Zaburzenia integracji sensorycznej to termin ogólny skupiający trzy główne klasyfikacje: zaburzenia modulacji sensorycznej, zaburzenia motoryczne o podłożu sensorycznym i zaburzenia dyskryminacji sensorycznej

„Dziecko, nastolatek lub osoba dorosła mogą wykazywać objawy jedynego lub kilku typów zaburzeń. Na przykład u dziecka mogą występować objawy  jedynie zaburzeń modulacji sensorycznej – nadwrażliwość na dźwięki lub bodźce wzrokowe, lecz może mieć także trudności z kontrolą postawy i rozróżnianiem doznań sensorycznych.

Zaburzenia modulacji sensorycznej

Modulacja sensoryczna odnosi się do procesu, w którym układ nerwowy dostosowuje komunikaty neuronowe dotyczące nasilenia, częstotliwości, czasu trwania, złożoności i stopnia znajomości bodźców sensorycznych. Ten skomplikowany proces umożliwia osobie podjąć zachowania przystosowawcze, w najlepszym razie proporcjonalne do doświadczenia sensorycznego. Osoba z problemami modulacji sensorycznej przejawia reakcje nieproporcjonalne, niewspółmierne do bodźca, niepożądane lub ich brak.

Wyobraź sobie, że prowadzisz samochód i słyszysz syrenę podjeżdżającego za tobą wozu strażackiego. Najbardziej wyważona reakcją to zachowanie czujności i spokoju, próba zlokalizowania pojazdu, usunięcie mu się z drogi, a po tym, jak nas wyprzedzi, kontynuowanie jazdy.

Słysząc syrenę, osoba nadwrażliwa mogłaby się zdenerwować tak bardzo, , że jej oddech i tętno uległyby przyspieszeniu, odruchowo i gwałtownie usunęłaby się z drogi, a następnie długo dochodziłaby do siebie po tym, jak minąłby ją wóz strażacki. Osoba niedowrażliwa natomiast mogłaby nie zauważyć pojazdu uprzywilejowanego, dopóki nie znalazłaby się tuż za nią, i dopiero wtedy – po odebraniu sygnałów dźwiękowych i świetlnych – spróbowałaby zjechać na bok. Mogłaby też w ogóle nie zareagować zmuszając wóz strażacki do jej wyprzedzenia. Z kolei osoba poszukująca wrażeń sensorycznych, odczuwając podekscytowanie zaistniałą sytuacją, wykorzysta ją, aby śmignąć obok usuwających się aut i znaleźć się „na ogonie” wozu strażackiego.

Często dziecko z trudnościami z modulacją sensoryczną – zwłaszcza nadwrażliwe, któremu wszystko wydaje się zbyt głośne, niewygodne, jasne – łatwo bywa diagnozowane jako osoba mająca problemy z integracją sensoryczną” (Biel, 2015).

 

źródło: L. Biel: „Integracja sensoryczna…”, WUJ, Kraków 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s