Oddawanie książki to zabawa w odgrywanie ról, w której dzieci kolejno odgrywają scenę zwracania książki sprzedawcy z powodu brakującej strony. Gra ta pokazuje dzieciom, w jaki sposób ich złość oddziałuje na inne osoby i uczy je odpowiedniej strategii radzenia sobie z sytuacjami wywołującymi złość

Cele

„Pierwszoplanowe: Radzenie sobie ze złością, asertywność.

Drugoplanowe: Stosowanie się do poleceń, samokontrola.

 • Radzenie sobie ze złością.
 • Asertywność.
 • Mówienie nie.
 • Akceptowanie nie.
 • Radzenie sobie ze stresem.
 • Radzenie sobie ze złością drugiej osoby.

Materiały

 • Brak.

Aranżacja miejsca

Dzieci siadają w grupie na podłodze lub na krzesłach. Potrzebna jest średniej wielkości przestrzeń, w której dzieci będą mogły w małych zespołach odgrywać role w poszczególnych historiach.

Opis zabawy

Dzieci kolejno odgrywają rolę klienta zwracającego książkę sprzedawcy z powodu brakującej strony. Do odegrania są trzy role klienta: pan lub pani Słaba (poddający się), pan lub pani Rozgniewana (agresywna) oraz pan lub pani Silna. Po każdej odegranej scence prowadzący pyta sprzedawcę, jak się czuł, pyta klienta, jak się czuł, a następnie pyta obserwujące scenką dzieci, jak się czuły. Zwykle pan lub pani Słaba sprawia, że wszyscy czują, iż nie chcieliby wymienić książki, a pan lub pani Rozgniewana wywołuje u wszystkich złość. Podejście pana lub pani Silnego oznacza, że klient w pozytywny sposób obronił swoje racje oraz udało mu się wyjść ze sklepu z nową książką.

Realizacja zabawy krok po kroku

Powiedz dzieciom, że zagrają w grę pod tytułem Oddawanie książki, w której udaje się klienta próbującego zwrócić do księgarni książkę z powodu brakującej strony. Prowadzący powinien także krótko odpowiedzieć dzieciom o tym, jak ich złość wpływa na inne osoby.

 1. Prowadzący tłumaczy dzieciom, że klient może odgrywać jedną z trzech ról: pana lub pani Słabej (poddających się), pana lub pani Rozgniewanej (agresywnych) oraz pana lub pani Silnej (asertywnych). Wytłumacz dzieciom, co oznacza każda z ról, zanim rozpocznie się zabawa.
 2. Wybierz dzieci, które będą odgrywały rolę klienta i sprzedawcy. Pozostałe dzieci z grupy obserwują odgrywaną scenkę. Poucz „klienta”, aby wybrał rolę pani lub pana Słabych (poddających się) lub pana lub pani Rozgniewanych (agresywnych). Jeśli dzieci mają trudności z odegraniem swoich ról, prowadzący powinien zademonstrować prawidłowe zachowania. Po każdej scence prowadzący pyta sprzedawcę, jak się czuł, a następnie pyta sprzedawcę, jak się czuł, a następnie pyta o to samo klienta oraz obserwujące scenkę dzieci.
 3. Powtarzaj  krok 3 do momentu, w którym każde dziecko odegrało którąś z możliwych ról.
 4. Następnie wybierz dziecko, które będzie odgrywać rolę sprzedawcy o raz drugie, które będzie odgrywało rolę klienta – pan lub pani Silnej (asertywnych).
 5. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność odpowiedniego radzenia sobie ze złością oraz efektów wywołanych przez wpływ ich złości na inne osoby.
 2. Zapytaj sprzedawcę, jak się czuł, kiedy pan lub pani Słabi próbowali zwrócić książkę? A kiedy robili to pan lub pani Rozgniewani? A pan lub pani Silni?
 3. Zapytaj klienta, jak się czuł, odgrywając rolę Pana lub Pani Rozgniewanych albo Pana lub Pani Silnych?
 4. Zapytaj obserwatorów, jak czuli się podczas obserwacji klienta odgrywającego rolę pana lub pani Słabych? Pana lub Pani Rozgniewanych? Pana lub Pani Silnych? Rozmawiając ze wszystkimi dziećmi, podkreśl, jaki wpływ ma złość na inne osoby, oraz fakt istnienia lepszych sposobów interakcji z ludźmi. Podkreśl także, że pan lub pani Silni byli asertywni w pozytywny sposób i ludzie będą chcieli im pomóc. Powiedz dzieciom, że kiedy ktoś reaguje złością na jakąś sytuację, ludzie złoszczą się na tę osobę i mogą jej nie pomóc” (Reddy 2015).

źródła: L. A. Reddy: „Rozwijanie umiejętności społecznych…”, PWN, Warszawa 2015

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s