Niech zajęcia te będą tak przyjazne, jak to tylko możliwe…

Program rewalidacji indywidualnej koncentruje się na rozwijaniu mocnych stron ucznia i tym samym na kompensowaniu u niego obszarów zaburzonych. Cele pracy, określane według zasady indywidualizacji, powinny być dla podopiecznego jasne, aby mógł się zaangażować w ich realizację.

Program zajęć rewalidacji indywidualnej dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powinien wskazywać obszary wymagajace usprawnienia (ogólne i szczegółowe), sugestie, jak osiagnać dany cel (zasady i metody pracy), oraz ocenę skutecznosci zajęc. Jednym z celów może być jakość i efektywność uczenia się.

W swojej pracy zwykle staram się dołączać przynajmniej jeden cel związany z umiejętnościami społecznymi, komunikacją lub radzeniem sobie ze zmianami, ponieważ są to obszary w których osoby autystyczne potrzebują najwięcej pomocy i które mogą wpływać na naukę. Przygotowując plan zajęć rewalidacyjnych, należy wziąć pod uwagę poniższe kwestie.

  • Cele musza być realistyczne. Jeśli uczeń nie angażuje się w pracę w grupach, na początek lepiej zaplanować prace w parach. Cel można modyfikować w miarę postępów czynionych przez ucznia.
  • Dopilnujcie, by plan obejmował metody wspomagania. Nie na wiele się zda wyznaczenie uczniowi celu, jeżeli nie określono, w jaki sposób można go osiągnąć, a także nie zapewniono potrzebnych narzędzi oraz wsparcia. Jeśli uczeń zmaga się ze znacznymi trudnościami, wystarczy jeden cel (lub dwa).
  • Cele należy regularnie aktualizować. Zmieniajcie je, wprowadzajcie poprawki lub weryfikujcie strategie i podejmujcie kolejne próby.
  • Zachęcajcie nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne do dzielenia się swoimi obserwacjami na temat pracy ucznia, a także do nagradzania ucznia za osiągnięcia. Należy zapewnić uczniowi poczucie, że jego postępy są doceniane.

Wskazówka dla nauczyciela

Wydrukujcie cele na osobnej kartce, którą uczeń i nauczyciel wspomagający mogą zawsze mieć przy sobie. Kartkę można przekazać też nauczycielom przedmiotowym, aby uzyskać od nich informację zwrotną o pracy ucznia na ich zajęciach. W ten sposób cele rewalidacji indywidualnej mogą zostać dookreślone (Bullock, 2018)

źródło: C. Bullock: „100 pomysłów dla nauczycieli…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s