Reklamy
Reklamy
Reklamy

Utulanka-zasypianka

Mindfulness przed snem

Już wieczór.

Pożegnaj ten dzień,

robiąc miejsce na nowy.

Do czytania z rodzicem.

1. Zacznij od sprawdzenia jakie myśli i emocje ci teraz towarzyszą.

Może radość na wspomnienie porannej rozmowy z przyjacielem. Może ekscytacja, którą wciąż czujesz w podskakujących wciąż nogach na wspomnienie zabawy z kolegami? A może, strach ściskający twój brzuch, bo idziemy jutro do lekarza? Podziel się z tym z bliskimi, z przytulanką albo narysuj to – lub pokoloruj księżycową mandalę.

2. A co dobrego cię dzisiaj spotkało?

Może czujesz wdzięczność za maminego przytulasa, pyszną kanapkę od taty, ulubiona piosenkę usłyszaną w radio albo za kolegę, który, pomógł ci, gdy się przewróciłeś? A potem pożegnaj się z tymi myślami i emocjami, życząc im dobrej nocy.

3. Jedząc kolację, poczuj smak, tego co jesz, temperaturę tego, co pijesz.

Posłuchaj odgłosów w twojej buzi, zauważ, jak przełykasz, jak jedzenie wpada do brzucha. Co jakiś czas pytaj brzuch, czy jest pełny, czy wciąż głodny. W momencie gdy da ci sygnał, że jest już najedzony, posprzątaj po sobie.

4. Myjąc zęby, posmakuj pasty do zębów, poczuj na dziąsłach twardość lub miękkość szczoteczki do zębów.

Podczas kąpieli powąchaj mydło, posłuchaj szumu wody, poczuj miękkość piany na ciele, pooglądaj kształt kropel wody wskakujących na twoje dłonie. Zakładając piżamę, pooglądaj, w jakich jest kolorach i co czuje twoja skóra, gdy masz ją na sobie.

5. Pożegnaj się teraz ze słońcem, które grzało się tego dnia, życz spokojnej nocy wszystkim ludziom i zwierzętom, którzy wspólnie z tobą szykują się do snu, posłuchaj swojego głosu, gdy mówisz bliskim „dobrej nocy”.

Poczuj uścisk, gdy przytulacie się przed zaśnięciem.

6. Kładąc się do łóżka, poczuj stopami twardość materaca. Wtulając głowę w poduszkę, zwróć uwagę na jej miękkość.

Okrywając się kołdrą, posłuchaj, jak szeleści i poczuj, jak delikatnie otula twoje ciało. Przytul się do mamy, taty lub przytulanki, wsłuchując się w swój oddech. I ukołysz swoją przytulankę do snu. Połóż ją na brzuszku, delikatnie kołysząc ją w rytmie oddechu. Zrób wdech, unosząc ją delikatnie do góry, a następnie powoli wypuszczaj powietrze tak, aby przytulanka delikatnie opadała w dół. I znowu – spokojny wdech i spokojny, długi wydech. Wdech i wydech. Twój brzuszek porusza się jak przypływające i odpływające fale na cichym morzu. Rozluźniacie się. Twoje stopy, nogi, pupa, plecy, brzuszek, klatka piersiowa, ręce, szyja, głowa są coraz cieplejsze i cięższe, a oczy powoli się zamykają.

7. Zapadasz w sen, który sprawi, ze kolejnego poranka twoje ciało będzie wypoczęte i gotowe na kolejną przygodę.

Agnieszka Guzicka z córkami Amelią i Gabrysią

Najpiękniejszy sen

Każdy człowiek potrzebuje snów. Zdarza się, że przenoszą nas one do odległych czasem nieistniejących krain. W snach spełniają się też marzenia.

Pomyśl o najwspanialszym śnie, jaki ci się przyśnił, albo o takim, który chcesz, by towarzyszył ci dzisiejszej nocy. Narysuj go w dymku na obrazku.

źródło: Mindful Kids, czerwiec nr 0/2022

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Reklamy

Jedna odpowiedź do „Utulanka-zasypianka – mindfulness przed snem”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: