprawdź czy wszystkie dzieci pokolorowały dzwonek.
 12. Zapytaj: Na jaki kolor pokolorujemy płot? Jaki kolor ma płot? Zadaj pytanie kilka razy. Upewnij się, czy wszystkie dzieci wiedzą. Poproś o podniesienie niebieskiej kredki zanim zaczną kolorować. Powiedz: podnieście do góry niebieską kredkę. Teraz opuście rękę z kredką. Później powiedz: kolorujcie płot na niebiesko. Następnie powtarzaj: płot jest niebieski.
 13. Następnie zapytaj: Jaki kolor ma trawa? Powtórz pytanie kilka razy. Niech dzieci odpowiedzą chórem. Mogą pokazać zieloną kredkę.
 14. Powiedz: pokolorujcie trawę na zielono. Powtarzaj często: zielona trawa.
 15. Następnie zabierz kredki.
 16. Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu. 1. Jaki kolor ma krowa? 2. Jakiego koloru są krowie łaty? 3. Co krowa ma na szyi? 4. W jakim kolorze jest dzwonek? Co lubi jeść krowa? W jakim kolorze jest trawa 5. Gdzie stoi krowa? 6. W jakim kolorze jest płot? 7. Co daje nam krowa?
 17. Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć pełnym zdaniem. 1. Jakiego koloru jest płot? 2. Co lubi jeść krowa? 3. Co krowa ma na szyi? 4. Co daje nam krowa? 5. Gdzie stoi krowa? 6. Jakiego koloru jest trawa? 7. Jakiego koloru są krowie łaty?
 18. Rozdaj ołówki. To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu (pkt.16). Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki.
 19. Na koniec powiedz: To już koniec zadania. Skończyliście. Zadanie wykonane. Rozdaj nagrody. Zawieś „krowy” na wystawie/gazetce. Pochwal każdego ucznia.

Kolorowanie krowy online

źródło:

 • Opracowanie własne na podstawie Joseph Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem, 2016
 • kolorowanki: supercoloring.com

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s