Wrażliwość na dotyk w autyzmie

animal-children-photography-elena-shumilova-5
Foto: Elena Shumilowa

To prawda, że nie znosicie, kiedy ktoś was dotyka? – Ja akurat nie mam żadnego problemu z kontaktem fizycznym, ale rzeczywiście niektóre osoby autystyczne nie znoszą, kiedy się je przytula czy dotyka. –  Odpowiada Naoki Higashida chłopiec z autyzmem.

„Szczerze mówiąc, nie wiem dlaczego – chyba czują się nieswojo. Nawet dopasowanie stroju do pory roku, wkładanie więcej ubrań zimą i mniej latem, może być ciężką sprawą dla dla ludzi, którzy mają problem z dotykiem. Dostosowanie się do zmieniającej się sytuacji to trudne zadanie.

Mówiąc ogólniej, dla autyka czyjś dotyk oznacza, że ten ktoś ma kontrolę nad jego ciałem, nad którym nawet jego właściciel nie w pełni panuje. Jakbyśmy tracili to, kim jesteśmy. Wyobraźcie to sobie. Przerażające!

7 myśli w temacie “Wrażliwość na dotyk w autyzmie

 1. Cos w tym jest. Mam 3.5 letnia coreczke z autyzmem. Nie ma problemow z ubieraniem sie, natomiast zmysl dotyku sama ogranicza do minimum. Dotyka tylko tego co chce i kogo chce. Kazda proba wetkniecia jej czegos do raczki czy przytulenia musi wiazac sie z jej aprobata. Najlepiej gdy zrobi to sama. Na chwile obecna mokry i suchy piach odpada, jak i tez nawet samodzielne jedzenie. Wiaze sie one bowiem z trzymaniem jedzenia w raczce lub chocby samej lyzki… Nic z tego. Jest karmiona a sama nic nie zje.

  Polubienie

 2. > Jestem niezdolna do dotykania miękkich rzeczy… Pluszowych misiów, miękkich koców i tak dalej, a zwłaszcza, kiedy mam suche ręce. Na samą myśl o tym robi mi się niedobrze.

  Mnie na samą myśl o rwaniu waty boli. I nie znoszę, gdy ktoś się do mnie przytula. Przy czym dotyczy to tylko ludzi. Psom wolno. Ale psy mają sierść.

  Polubienie

  1. U każdego może występować taka nadwrażliwość bez względu na wiek, czy chorobę/zaburzenie. Tu chodzi o zmysły. To zjawisko opisują nie tylko specjaliści od autyzmu. Ostatnio wyszła książka pt. „Integracja Sensoryczna Skuteczne strategie w terapii dzieci i nastolatków” autorki Lindsey Biel, która bardzo szczegółowo opisuje przypadki różnych osób z zaburzeniami SI. U mnie na blogu w zakładce SENSORYKA, zbieram co się da na ten temat. Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s