Reklamy
Reklamy
Reklamy

Obniżona sprawność manualna – niska sprawność ruchowa rąk; charakterystyczne jest np. późne nabywanie umiejętności związanych z samoobsługą (ubieranie się, zapinanie guzików, wiązani […]

Źródło ppp.powiatbrzozow.pl

Zajęcia manualne to jedna z form terapii wspomagająca wszechstronny rozwój dziecka. Poprzez różnorodne techniki plastyczno – techniczne takie jak malowanie, wyklejanie, wydzieranie, lepienie oraz wiele innych pozwala dziecku tworzyć. Daje radość dotykania, manipulowania, oglądania i doświadczania świata zewnętrznego. Każdy człowiek czuje potrzebę tworzenia, jest to mu niezbędne by mógł wyrazić swoje emocje, wyrazić siebie. Dziecko poprzez wykonywanie różnych czynności doskonali swoje umiejętności manualne oraz ruchowe.

Główne cele zajęć manualnych to:

  • rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci,
  • ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej,
  • ćwiczenie koncentracji uwagi oraz spostrzegawczości,
  • usprawnienie motoryki manualnej (ćwiczenia rozluźniające napięcie mięśniowe, usprawniające staw nadgarstkowy, palce rąk),
  • rozwijanie sprawności manualnych, orientacji przestrzennej i wyobraźni plastycznej,
  • rozwijanie zdolności wnikliwej obserwacji natury i zjawisk otaczającego świata,
  • wdrażanie do współdziałania w grupie i pomagania sobie nawzajem,
  • kształcenie umiejętności korzystania z prostych narzędzi technicznych,
  • zapewnienie uczniom atmosfery ciepła i życzliwości (źródło: Milena Gałan-Joć, promyczki.lublin.pl).

6 zabaw na motorykę małą (ćwiczenia manualne dla przedszkolaka)

Motorykę małą, czyli sprawność ruchowa dłoni i palców, ćwiczymy w wielu czynnościach codziennych od małego. Warto jednak rozwijać ją również w zabawach sterowanych. Dzięki ćwiczeniom manualnym, dzieci wyrabiają sobie kontrolę nad własnym ciałem oraz nabierają precyzji ruchów. Zabawy na motorykę małą pomagają w rozwoju innych umiejętności: samoobsługowych, pisaniu, rysowaniu, wycinaniu. Oto 6 propozycji zabaw na motorykę małą dla przedszkolaka!

Reklamy
Zabawa 1: Masaż dłoni na rozgrzewkę


Masaż dłoni możecie wykonywać przed rysowaniem, pisaniem, nawet zadaniami w kuchni czy sprzątaniem. Pokazuj dziecku, jakie ruchy ma wykonywać: złóżcie ręce jak do modlitwy, chwilę naciskajcie dłońmi o siebie, rozluźnijcie. Pocierajcie dłońmi: najpierw środkami, później wierzchami. Łączcie ze sobą pojedyncze palce: kciuk, wskazujący, środkowy, itd. Naciskajcie na siebie samymi palcami. Zaciskajcie dłonie w piąstki i rozluźniajcie. Na koniec strząśnijcie dłonie.

Zabawa 2: Przygotowanie obiadu


Pracujesz z grupą przedszkolaków? Pobawcie się w przygotowanie obiadu! Ułóżcie się w okręgu, bokiem do środka koła (tak, by każdy miał przed sobą plecy innego dziecka). Będziecie udawać, że plecy kolegi/koleżanki są blatem stołu – pamiętaj, by upomnieć dzieci, żeby wykonywane ruchy nie sprawiały innym bólu! Najpierw przetrzyjcie “blat” dłonią (delikatnie przesuńcie dłońmi po plecach). Ubijcie ziemniaki (delikatne stukanie otwartą dłonią). Pokrójcie mięso (delikatne uderzanie kantem dłoni). Zetrzyjcie marchewkę (drapanie paluszkami). Pomieszajcie w garnku (okrężne ruchy piąstką). Doprawcie zupę (bardzo delikatne dotykanie paluszkami).

Zabawa 3: Dyrygent


Jedną z najprostszych wersji dyrygenta jest ustawienie się naprzeciwko siebie; jedna osoba pokazuje ruchy, druga je powtarza. Możecie ruszać się do muzyki lub bawić się w ciszy. Wykonujcie różne ruchy: wystukujcie rytm na różnych powierzchniach; klaszczcie w ręce i o uda; róbcie szerokie ruchy rękami w powietrzu.

Jeśli pracujesz z grupą, do zabawy można dołączyć element zgadywania. Siadacie w kółko. Jedno dziecko – detektyw – wychodzi na chwilę z pokoju. Wybierasz dyrygenta (wszystkie dzieci muszą wiedzieć, kto nim jest). Kiedy dziecko-detektyw wraca do pokoju, dziecko-dyrygent zaczyna ruch (np. klaskanie). Wszyscy powtarzają ruchy po dyrygencie. Zadaniem detektywa jest odgadnięcie, kto jest dyrygentem. Pamiętaj: dzieci nie mogą się zbyt natarczywie patrzeć na dyrygenta; jednak ważne jest, żeby w miarę szybko powtarzały po nim ruchy.

Zabawa 4: Magiczny worek


W worku (lub pod kocem) chowasz różne przedmioty. Zawiązujesz dziecku chustkę na oczach. Zadaniem malucha jest sięganie do worka i odgadywanie, jaką rzecz trzyma w ręku. W zależności od poziomu trudności, możesz pokazać wcześniej dziecku, co chowasz (ćwiczycie w ten sposób też pamięć), obejrzeć kształty przez materiał worka albo wszystkie przedmioty potraktować jako niespodziankę. Dobrze, jeśli schowane rzeczy mają różne faktury.

Zabawa 5: Kolorowanki


Wypełnianie kolorem ograniczonych powierzchni uczy dziecka precyzji ruchów. Warto pamiętać, żeby ćwiczenia z kolorowankami stosować na przemian ze swobodnym rysowaniem, które rozwija też wyobraźnię dziecka i pozwala na swobodną ekspresję. Do kolorowania stosujcie różne techniki: kredki albo farby, jednolite wypełnianie albo za pomocą stempli. Pozwól dziecku się pobrudzić: spróbujcie pokolorować większy rysunek palcami albo nawet stopami!

kolorowanki do pobrania w formacie pdf za darmo!

Zabawa 6: Wydzieranki i wyklejanki


Najpierw narysujcie, co chcecie wykleić (szkic powinien mieć proste formy, bez dużej ilości szczegółów). Daj dziecku do podarcia papiery różnej faktury i grubości: gazety, kolorowe kartony, bibułę karbowaną i gładką. Jeśli papier jest miękki, zachęcaj dziecko do zginania go w kuleczki (to również ćwiczy jego zdolności manualne). Wyklejając rysunek, podobnie jak przy kolorowankach, przedszkolak uczy się precyzji i koordynowania ruchów palcami.

Pomysły na zabawy zręcznościowe dla dzieci

Każdy ma własny model uczenia się, przyswajania wiadomości oraz pracy. Droga do sukcesu zależy od akceptacji potrzeb i możliwości oraz umiejętnego wykorzystania naszego potencjału w poszczególnych okresach rozwojowych. Wielu naukowców podkreśla, że już małe dzieci postrzegają rzeczywistość w różnorodny sposób, a poziom ich inteligencji nie jest przesądzony w dniu ich urodzenia. To, w jakim stopniu umiejętności malucha się rozwiną, zależy w dużej mierze od środowiska, w którym się wychowuje. Możemy więc mówić o inteligencji lingwistycznej, logicznej, muzycznej, przestrzennej, kinestetycznej, interpersonalnej, interpersonalnej oraz naturalistycznej.

Każda osoba posiada wszystkie rodzaje inteligencji, które są ze sobą powiązane. Określone predyspozycje można rozwijać poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy.

Inteligencja kinestetyczna dziecka

Sukces dziecka jest uzależniony od rozwoju intelektualnego oraz ruchowego. Jednak to głównie ogólna sprawność ma wpływ na emocje i psychikę. Kondycja fizyczna doskonali wytrzymałość i koncentrację. Szczególnie hałas i stres, który potęgują pierwsze chwile w szkole, powinien zostać zniwelowany zabawami i ćwiczeniami ruchowo-relaksacyjnymi. Mają one charakter integracyjny i sprzyjają otwartości oraz uczeniu się przez zmysły. Inteligencję kinestetyczną możemy rozwijać u dzieci, wykorzystując ich naturalną potrzebę ruchu.

Jak rozpoznać, czy nasze dziecko obdarzone jest inteligencją ruchową? Przede wszystkim maluchy uwielbiają sport i taniec, a także chętnie wykonują prace artystyczne. Dzieci lubią posługiwać się mową ciała, wykorzystują gestykulację – stąd ich zainteresowanie takimi formami teatralnymi jak inscenizacja albo pantomima. Mają także doskonałe wyczucie rytmu oraz świetną orientację przestrzenną. Dziecko mające zdolności kinestetyczne najlepiej się czuje podczas zabaw grupowych wymagających przemieszczania się oraz ruchu i naśladowania.

Rozwijanie inteligencji kinestetycznej następuje poprzez aktywność, zatem rodzice powinni zachęcać, inspirować i dawać dobry przykład dla takich zachowań. Potencjał i zdolności dzieci powinny być ukierunkowywane, co ma znaczenie dla ich przyszłej edukacji. W jakich dziedzinach sprawdzają się osoby z rozwiniętą inteligencją kinestetyczną? Jest ona najczęściej spotykana u aktorów, sportowców, chirurgów, wynalazców, tancerzy, kierowców rajdowych. Dzieci uzdolnione kinestetycznie radzą sobie najlepiej, przyswajając informacje w sposób np. dźwiękowy czy dotykowy.

Opiekunowie powinni zadbać, aby maluchy odgrywały scenki dramowe i pantomimiczne, uprawiały sporty, chodziły na taniec oraz zajęcia artystyczne. Jednak pamiętajmy, aby zajęcia ruchowe były dla dziecka przyjemnością i nie zamieniły się w twardo egzekwowany obowiązek. Dlatego na dobry początek warto zacząć od zabaw, które można włączyć w codzienny tok zajęć w przedszkolu i w domu. Prezentujemy pomysły na zabawy dla dzieci: integrujące grupę, naśladowcze, manualne, zręcznościowe oraz teatralne.

Zabawy integrujące grupę

  • Pacynka i powitanie – osoba prowadząca zabawę podchodzi kolejno do każdego dziecka i prosi o przywitanie się z pacynką oraz przedstawienie.
  • Bieg po ósemce – uczestnicy zabawy poruszają się truchtem po narysowanej (lub wykonanej ze sznurka) ósemce.
  • Ruch i stany emocjonalne – zabawy przez naśladowanie, np. zwierząt, zawodów.
  • Zdobywamy szczyty – naśladowanie wspinaczki poprzez ruchy ramion i dłoni.
  • Tańce integracyjne – rodzic lub nauczyciel pokazuje elementy tańców ludowych, a dziecko naśladuje ruchy w miarę swoich możliwości.
  • Pływający agrest – dzieci zbierają się wokół dużego naczynia z wodą i bez użycia rąk próbują schwytać pływający agrest (zamiast tego owocu można użyć innych, np. winogron lub śliwek).
  • Wspólny taniec – grupa bawi się w Indian i tańczy wspólny wesoły taniec.
  • Zabawne minki – uczestnicy stoją w kole. Każdy prezentuje zabawną minę. Sąsiad do swojej miny dodaje poprzednią itd.
  • Kosz z owocami – osoba prowadząca bierze wiklinowy kosz i mówi: „Wkładam do kosza jabłko” i podaje dalej. Sąsiad mówi: „Dołożę gruszkę i teraz leży w koszyku jabłko i gruszka”. Nazwy owoców mogą się powtarzać.
  • Zabawa z piłką – opiekun rzuca piłkę do uczestnika zabawy, wymieniają skojarzenia np. związane z jesienią. Zadaniem dziecka jest podanie nazwy pory roku.
Reklamy

Proponowane zabawy integracyjne sprawdzą się nie tylko w przedszkolu, ale także w rodzinnym gronie czy podczas przyjęcia, na którym nie wszystkie maluchy się znają. To świetny sposób na przełamanie pierwszych lodów.

Zabawy naśladowcze

  • Ożywianie obrazków – do tej zabawy potrzebne będą zdjęcia przedstawiające wykonywanie różnych czynności. Zadaniem dziecka, będzie odtworzenie ich na żywo.
  • Przeskakujemy kałuże – rodzice układają na podłodze tor przeszkód, które maluch musi ominąć.
  • Odlatujące ptaki – dzieci naśladują odlot ptaków, zabawę można dowolnie rozwijać, np. w naśladowanie głosów ptaków czy ich sposobu poruszania się.

Zabawy manualne

  • Zabawa z gazetą – do jej przeprowadzenia wystarczą stare wydania gazet i kosz na śmieci. Zabawa polega na zgniataniu gazet w kulkę i celowanie nimi do kosza.
  • Malowanie dłońmi – potrzebny do tego będzie duży arkusz papieru i farby. Maluchy będą mogły odbijać wzory dłoni na kartce, czy tworzyć obrazy, gdzie zamiast pędzli użyją palców.
  • Plastelina, glina, masa solna – można jej użyć do formowania kuleczek, które następnie dzieci będą dowolnie ugniatać i wałkować, oraz tworzenia ludzików czy zwierzątek.
  • Origami – precyzyjne składanie papieru może okazać się wciągające nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.
  • Twórcze pomysły – uczestnicy otrzymują papierową rurkę (np. po ręczniku papierowym). Zadanie polega na oryginalnym wykorzystaniu rurki tekturowej przy użyciu dodatkowych materiałów artystycznych (np. bibuły, papieru kolorowego, kredek).
  • Tworzenie makiety – na zajęciach albo w domu dzieci odtwarzają swoją drogę do przedszkola. Używają do tego różnej wielkości pudełek, plasteliny, słomek, kolorowego papieru czy materiałów przyrodniczych.

Zabawy zręcznościowe

  • Ćwiczenia ruchowe – chodzenie po narysowanej linii, z zasłoniętymi oczami lub tyłem.
  • Chwytanie niewielkich przedmiotów – podczas tej zabawy sprawdzą się woreczki wypełnione ziarnami fasoli lub grochu. Zadaniem dziecka jest ich chwytanie – nie tylko za pomocą rąk, ale też stóp, itp.
  • Zabawa z szarfą (wstążką) – dzieci tworzą układy taneczne do muzyki, przechodzą i przeskakują przez szarfę, wirują nią w powietrzu.
  • Zabawy na świeżym powietrzu – gra w ringo, rzucanie do siebie piłką, kręgle.

Zabawy teatralne

  • Bajka i lustro – podczas słuchania bajki dziecko siedzi przed lustrem i za pomocą mimiki przedstawia nastrój czytanej historii.
  • Własne zakończenie – po wysłuchaniu bajki, dziecko wymyśla dla niej własne zakończenie.
  • Pogodynka – w zależności od pory roku maluchy wcielają się w rolę osoby, zapowiadającej jesienną, zimową, wiosenną lub letnią prognozę pogody. Prognozę można zaprezentować w formie np. w formia pantomimy czy teatrzyku kukiełkowego.

Bliżej Przedszkola nr 9/wrzesień 2013/Beata Bielska

Źródło: www.blizejprzedszkola.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Scenariusz zajęć plastycznych

Temat zajęć:  Zaczarowana kraina

Grupa wiekowa: 5, 6-latki

Cel główny:

Rozwijanie myślenia twórczego  oraz twórczej ekspresji plastycznej.

Cele operacyjne

Dziecko:

  • wypowiada się na określony temat,
  • przedstawia swój pomysł w formie plastycznej,
  • podejmuje działania twórcze,
  • zgodnie współpracuje w grupie,
  • realizuje własne pomysły i szanuje pomysły innych.
  • skupia uwagę na wykonywanym zadaniu,
  • doprowadza działanie do końca.

Metody:

  • swobodnej ekspresji,
  • zadań inspirujących.

Formy pracy:

  • praca z całą grupą,
  • praca indywidualna – swobodna działalność plastyczna.

Środki dydaktyczne: kartki z bloku technicznego, kredki świecowe, pastele, kolorowa chusta, magnetofon, płyta CD z muzyką A. Vivaldiego, nagranie piosenki „Dzień dobry”.

Czas trwania – 60 minut
Przebieg zajęć:

  1. Powitanie przy piosence „Dzień dobry”.

Dzień dobry, dzień dobry, wszyscy się witamy

Dzień dobry, dzień dobry, dobry humor mamy.


Dzień dobry, dzień dobry, słońce jasno świeci.

Dzień dobry, dzień dobry, pani wita dzieci.


Dzień dobry, dzień dobry, jest bardzo wesoło.
Dzień dobry, dzień dobry, zróbmy wszyscy koło.


Dzień dobry, dzień dobry, podaj prawą rękę.

Dzień dobry, dzień dobry, zaśpiewaj piosenkę.

Reklamy

Dzieci stojąc w rozsypce dobierają się w pary. Podczas śpiewania zwrotek dzieci witają się podając sobie ręce, natomiast w czasie przerw pomiędzy zwrotkami wyszukują dziecko, z którym się jeszcze nie przywitały.

Po przywitaniu dzieci siadają w kręgu.

  1. Nawiązanie do tematu zajęć – swobodne wypowiedzi dzieci na temat:
  • Jak może wyglądać zaczarowana kraina?
  • Kogo możemy w niej spotkać?
  • Co możemy tam zobaczyć?
  1. Ćwiczenie – tworzenie pomysłów w oparciu o rozumowanie typu „Co by było, gdyby……..„. 

Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel – l prosi o odpowiedź na pytanie: Co by było, gdybyście mieli czarodziejską różdżkę i mogli wyczarować coś dla innych osób, co by to było?

– Swobodne wypowiedzi dzieci.

  1. Zabawa ruchowa. „Jestem czarodziejem”.

Dzieci w rytm muzyki spacerują po sali. Jedna osoba jest czarodziejem trzymającym kolorową chustę. Na hasło „czary – mary” wszyscy kucają  i zamykają oczy, w tym czasie czarodziej zakrywa jedną osobę chustą. Zadaniem uczestników jest odgadnięcie kogo brakuje.

  1. Ekspresja plastyczna „Kreatywne rysowanie”.

Dzieci  odrysowują kontur własnej dłoni, następnie przy użyciu pasteli i kredek świecowych zmieniają rysunek w coś innego, coś co mogłoby istnieć w zaczarowanej krainie. (W trakcie pracy dzieci słuchają spokojnej muzyki.)

  1. Zakończenie zajęcia.
    – Porządkowanie stanowiska pracy, odkładanie materiałów i narzędzi na wyznaczone miejsce.
  2. Omówienie prac przez dzieci. Urządzenie wystawy – przypięcie prac we wcześniej przygotowanym miejscu.
  3. Podsumowanie zajęć w formie dyskusji.
  • Czy chcielibyście zamieszkać w takiej zaczarowanej krainie i dlaczego?
  • Co najbardziej by wam się tam podobało?

Literatura:
Burnford H.: „Każde dziecko to potrafi. Sto pomysłów na sztukę” , Warszawa 1996
Dorance S.: „Zajęcia twórcze w przedszkolu. Przedmioty i obrazy”, Warszawa 1999
Zborowski J. „Rozwijanie aktywności twórczej dzieci” Warszawa 1986.
(źródło: pppsandomierz.pl)

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne – Ćwiczenia sprawności manualnej pdf

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

2 odpowiedzi na „Rozwijanie sprawności manualnej – spektrum autyzmu, scenariusze”

  1. Awatar chlebicz78
    chlebicz78

    Nie mogę dokonać płatności kartą. Proszę o instrukcję. Pozdrawiam

    Wysłane z iPhone’a

    > Wiadomość napisana przez autyzmwszkole.com w dniu 05.05.2021, o godz. 10:55: > >  >

    Polubione przez 1 osoba

    1. Awatar sylwiaiwan

      Na stronie jest instrukcja- w zakładce lub prawym panelu bocznym. Wystarczy kliknąć w „Subskrybcję” w dowolnym poście i dokonać płatności

      Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: