Reklamy
Reklamy
Reklamy

W Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET) skierowanych do autystycznych uczniów oraz uczniów z zaburzeniami pokrewnymi wykorzystuje się wiele metod, jedną z nich jest „Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz

Metoda Dobrego Startu Magdy Bogdanowicz

1. Ćwiczenia ruchowe.

 • Zabawy nawiązujące do treści piosenek lub wierszyka. Dzieci ćwiczą utrzymywanie równowagi i sprawność ruchową całego ciała oraz usprawniają ruch rąk.

2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe.

 • Śpiewanie i wystukiwanie rytmu piosenki na instrumentach perkusyjnych, woreczkach z grochem, piskiem, kaszą, wałeczku ulepionym z masy solnej, plasteliny.
 • Wykonywanie ruchów za pomocą pięści, dłoni i palców (jednego, dwóch i po kolei wszystkich), łokci, całego ciała w rytm śpiewanej piosenki.

3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

 • Wykonywanie wzorów figur geometrycznych lub liter w rytm jednoczesnie śpiewanej piosenki.
 • Demonstracja wzoru figury lub litery i sposobu wykonywania ćwiczenia (Jak wygląda? Jakie ma elementy? Ile ich jest? Jak są położone w przestrzeni? Do czego jest podobna?).
 • Uczenie się polisensoryczne (przez dotyk, ruch, wzrok, słuch) figury geometrycznej lub litery podczas rysowania i śpiewania piosenki (najlepiej, gdy wzory, po których dziecko wodzi, wykonane są z materiałów o różnej fakturze i barwie).
 • Reprodukowanie wzoru (figury lub litery) całą ręką w powietrzu, najpierw w obecności wzoru, potem z pamięci.
 • Reprodukowanie wzoru (figury lub litery) palcem – na stole, podłodze, na tackach z piaskiem, kaszą.
 • Reprodukowanie wzoru (figury lub litery) kredą, ołówkiem, długopisem itp. na tablicy, papierze.

Dla nauczycieli, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu stosowania Metody Dobrego Startu, podajemy wybór publikacji przydatnych w pracy edukacyjno-terapeutycznej z dzieckiem:

 1. Bogdanowicz M., Metoda Dobrego Startu, WSiP, Warszawa 2005.
 2. Bogdanowicz M., Skala Oceny Skuteczności Metody Dobrego Startu, Harmonia, Gdańsk 2006.
 3. Bogdanowicz M. , Barańska M., Jakacka E., Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, Harmonia, Gdańsk 2006.
 4. Bogdanowicz M. , Barańska M., Jakacka E., Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do literki, Harmonia, Gdańsk 2006.
 5. Bogdanowicz M. , Barańska M., Jakacka E., Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania. Podręcznik, Harmonia, Gdańsk 2006.
 6. Bogdanowicz M. , Barańska M., Jakacka E., Metoda Dobrego Startu, film DVD, Harmonia, Gdańsk 2006.

Modyfikacje Metody dobrego Startu

Alfabet piosenek to pierwsza z modyfikacji Metody Dobrego Startu. Stosowana jest w pracy z sześciolatkami, które mają trudności w opanowaniu liter drukowanych z powodu opóźnionego rozwoju niektórych funkcji czy innych przyczyn, np. zaburzeń emocjonalnych. Alfabet piosenek to w zasadzie MDS, w której rolę symbolu pełni zawsze litera drukowana. Schemat przebiegu zajęć prowadzonych tą metodą jest dokładnie taki sam jak w metodzie macierzystej.

Śpiewające litery to kolejna modyfikacja MDS, Jej autorką jest J. Krakowińska z Łodzi. Schemat zajęć jest analogiczny. W odróżnieniu od alfabetu piosenek tu opracowuje się litery pisane, włącza się do zajęć ćwiczenia w pisaniu liter (dzieci prowadzone tą metodą uczęszczają już do szkoły). Zamiast piosenek mogą wystąpić rymowanki – wyliczanki. Tekst wykorzystywanej piosenki czy wierszyka kojarzy się z daną literą.

Przykładowe ćwiczenia według MDS

Obie pokrótce scharakteryzowane metody wymagają przygotowania, treningu. Doskonale sprawdzają się w pracy z dziećmi z deficytami rozwoju funkcji percepcyjno-motorycznych i z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie” (Renata Naprawa, Alicja Tanajewska: „IPET dla III etapu nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, Harmonia, 2016).

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: