Reklamy
Reklamy
Reklamy

Nauczyciel woła dzieci do wspólnej zabawy i wszystkie maluchy biegną, by znaleźć sobie miejsce na podłodze. Wszystkie oprócz twojego dziecka, dla którego zabawa w kółku stanowi duże wyzwanie sensoryczne i społeczne

„Podłoga jest twarda i zimna, dzieci siedzą bardzo blisko siebie, nie ma granic przestrzeni osobistej, a ono nie jest pewne jak powinno się zachowywać podczas zabawy. Piosenki są za głośne, a ustne polecenia rozpływają się w powietrzu, zanim dziecko zdąży je zrozumieć. Nic dziwnego, że wiele dzieci z autyzmem reaguje w tej sytuacji podobnie – ucieka lub przestaje reagować na polecenia. Żadne z tych zachowań nie ułatwia uczenia się, a jeśli pomożesz uczniowi z autyzmem się zaaklimatyzować, będzie mógł dołączyć do pozostałych dzieci. Przyzwyczajaj go stopniowo, stosując poniższy plan.

  1. Pozwól uczniowi wykonywać spokojną czynność, np. kolorować, przy stoliku obok kółka. Jego krzesło powinno być ustawione tak, by dziecko widziało bawiących się kolegów i koleżanki.
  2. Stopniowo, powoli (przez kilka dni lub tygodni) odsuwaj krzesło od stolika i ustawiaj je coraz bliżej kółka. Zastąp czynność wykonywaną przy stole innym cichym zajęciem, np. daj dziecku zabawkę do ściskania.
  3. Zastąp siedzenie na krześle siedzeniem na podłodze, aranżując dla ucznia specjalne miejsce w widocznymi granicami. Może to być poduszka, składane krzesełko kempingowe, kwadrat wycięty z kartonu lub oznaczony kolorową taśmą przyklejoną do podłogi.
  4. Podczas siedzenia w kółku pozwól dziecku mieć przy sobie zabawkę do ściskania lub inny uspokajający przedmiot sensoryczny, taki jak gumowy naszyjnik do żucia lub obciążony woreczek z ziarnami fasoli.
  5. Daj dziecku zajęcie, które pozwoli mu na wykonanie ruchu i umożliwi skupienie się podczas zabawy w kółku. Uczeń może np. podawać pozostałym dzieciom przybory do zabawy albo trzymać twoje pomoce naukowe. Może zmieniać lub wskazywać elementy na kalendarzu lub mapie pogody. Czy dziecko ma szczególną umiejętność która może pomóc mu przyzwyczaić się do zabaw w kółku? Może np. pokazywać innym ćwiczenia rozciągające lub pozycje jogi albo wystukiwać rytm, który pozostali będą powtarzać. Na koniec poinformuj dziecko wyraźnie o tym, że jego zadanie zostało wykonane i jaką czynność powinno teraz wykonać: „Dziękuję, że przedstawiłeś nam dziś prognozę pogody. Wolisz usiąść teraz na poduszce czy na krześle?”
  6. Nagradzaj i wzmacniaj sukces dziecka przy każdej okazji. Doceniaj nie tylko jego udział w zabawie i wykonanie powierzonych mu zadań, ale także podejmowanie dobrych decyzji w trakcie zajęć w kółku. Nagradzaj i wzmacniaj zachowania ustne i wizualnie, aby dziecko mogło widzieć swój postęp. Wykresy, kalendarze i naklejki to tylko kilka sposobów, by to robić” (Notbohm, Zysk, 2016).

źródło

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: