Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Mózg dziecka szukającego doznań zdaje się domagać intensywnych bodźców sensorycznych. Dziecko poszukujące doświadczeń zmysłowych może wkładać sobie do buzi przedmioty niebędące jedzeniem, z lubością wpadać na innych ludzi, wydawać niefunkcjonalne dźwięki, a nawet celowo się okaleczać. Dieta sensoryczna, która obejmuje intensywne ale właściwe doznania pożądane przez dziecko pozwala uspokoić jego ciało.

Należy zaplanować zadania w ramach diety sensorycznej tak, żeby dziecko wykonywało je przed momentami wymagającymi koncentracji. Można to zrobić przed odrabianiem lekcji, jedzeniem posiłku, czy kładzeniem się do snu.

Jak pomóc dziecku?

Dziecko poszukujące wrażeń sensorycznych napotyka problemy w obszarze doznań cielesnych, które mogą pogłębiać frustrację wywołaną kontaktem ze światem zewnętrznym utrudniając nawiązywanie wartościowych relacji i uczestniczenie w zajęciach grupowych, czy w lekcjach w szkole. Przedstawione zadania zapewnią twojemu dziecku odpowiednią dawkę bodźców sensorycznych, których ono potrzebuje, żeby lepiej sobie radzić w kontaktach z ludźmi oraz z wykonywaniem codziennych czynności. Pomogą one także w samoregulacji.

Plastyka:

Ugniatajcie glinę lub plastelinę, rozrywajcie ją na kawałki i wałkujcie w dłoniach. Skupcie się na zmyśle dotyku, żeby dostarczyć potrzebne bodźce dotykowe.

Suplementacja:

Daj dziecku gumę do żucia lub zabawkę do gryzienia. Tego typu zabawki dostarczają wrażeń dotykowych dzięki swoim przeróżnym kształtom i fakturom.

Taniec:

Włącz muzykę i pozwól dziecku poszaleć. Kiedy muzyka przestanie grać, dziecko powinno spróbować zatrzymać się na jakkolwiek krótką chwilę w bezruchu.

Tapicerka:

Jeżeli twoje dziecko uwielbia wpadać na różne obiekty i obijać się o nie, spodoba mu się uderzanie poduszkami i upadanie na różnego rodzaju materace.

Joga:

Pozycje jogi dla dzieci stanowią wspaniały sposób na głęboki docisk i rozciąganie stawów. Dziecku szukającemu bodźców przedsionkowych spodoba się stanie na głowie przy ścianie z pomocą rodzica.

Baloniarstwo:

Bawcie się w podbijanie balonu rękami tak, żeby jak najdłużej nie dotknął ziemi. To zadanie stwarza dziecku okazję do skakania i ruchu oraz dostarcza bodźców wizualnych.

autor: Katie Cook

źródło: Rozwój Dziecka z Autyzmem … Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2022

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: