Reklamy
Reklamy
Reklamy

Dzieci z zespołem Aspergera charakteryzują się nietypowym i nierównym profilem zdolności przyswajania wiedzy, a ich styl nauki może wprowadzać nauczycieli w zakłopotanie.

„Niektórzy uczniowie mogą być utalentowani w zakresie czytania, matematyki i zdolności mechanicznych. Część dzieci w testach inteligencji uzyskuje wyniki mieszczące się w normie, ale u części wyniki wskazują na lekkie upośledzenie.

Badania wykazały, że dzieci z ZA mogą lepiej radzić sobie z bodźcami werbalnymi niż wzrokowymi. Jednak te same badania pokazują, że niektórzy malcy należący do tej samej kategorii zaburzeń wykazują odwrotną tendencję. Ogólnie pedagodzy i lekarze są zadania, że badania profilu zdolności intelektualnych lub zdolności przyswajania wiedzy nie powinny być wykorzystywane do potwierdzania diagnozy, a jako źródło cennych informacji dotyczących stylu nauki dziecka (Kutscher, Attwood, Wolff, 2007) […]

Styl nauki – językowcy i wzrokowcy

Jeśli dziecko ma wyższy poziom inteligencji werbalnej, na podstawie jego stylu nauki można je nazwać „językowcem”. Taki młody człowiek odnosi większe sukcesy edukacyjne czytając o przerabianych tematach, a nie uczestnicząc w klasowych zajęciach.

Z kolei dziecko, które jest „wzrokowcem”, lepiej przyswaja informacje ilustrowane pokazami, filmami i wykresami, zgodnie z zasadą, że „obraz jest wart tysiąc słów”. Takie dzieci mogą mieć naturalny talent inżynierski. Jednak czasem obrazowi rozwiązania znajdującego się w umyśle młodego człowieka nie towarzyszą słowa pozwalające je zaprezentować innym. Dziecko ma problem z przetłumaczeniem myśli na mowę. W przypadku obu grup stosowany program terapeutyczny może być skuteczniejszy, jeśli poszczególne zagadnienia są prezentowane na ekranie komputera, a nie w społecznym i językowym kontekście szkolnej klasy.

Strach przed popełnieniem błędu

Dziecko może się zmagać z patologicznym strachem przed porażką lub popełnieniem błędu i z tej przyczyny unikać pewnych działań, jeśli stwarzają one ryzyko niedoskonałości. Ten strach może być silniejszy niż pozytywny wpływ danego ćwiczenia. Można użyć techniki Towarzyskich Opowieści, aby wyjaśnić młodemu człowiekowi, że umiejętność uczenia się na błędach jest ważniejsza od zdobywania wiedzy poprzez sukcesy, a popełnienie błędu nie oznacza, że dziecko jest głupie. Dzieci z zespołem Aspergera mogą być na tym punkcie bardzo wrażliwe.

Rozwijanie motywacji

Użytecznym sposobem motywowania dziecka jest odwoływanie się do jego intelektualnej próżności, poprzez zastępowanie otwarcie okazywanej radości beznamiętnymi komentarzami o tym, że wyniki pracy dziecka pokazują, jak jest ono mądre. Zwyczajowe pochwały ze strony nauczyciela mogą nie być równie skuteczne co w przypadku innych dzieci. Takie podejście pomaga przezwyciężyć częsty problem z motywacją.

Przystosowanie do egzaminów i testów

Dziecko może potrzebować więcej czasu, dodatkowego nadzoru oraz możliwości skorzystania z klawiatury komputera zamiast odręcznego pisania. W przeciwnym razie uczeń z ASD może nie radzić sobie z szybkimi testami, ze względu na nadmierny pedantyzm, problemy z szybką pracą, zbytnią podatność na rozproszenie szczegółami oraz trudności z odręcznym pismem.

Nauczyciel lub rodzic może być zmuszony do wcielenia się w rolę sekretarki, ułatwiając dziecku pisanie pracy. Bez tej pomocy młody człowiek napotyka problemy z funkcjami wykonawczymi, a zwłaszcza z organizacją i planowaniem.

Jednotorowe myślenie

Dziecko może preferować swoje własne pomysły od rozwiązań wypracowanych przez innych uczniów lub propozycji nauczyciela i prezentować bardzo nieelastyczny sposób myślenia. Trudno jest mu zmienić metodę pracy, gdy dotychczas stosowana strategia okaże się nieskuteczna, a w przypadku ingerencji z zewnątrz łatwo traci wątek. Nauczyciele muszą wyjaśnić dziecku, że istnieje wiele sposobów rozwiązania tego samego problemu, a często najmądrzejszym wyjściem jest zmiana podejścia lub poproszenie o pomoc„(Kutscher, Attwood, Wolff, 2007).

źródło: M. L. Kutscher, T. Attwood, R. R. Wolff: Dzieci z zaburzeniami łączonymi…” K. E. LIBER, Warszawa 2007

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: