
Wśród wszystkich terapii na pierwszy plan wysuwa się „Trening umiejętności społecznych” – wiele rodziców nie zdaje sobie sprawy, że sami są najlepszymi terapeutami swojego dziecka i to, jak będzie funkcjonowało w społeczeństwie zależy tylko od nich
Simon Baron-Cohen od lat zajmuje się problematyką autyzmu, jest wykładowcą psychologii rozwoju w Instytucie psychiatrii w Londynie często podkreśla wagę umiejętności społecznych osób z autyzmem, Twierdzi, że:
„Trening umiejętności społecznych jest jednym z ważniejszych treningów życiowych dziecka czy osoby z autyzmem. Może nawet najważniejszym. Pozwala na prowadzenie w miarę „swobodnego” życia. Najlepszymi terapeutami będą tu rodzice. Ta terapia trwa bez przerwy. Ta terapia choć tak naprawdę nie jest terapią – tylko przygotowaniem do życia – zaprzecza wielu innym terapiom, które są narzucane dziecku i rodzicom, a ich sens w wielu przypadkach jest dla mnie niejasny…” (Baron-Cohen, 1999).
„Rodzice i nauczyciele małych dzieci z autyzmem/ASD/ZA uważają, że są one nieporadne społecznie, że inne dzieci nie lubią się z nimi bawić i że nie przestrzegają zasad obowiązujących w przyjaźni, takich jak dzielenie się, wzajemność i współpraca. Jak powiedział mi dotknięty tym zaburzeniem Jerry Newport: „Żeby się podzielić, musisz zrezygnować z kontroli”. Z kolei Holly podczas oceny diagnostycznej stwierdziła: „Moi przyjaciele nie pozwalają mi robić tego, na co mam ochotę”. Dziecko z zespołem Aspergera często bawi się w sposób specyficzny i niekonwencjonalny, ma inne priorytety i zainteresowania niż jego rówieśnicy, których zazwyczaj zanudza wykładami i monologami na temat swoich specyficznych zainteresowań. Jean-Paul, wspominając swoje dzieciństwo, wyjaśnia: „Nie wychodziła mi zabawa typowa, z innymi dziećmi, rzadko czerpałem z niej radość” [(Donnelly i Bovee, 2003), Attwood, 2013]. Mój Piotrek (ASD, autyzm atypowy, wysokofunkcjonujący – w ten sposób był diagnozowany) jeszcze w 4 klasie szkoły podstawowej „podłączał” się do grupki młodszych chłopców na podwórku, chodził za nimi jak błędna owca i gadał sam do siebie (pewnie o jakieś grze komputerowej), zabawa często przeradzała się w wyśmiewanie, popychanie, sypanie piaskiem a na koniec chłopcy go po prostu bili. Musiałam po niego schodzić i namawiać by wrócił do domu, on sam, nigdy nie odróżniał zabawy od dokuczania. Dalej chciał się z nimi „bawić”. Myślę, że przez to, nierozróżnianie takie dzieci najczęściej stają się ofiarami przemocy w szkole.
Trening umiejętności społecznych
Trening umiejętności społecznych jest metodą terapii umożliwiającą osobom z autyzmem zmniejszenie deficytów w zakresie kompetencji społecznych i pozwalającą na skuteczniejsze radzenie sobie w życiu, także dorosłym. Owa terapia obejmuje: kompetencje społeczne i komunikacyjne, emocje, umiejętności poznawcze, poczucie tożsamości i własnej wartości, a także samoocenę.
10 podstawowych umiejętności
Zazwyczaj jest tak, że program zajęć terapeutycznych przewiduje naukę dziesięciu podstawowych umiejętności:
.

- Strategie radzenia sobie z zadaniami w życiu codziennym ASD
- Kim jest znajomy – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Wyścigi w ubieraniu się, zarządzanie czasem – umiejętności społeczne
- Bańki przestrzeni osobistej – uwaga, scenariusz zabawy
- Integracja klasy – Poznajemy się – ćwiczenia i scenariusze zajęć
- Scenariusze zajęć integracyjnych – spektrum autyzmu
- Trening Kontroli Złości – zajęcia socjoterapeutyczne
- Przyjmowanie cudzej perspektywy – teoria umysłu, terapia
- Rozwiązywanie problemów – jedna z najważniejszych umiejętności u Twojego dziecka
- Koordynacja wzrokowo – ruchowa – scenariusz zajęć, ASD
- Lubię siebie – Program Zajęć Socjoterapeutycznych
- Przedstawianie się – element nawiązywania kontaktów interpersonalnych
- Mówimy dobrze o innych – scenariusz zajęć socjoterapeutycznych
- Zasada Fair Play – umiejętności społeczne, scenariusz zajęć
- W grupie siła – Współpraca – scenariusz zajęć
- Lekcje twórczości: Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie


#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm