
To prawda, że nie znosicie, kiedy ktoś was dotyka? – Ja akurat nie mam żadnego problemu z kontaktem fizycznym, ale rzeczywiście niektóre osoby autystyczne nie znoszą, kiedy się je przytula czy dotyka. – Odpowiada Naoki Higashida chłopiec z autyzmem.
„Szczerze mówiąc, nie wiem dlaczego – chyba czują się nieswojo. Nawet dopasowanie stroju do pory roku, wkładanie więcej ubrań zimą i mniej latem, może być ciężką sprawą dla dla ludzi, którzy mają problem z dotykiem. Dostosowanie się do zmieniającej się sytuacji to trudne zadanie.
Mówiąc ogólniej, dla autyka czyjś dotyk oznacza, że ten ktoś ma kontrolę nad jego ciałem, nad którym nawet jego właściciel nie w pełni panuje. Jakbyśmy tracili to, kim jesteśmy. Wyobraźcie to sobie. Przerażające!
#arkusz #ASD #Asperger #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #język #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #wskazówki #wzrok #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #zdrowie #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Rodzaje dokuczania dziecku ze spektrum autyzmu w szkole, wżyciu, w rodzinie
- Ustalone i sztywne zachowania rutynowe w spektrum autyzmu
- Język wyuczony i echolalia, autyzm
- Kłopoty z jedzeniem i problemy żołądkowe
- Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego
- Dziecko, które się gryzie
- ASD – zaburzenia hormonalne, menstruacja
- Lęk, niepokój, autyzm – jeden na jeden praca z uczniem
- Eliminowanie lub modyfikowanie nieakceptowalnych zainteresowań
- Nadreaktywność i podreaktywność dziecka – objawy
- Analiza autystycznego Kuby, szkoła podstawowa
- Rozwój dziecięcej teorii umysłu
- Zespół Aspergera – problemy z jedzeniem i zapachem
- Dopasowanie pracy do autystycznego mózgu
- Napady padaczkowe w ASD
- Autyzm/wf – nauka sprawności ruchowej
- Ruch i koordynacja – niedojrzałe w autyzmie
- Trudności w procesie uczenia się typowe dla ASD – rewalidacja
- Dezorientacja
- Szkolne problemy i właściwe działania – rewalidacja
- Autyzm – zapobieganie przemocy – przemoc – rewalidacja
- Sawant – przebłysk geniuszu
- Myślenie obrazami jak Einstein – rewalidacja


Cos w tym jest. Mam 3.5 letnia coreczke z autyzmem. Nie ma problemow z ubieraniem sie, natomiast zmysl dotyku sama ogranicza do minimum. Dotyka tylko tego co chce i kogo chce. Kazda proba wetkniecia jej czegos do raczki czy przytulenia musi wiazac sie z jej aprobata. Najlepiej gdy zrobi to sama. Na chwile obecna mokry i suchy piach odpada, jak i tez nawet samodzielne jedzenie. Wiaze sie one bowiem z trzymaniem jedzenia w raczce lub chocby samej lyzki… Nic z tego. Jest karmiona a sama nic nie zje.
PolubieniePolubienie
Dziękuję i zapraszam do zakładki SENSORYKA – tam więcej szczegółów o nadwrażliwości… Pozdrawiam 🙂
PolubieniePolubienie
> Jestem niezdolna do dotykania miękkich rzeczy… Pluszowych misiów, miękkich koców i tak dalej, a zwłaszcza, kiedy mam suche ręce. Na samą myśl o tym robi mi się niedobrze.
Mnie na samą myśl o rwaniu waty boli. I nie znoszę, gdy ktoś się do mnie przytula. Przy czym dotyczy to tylko ludzi. Psom wolno. Ale psy mają sierść.
PolubieniePolubienie
Ale w przypadku przytulania to również wynik nadwrażliwości na ciepło.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Czy istnieje możliwość, że u dorosłego człowieka może występować taka nadwrażliwość? ale np. na ludzki dotyk?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
U każdego może występować taka nadwrażliwość bez względu na wiek, czy chorobę/zaburzenie. Tu chodzi o zmysły. To zjawisko opisują nie tylko specjaliści od autyzmu. Ostatnio wyszła książka pt. „Integracja Sensoryczna Skuteczne strategie w terapii dzieci i nastolatków” autorki Lindsey Biel, która bardzo szczegółowo opisuje przypadki różnych osób z zaburzeniami SI. U mnie na blogu w zakładce SENSORYKA, zbieram co się da na ten temat. Pozdrawiam 🙂
PolubieniePolubienie
Bliżej mi już do 36 lat niż do 18, a jak miałum nadwrażliwości, tak mam je nadal.
PolubieniePolubione przez 1 osoba