Księga Zażaleń to metoda, której można używać podczas zabawy grupowej, aby neutralizować negatywne emocje i zachowania oraz skierować zachowania dzieci przejawiające wynikający z interakcji z rówieśnikami dyskomfort na poziomie od niewielkiego do umiarkowanego, na zajęcia uspakajające je (np. pisanie, rysowanie)

Technika ta pozwala dzieciom udokumentować to, co je denerwuje, czas zdarzenia, kto był zaangażowany w tę sytuację, co robił potem oraz narysować, jak się w związku z tym czują.

Proces ten, realizowany w kolejnych krokach, pozwala dzieciom udokumentować uczucia, myśli oraz zachowania przez przerywanie procesu grupowego. Dorosły powinien przejrzeć i podpisać Księgę Zażaleń mniej więcej 10 minut przed zakończeniem zajęć grupowych, aby krótko zaadresować problemy zgłoszone przez dziecko. Przejrzenie zapisków w Księdze przez dorosłego i podpisanie ich komunikuje grupie i dziecku, że Księga została użyta w sposób prawidłowy i daje sygnał na temat zauważenia odczuć dziecka w związku z jego interakcjami w trakcie zajęć. Przykład Księgi Zażaleń można znaleźć na stronie internetowej http://pubs.apa.org/books/supp/reddy. Księga powinna być jasno opisana, przechowywana w segregatorze i łatwo dostępna dla dzieci. Każdy zapis w księdze powinien obejmować dwie strony, na pierwszej stronie powinna być zapisana data zdarzenia, imię dziecka je zgłaszającego oraz krótka informacja na temat zdarzenia. Na drugiej stronie powinno znajdować się wolne miejsce na rysunek dziecka przedstawiający, jak się czuje (Reddy, 2015).

źródło: Linda A. Reddy: „Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…”, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s