Rosnąca liczba pediatrów dysponuje coraz większą wiedzą na temat zaburzeń integracji sensorycznej i sposobu, w jaki problemy sensoryczne wpływają na pacjentów i ich rodziny. Mimo to znaczna część specjalistów nadal nie jest obeznana z zagadnieniem…
Zbyt wielu rodziców po zgłoszeniu swoich spostrzeżeń i zmartwień dowiaduje się, że mają po prostu czekać i obserwować rozwój sytuacji, albo – co jeszcze gorsze – są oni traktowani protekcjonalnie, uznawani za przewrażliwionych, niedoświadczonych opiekunów. Kiedy dziecko nie osiąga ważnych etapów rozwoju – nie raczkuje, nie chodzi, nie je produktów stałych i nie zaczyna mówić w odpowiednim wieku – jest w końcu odsyłane na wczesną interwencję do wnikliwego specjalisty, który w najlepszym razie uchwyci problemy sensoryczne.
Specjaliści pierwszego kontaktu w przychodniach, domach dziecka i szkołach od dawna są świadomi problemów sensorycznych. Terapeuci zajęciowi, pediatrzy rozwojowi i niektórzy obeznani z tematem klinicyści mają coraz większą świadomość istnienia problemów z integracją sensoryczną i umiejętność ich rozpoznawania, choć oznaczający je angielski skrótowiec SPD (Sensory Processing Disrder) dopiero teraz staje się tak samo powszechny jak inne diagnozy, na przykład ADHD.
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm




