Ważnym obszarem przetwarzania informacji u dzieci z autyzmem jest umiejętność modulacji lub kontrolowania bodźców, które do niego docierają.
Na przykład wiele dzieci z ASD jest nadwrażliwych na bodźce, a zatem bardzo delikatny dotyk (który jest zwykle bardzo dla dziecka przyjemny) może być przez nie odczuwany tak, jakby ich skóra była pocierana papierem ściernym. W przypadku dźwięku zwykły ludzki głos może brzmieć jak głośne skrzeczenie. W przypadku bodźców wzrokowych przytłaczające dla dziecka może być jasne światło, bogactwo kolorów i ruchu, a nawet światło słoneczne (Greenspan, Wieder, 2014).
Na przeciwległym biegunie wiele dzieci niedostatecznie reaguje na pewne dźwięki, dotyk lub bodźce wzrokowe. Na przykład niektóre prawie w ogóle nie zauważają twojej obecności, nie słyszą głosu albo prawie wcale nie reagują na dotyk. Takie dzieci mogą zamykać się w sobie, ponieważ nie czują kontaktu ze światem. Jeszcze inne pożądają bodźców zewnętrznych, poszukują ruchu, dotyku czy dźwięków. Dzieci – zarówno te, które niedostatecznie reagują na bodźce, jak i te, które ich pożądają – mogą biegać w koło i wpadać na ludzi, aby dostarczyć sobie dodatkowych bodźców zmysłowych. Mogą słabo reagować na ból i nie odczuwać go tak intensywnie jak inne dzieci, a w związku z tym mogą się zachowywać tak, jakby nic się nie stało, kiedy upadają lub wpadają na różne rzeczy. Są też dzieci, które mimo nadwrażliwości na dotyk i dźwięk pożądają bodźców, dlatego osiągają stan przeciążenia. Zrozumienie, jak dzieci doświadczają bodźców i jak je regulują, jest bardzo ważne, jeśli chcemy im pomagać w rozwoju (Greenspan, Wieder, 2014)

- Zaburzenia percepcji słuchowej
- Percepcja słuchowa i jej zaburzenia w zespole Aspergera / ASD
- Ćwiczenia pamięci słuchowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Ćwiczenia percepcji słuchowej – pomysły na zajęcia rewalidacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Sensoryczna symfonia (zmysł słuchu i wzroku) – zabawy SI, autyzm
- Ptaki z wiejskiej zagrody – scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dziecka z autyzmem
- Problemy ze słuchem i językiem a integracja sensoryczna
- Ćwiczenia usprawniające wrażliwość słuchową
- Zakres ćwiczeń usprawniających percepcję słuchową
- Przetwarzanie słuchowe – zaburzenia

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm