Reklamy

autyzmwszkole.com

Wiedza zawarta w dwóch subskrypcjach: Dostęp Premium 10 zł i Subskrypcja miesięczna 6 zł oraz

eBooki i pakiety lekcyjne
Reklamy
Reklamy

Pierwsze kwiaty wiosny – scenariusz zajęć dla 3-4-latków

Cele ogólne: zapoznanie z pierwszymi wiosennymi kwiatami, słuchanie zagadek, rozwijanie sprawności manualnej i ruchowej, utrwalenie nazw kolorów.

Cele operacyjne:

Dziecko: nazywa i rozpoznaje pierwsze wiosenne kwiaty, rozwiązuje zagadki słowne, rozpoznaje kolory, koloruje gotowy rysunek według wzoru.

Środki dydaktyczne: pacynka jeżyka Tuptusia, zagadki wiosenne, laptop, zdjęcia wczesnowiosennych kwiatów (przebiśnieg, krokus, bazie) – prezentacja multimedialna, tablice demonstracyjne z kwiatami, tamburyn, sylweta krokusa, kredki świecowe.

Metody: czynna, słowna, oglądowa.

Reklamy

Przebieg zajęć:

  • Powitanie dzieci piosenką „Podajmy sobie ręce”. Dzieci siedzą na dywanie i witają się z Tuptusiem. Nauczyciel manipulując pacynką recytuje rymowankę (wg K. Bayer, A. Wacławskiego): „Idzie pani Wiosna, polami, łąkami, idzie ozdobiona pięknymi kwiatami”. A jakie to kwiaty? Nauczyciel zaprasza dzieci do stolika z laptopem.
  • Zapoznanie z pierwszymi kwiatami wiosny z wykorzystaniem krótkiej prezentacji multimedialnej, nazywanie ich. Wspólne oglądanie zdjęć i opowiadanie o wycieczce do okolicznych ogródków.
Przebiśniegi / Kingfisher.page
  • Słuchanie i rozwiązywanie zagadek o kwiatach zwiastujących wiosnę:


Jaki to kwiatek?                                                     Co to za kwiaty?
Przez śnieg się ostrożnie przebija,                  Żółte, białe, fioletowe,
Ma liście zielone,                                                   wychodzą spod śniegu
A dzwonki białe jak zima.                                   Te kwiaty marcowe.
      (przebiśnieg)                                                                 (krokusy)

  • Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy ruchowej pt. „Nasiona i kwiaty” z wykorzystaniem tamburyna.
  • Nauczyciel prosi, aby dzieci wyobraziły sobie, że są nasionami, które rozsiewa wiatr i z których wyrosną piękne kwiaty. Następnie akompaniuje do zabawy na tamburynie. Dzieci zgodnie z muzyką (marsz, bieg) poruszają się po sali. Podczas przerwy w grze, dzieci zatrzymują się, kucają i powoli wstają ze złożonymi przed sobą dłońmi, które na koniec podnoszą do góry i rozchylają na boki, naśladując rozkwitające kwiaty.
  • Zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń oddechowych pt. „Pachnące kwiaty”. Na dywanie rozłożone są sylwety kwiatów, wycięte z kolorowych gazet. Dzieci poruszają się po sali przy tamburynie. Podczas przerwy w muzyce podnoszą jeden kwiat i kładą go na dłoni. Wdychając powietrze nosem i wydychając je ustami, próbują zdmuchnąć kwiatek z dłoni.
  • Wykonanie zadania plastycznego przy stolikach. Każde dziecko otrzymuje rysunek krokusa. Nauczyciel wyjaśnia w jaki sposób należy go pokolorować. Dzieci wykonują zadanie, a nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe trzymanie kredki. Rysunki do pokolorowania w o różnym stopniu trudności.

  • Zaprezentowanie prac na tablicy dla rodziców i wręczenie dzieciom naklejek na zakończenie zajęć.

autor:  Danuta Baranowska

Wiosenne kolorowanki

Wiosenne kwiaty

Cele główne:
-rozpoznawane wiosennych kwiatów, próby rozpoznawania ich w otoczeniu
-kształtowanie sprawności manualnych
-doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego
-nazywanie części roślin
-rozwijanie wyobraźni słownej,

  1. Film do obejrzenia ,,Zwiastuny wiosny-rozpoznajemy wiosenne kwiaty” . Rozmowa na temat filmu, jakie kwiaty pojawiają się na wiosnę.
    https://youtu.be/rANDOonihZg

2. Nazywanie części roślin: korzeń, cebula, łodyga,liść, kwiat na przykładzie tulipana.

3. Słuchanie wiersza Maciejki Mazan ,,Pan tulipan”. Wypowiedzi dzieci na temat wiersza przykładowe pytania:
Kto prowadzi rozmowę w wierszu?, O co zapytały dzieci Pana Tulipana?, Czego potrzebują rośliny do wzrostu?, Jakie kolory mają tulipany?

Pan Tulipan
-Drogi panie Tulipanie
Pan jest piękny niesłychanie!
-Niech pan powie, co się dzieje,
że pan z każdym dniem pięknieje?
-Tak, jak wszyscy tu w ogrodzie
W słońcu się wygrzewam co dzień,
Piję deszcz i szybko rosnę,
By powitać panią Wiosnę!


Reklamy

4. Masażyk relaksacyjny dla rodziców i dzieci
IDZIE PANI, WIETRZYK WIEJE

Idzie pani: tup, tup, tup,
[Dziecko zwrócone do nas plecami. Na przemian z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami palców wskazujących]
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk,
[delikatnie stukamy zgiętym palcem]
skacze dziecko: hop, hop, hop,
[naśladujemy dłonią skoki, na przemian opierając ją na przegubie i na palcach]
żaba robi długi skok.
[z wyczuciem klepiemy dwie odległe części ciała dziecka np. stopy i głowę]
Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu,
[dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka]
kropi deszczyk: puk, puk, puk,
[delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami]
deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup,
[Klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi w „miseczki”]
a grad w szyby łup, łup, łup.
[lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści]
Świeci słonko, [gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym]
wieje wietrzyk, [Dmuchamy we włosy dziecka]
pada deszczyk. [z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy]
Czujesz dreszczyk? [leciutko szczypiemy w kark]

5.Propozycje jak zrobić wiosenne kwiaty.(instrukcja na filmiku).
https://www.youtube.com/watch?v=rv692vIoCsU

6. Zabawa w rytmy – ustawiamy ilustracje kwiatów w określonej kolejności (np. tulipan – krokus – tuipan – …
dla dzieci strarszych: tulipan – krokus – żonkil – tulipan – krokus – …)

7. Karty pracy z kwiatami wiosennymi – dopasuj w pary)

http://scholaris.pl/resources/run/id/53307https://czasdzieci.pl/pliki_dz/kolorowanki/dd_68_610.jpghttps://czasdzieci.pl/pliki_dz/kolorowanki/dd_68_614.jpg

Reklamy

Czy zaglądacie we wszystkie kątki, jak wiosna w wierszu?

Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana.

Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana.

Lecz zajrzała we wszystkie zakątki:

-Zaczynamy wiosenne porządki.

Skoczył wietrzyk zamaszyście,poodkurzał mchy i liście.

Z bocznych dróżek, z polnych ścieżek

powymiatał brudny śnieżek.

Krasnoludki wiadra niosą,myją ziemię ranną rosą.

Chmury, płynąc po błękicie,a obłoki miękką szmatką

polerują słońce gładko.

Aż się dziwią wszystkie dzieci,że tak w niebie ładnie świeci.

Bocian w górę poszybował,tęczę barwnie wymalował.

A żurawie i skowronki posypały kwieciem łąki.

Posypały klomby, grządki i skończyły się porządki.

Zaśpiewajcie piosenkę, której uczyliśmy się w przedszkolu: 

„Maszeruje wiosna”

Rozwiążcie zagadki:

lamiglowki.docx

Zajrzyjcie (z pomocą rodziców) na te strony, na pewno znajdziecie coś ciekawego dla siebie:

https://kodowanienadywanie.blogspot.com/2020/03/zadania-bez-drukowania.html?fbclid=IwAR1IoucwI_y7ZFlkDS44VD9A7UPrpe74P0WwA6YKE7SbkLHxGKC5deEJ9mY

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf?fbclid=IwAR2EbUNTjjtNauOfeaCRnQwa5Ts4e1EBEN_jJLZQjVTVPpGgebaXECrXQ

Spróbujcie wykonać takie karty pracy:

wiosna1-2.jpg

wiosna6.jpg

WiosnaKartyPracy500.jpg

unnamed_(1).png

4794_wiosna_kropy.jpg

Zachęcamy również do nauki czytania:

źródło: zsptopolamala.edupage.org

#arkusz #ASD #Asperger #aspiepozytywni #AspieZaklinaczka #autyzm #czytanie #dostosowanie #edukacja #emocje #IPET #kolorowanie #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #mindfulness #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #pozytywnyprzekazwspektrum #premium #przedszkole #psycholog #rewalidacja #rozwój #scenariusz #sensoryka #SI #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #tus #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź na “Pierwsze kwiaty wiosny – scenariusze zajęć”

Dodaj odpowiedź do sylwiaiwan Anuluj pisanie odpowiedzi

Wpisy na stronie

  • Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania Rozwoju WWRD dla dziecka ze Spektrum Autyzmu

    Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania Rozwoju WWRD dla dziecka ze Spektrum Autyzmu

    Indywidualny program wspomagania rozwoju dla dziecka ze spektrum autyzmu powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb i umiejętności. Poniżej przedstawiam ogólny przykład takiego programu, który można…

  • Bańka ASD

    Bańka ASD

    Któż nie lubi patrzeć jak woda z płynem zamienia się w bajkowe, opalizujące kule, które delikatnie unoszą się w powietrzu i znikają na tle nieba?…

  • Lekcja: Świadomy Oddech

    Lekcja: Świadomy Oddech

    Świadome oddychanie, w kontekście naszych dzisiejszych zajęć, oznacza aktywne skupienie uwagi na własnym oddechu i wykorzystywanie go jako narzędzia do poprawy samopoczucia fizycznego i emocjonalnego.…

  • Zajęcia rewalidacyjne dla Uczniów ze Spektrum Autyzmu na Temat Samodzielności

    Zajęcia rewalidacyjne dla Uczniów ze Spektrum Autyzmu na Temat Samodzielności

    Cel zajęć: Rozwijanie umiejętności samodzielności i życia codziennego u uczniów ze spektrum autyzmu. Czas trwania: 60 minut. Materiały: Plansze z ilustracjami przedstawiającymi codzienne czynności, znaczniki…

#arkusz #ASD #Asperger #aspiepozytywni #AspieZaklinaczka #autyzm #czytanie #dostosowanie #edukacja #emocje #IPET #kolorowanie #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #mindfulness #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #pozytywnyprzekazwspektrum #premium #przedszkole #psycholog #rewalidacja #rozwój #scenariusz #sensoryka #SI #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #tus #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia