Reklamy
Reklamy

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.pngObecnie plany aktywności można stworzyć wykorzystując tablet, smartfon i komputer.

„Dla dzieci, które dopiero uczą się podążać za planem dnia i które nie są jeszcze gotowe do wykonywania zadań w różnych pomieszczeniach, najlepiej jest przygotować plan na komputerze. Program Power Point umożliwia stworzenie planu zawierającego zdjęcia,
dźwięki, tekst oraz filmy.

Zespół specjalistów z Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku i Politechniki w Gdańskiej przygotował aplikację na tablety Przyjazny plan, który pozwala na stosowanie zarówno fotograficznych, jak i pisemnych planów aktywności. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.iwrd.pl.

Starsi uczniowie, nastolatkowie i dorosłe osoby z autyzmem, które już sprawnie posługują się fotograficznym bądź pisemnym planem aktywności, mogą jako kolejny krok nauczyć się podążania za planem na tablecie lub smartfonie. Taki plan może się składać ze zdjęć czy obrazków lub tekstu, albo ze wszystkich tych elementów naraz. W naszym ośrodku już dziewięcioletnie dzieci posługują się fotograficznymi lub pisemnymi planami na tablecie. W przypadku planu fotograficznego przechodzą do kolejnej aktywności, przesuwając palcem zdjęcie na ekranie; w przypadku planu pisemnego – odznaczając wykonane zadanie dotknięciem palcem danego napisu. Właściwe stosowanie podpowiedzi manualnych oraz manipulowanie żetonami zapobiega niewłaściwemu używaniu tabletu i w konsekwencji jego uszkodzeniu. Początkowo plany aktywności umieszczane są na tablecie przez rodziców lub nauczycieli, jednak w przypadku starszych uczniów dążymy do tego, aby robili to samodzielnie, oczywiście korzystając z fotograficznego lub pisemnego planu aktywności.

W badaniu mającym na celu nauczenie nastolatków z autyzmem przyrządzania hamburgerów i pizzy (Mechling, Gast, Seid 2009) wykorzystano tablety ze zdjęciami, nagranym głosem oraz materiałem wideo. Uczniowie nie tylko szybko opanowali tę umiejętność, ale w dodatku zmieścili się w przeznaczonym na nią czasie. Należy rozważyć wprowadzanie wielu rodzajów podpowiedzi naraz (zdjęcie, nagranie audio i wideo), pamiętając, że wszystkie te podpowiedzi trzeba będzie wycofać.

Obecnie tablety są wszechobecne, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia potrzeb osób z autyzmem. Plan aktywności w zeszycie może być niewygodny i wzbudzać niepotrzebną uwagę otoczenia, podczas gdy korzystanie z tabletów w różnych miejscach publicznych nikogo nie dziwi […]. Badania naukowe pokazują, że miedzy tradycyjnym planem aktywności a planem na tablecie nie ma różnicy w zakresie zaangażowania w zadanie czy też poziomu wykonania aktywności (Decker, Ferrigno, May, Natoli, Olson, Schaefer, Cammilleri, Bhrothers 2003)”.

źródło: L. E. McClannahan, P. J. Krantz: „Plany aktywności dla z autyzmem Uczenie samodzielności”, Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, Gdańsk 2016

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: