Reklamy
Reklamy

635086201536600000

Łatwo jest zakładać lub wnioskować, że osoby z autyzmem mają trwałe lub raz ustalone deficyty związane z niezmiennymi różnicami w budowie mózgu.

Takie wnioski są jednak często oparte na niewystarczających danych. Jedną z najtrudniejszych kwestii do rozstrzygnięcia jest pytanie, czy obserwowane przez nas różnice w zachowaniu, emocjach czy funkcjonowaniu mózgu są pierwotnym problemem czy „wtórnym rezultatem”?

Np. zgodnie z niedawnym odkryciem z dziedziny obrazowania tomograficznego mózgu osoby z autyzmem mają trudności z wiązaniem procesów zachodzących w różnych częściach ich mózgu […] sądzimy, że pierwotnym problemem osób z ASD jest biologicznie uwarunkowana trudność w wiązaniu emocji z funkcjami motorycznymi, a później z symbolami. Nasze badania dowodzą, że emocje łączą różne rodzaje funkcji umysłowych (Greenspan, Wieder, 2014).

Jeśli związki te nie zostaną odpowiednio wykształcone we wczesnym dzieciństwie, może wystąpić wiele wtórnych rezultatów, w tym trudności z nadawaniem celu i znaczenia czynnościom i słowom oraz trudności w tworzeniu odpowiednich do wieku połączeń pomiędzy różnymi sferami ośrodkowego układu nerwowego. Ponieważ istnieje bardzo niewiele badań dotyczących rozwoju dzieci mających objawy autyzmu w wieku niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie, trudno stwierdzić, co jest wynikiem jakiegoś wcześniejszego problemu, a co pierwotnym brakiem czy trudnością.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

4 odpowiedzi na „Autyzm-pierwotny problem czy wtórny efekt?”

 1. Awatar bladymamut

  Laura Hewitson prawdopodobnie zrzuciła bombę, kiedy wraz z jej współpracownikami ukończyła badanie w którym małpom makakom podawano te same szczepionki, które zgodnie z kalendarzem szczepień były podawane dzieciom w latach 1994-1999, jak odra-świnka-różyczka (MMR) oraz kilka szczepionek zawierających rtęć – tiomersal, czyli szczepionki podawane dzieciom w tym okresie czasu w którym nastąpił wzrost zaburzeń ze spektrum autyzmu.

  Według Hewitson i jej współpracowników z badania empirycznego, wśród zaszczepionych małp wystąpiły zmiany zarówno biologiczne jak i zachowania, które przypominają i są podobne do tych obserwowanych u dzieci z diagnozą spektrum zaburzeń autystycznych [ASD]. Nie pojawiły się takie objawy u nieszczepionych małp. Zgadnij, co jeszcze wystąpiło u małp ze spektrum zaburzeń autystycznych i jest to coś co dr Wakefieldowi się spodoba: Problemy żołądkowo-jelitowe objawiające się u zaszczepionych makaków, takie jak „wiele znaczących różnic w profilu ekspresji genów tkanki żołądkowo-jelitowej pomiędzy szczepionymi i nieszczepionymi zwierzętami.”

  http://szczepienia.wybudzeni.com/2016/08/02/autyzm-poszczepienny-u-malp-po-mmr-innych-szczepionkach/

  Polubienie

  1. Awatar sylwiaiwan

   Dzięki wielkie – dlatego m. in. się migamy. Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

   1. Awatar Wanderratte

    Tu jest streszczenie opublikowanego w 2015 roku artykułu, którego Laura Hewitson jest współautorką:

    http://www.pnas.org/content/112/40/12498.abstract

    Z tego streszczenia jasno wynika, że szczepionki nie powodują autyzmu.

    Polubienie

   2. Awatar sylwiaiwan

    Dzięki 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: