Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

jump-rope

Dziecko wybitnie uzdolnione – co to znaczy?

Dziecko inteligentne może zrozumieć, nauczyć się i wykonać zadania stosowne do swojego wieku. Dzieci wybitnie uzdolnione – mogą wykonywać zadania przeznaczone dla starszych dzieci. Dzieci te w klasycznych testach na inteligencję uzyskują wynik znacznie wyższy niż rówieśnicy…

„Alfred Binet stworzył pierwszy test na inteligencję, ale to nie on wymyślił termin IQ. Dokonał tego niemiecki psycholog William Stern. Alfred Binet mierzył „wiek umysłowy”: jeśli dziecko osiągało wyniki na poziomie 8 lat, miało 8 lat wieku umysłowego. Stern miał pomysł, aby dzielić wiek umysłowy przez wiek dziecka.

QI= [wiek umysłowy (w miesiącach) : wiek życia (w miesiącach)] x 100

Dziecko dysponujące normalną inteligencją ma IQ około 100. Kiedy jakieś dziecko ma IQ większe od 130, mówi się, że jest wybitnie uzdolnione. Około dwoje dzieci na 100 ma IQ powyżej 130. Tak więc jest 2% dzieci wybitnie uzdolnionych. Są dzieci mające bardzo wysokie IQ, lecz jest ich znacznie mniej. Tylko jedno dziecko na 1000 ma IQ co najmniej 145. Powyżej 150 jest ich jeszcze mniej, ale nie wiadomo dokładnie, ile (Grand, 2012) […]

Uzdolnione

Dziecko wybitnie uzdolnione może się nauczyć i zdobywać wiedzę wcześniej od innych. Wyprzedza ich, ma inteligencję wyższą i przede wszystkim inną ale to nie sprowadza się tylko do różnicy inteligencji. Dziecko wybitnie uzdolnione jest innym dzieckiem […]

Dziecko wybitnie uzdolnione nie używa swego mózgu jak inni

Zwykle używa się po trosze dwóch części mózgu do myślenia. Nazywa się je „hemisferami” (półkulami) mózgowymi”- każda z nich jest wyspecjalizowana:

 • Mózg lewy, czyli lewa półkula, pomaga nam poprawnie mówić, liczyć, korzystać z informacji w określonym porządku: np. rozpoznawać litery w kolejności i czytać słowa, nie myląc się. Mózg lewy służy do robienia jednej rzeczy naraz.
 • Mózg prawy, czyli półkula prawa, służy do zestawiania łącznie kilku informacji i wykonywania kilku czynności jednocześnie. Zajmuje się również emocjami: radością, złością, smutkiem, strachem i wieloma innymi.

Zasadnicza różnica osób z zespołem Aspergera i wybitnie uzdolnionych polega na tym, że osoby z ZA źle używają mózgu prawego, natomiast wybitnie uzdolnieni – mózgu lewego.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

2 odpowiedzi na „Dziecko wybitnie uzdolnione a dziecko z zespołem Aspergera”

 1. Awatar Magda
  Magda

  Warto dodać, ze dzieci zdolne zwykle roznia sie tym od dzieci z Zespolem Aspergera , że bawią bardziej kreatywnie, sa ciekawe swiata i lepiej znosza zmiany.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Awatar sylwiaiwan

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: