Reklamy
Reklamy

Ustalenie indywidualnego profilu dziecka, który opisuje jego niepowtarzalne cechy rozwojowe stanowi podstawę stworzenia zindywidualizowanego programu terapii.

„Taki profil powinien zawierać opis wszystkich obszarów funkcjonowania dziecka, a nie tylko tych, które w sposób oczywisty są związane z niepokojącymi objawami. Np. niezdolność przedszkolaka do wyrażania szerokiej gamy zainteresowań emocjonalnych albo tematów podczas zabawy z udawaniem czy w czasie wypowiedzi jest równie ważna, a może nawet ważniejsza niż jego tendencja do zachowań perseweracyjnych albo samostymulacyjnych. Podobnie jest z obszarami, w których dziecko dobrze sobie radzi – one również mogą mieć decydujące znaczenie dla programu terapii. Np. dobrze wykształcone umiejętności myślenia wzrokowo – przestrzennego mogą pomóc dziecku z poważnymi zaburzeniami mowy nawiązać interakcje z innymi, uczyć się i rozumować.

Pełen profil pozwala lekarzowi na przeanalizowanie każdego problemu z osobna, wzięcie pod uwagę wielu różnych uzasadnień i uniknięcie pokusy założenia (chyba, że wszystkie alternatywne wyjaśnienia zostały wykluczone), że problemy dziecka są połączone w postaci jakiegoś zespołu zaburzeń. Np. dzieci z problemami motorycznymi często wymachują rękami, kiedy są podekscytowane lub nadmiernie obciążone. Wiele dolegliwości, w tym mózgowe porażenie dziecięce, hipotonia i dyspraksja, a także ASD, odznacza się zaburzeniami funkcji motorycznych, co czasem wyraża się wymachiwaniem rękami. Mimo to objaw ten często jest wiązany wyłącznie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Podobnie jest w przypadku nadwrażliwości lub słabego reagowania na bodźce – obydwa objawy występują przy wielu zaburzeniach i w wielu różnych formach, nie tylko w przypadku ASD. Ponieważ taki profil opisuje indywidualne warianty funkcjonowania danego dziecka, dzieci z taką samą diagnozą mogą mieć bardzo różne profile, a dzieci z różnymi diagnozami – podobne profile” (Greenspan, Wieder, 2o14).

źródło: S. I. Greenspan, S. Wieder: „Dotrzeć do dziecka z autyzmem…”, WUJ, Kraków 2014

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: