Reklamy
Reklamy
20150430_122715
foto Piotrka

W dzisiejszych czasach dziecko bądź dorosły kierowany na badania diagnostyczne może mieć za sobą jedną z wielu ścieżek diagnostycznych.

Pierwsza diagnoza mojego syna brzmiała: „zaburzenia emocjonalne w wyniku uszkodzenia analizatorów korowych słuchowych” w wyniku czego nie mówił – lub mówił i reagował w stopniu niewystarczającym. Dopiero gdy rozpoczynał klasę 4 szkoły podstawowej pierwszy raz usłyszałam, że to autyzm a raczej spektrum autyzmu. Ostatnio, że to autyzm wysokofunkcjonujący – autyzm atypowy.

Jak twierdzi Tony Attwood, dziecko może mieć nietypową historię rozwojową i profil umiejętności już od najwcześniejszego dzieciństwa, choć średnia wieku, w którym stwierdza się zespół Aspergera, wynosi 8 – 11 lat (Eisenmajer i in., 1996; Howlin i Asghrian, 1999). Sam określiłem kilka ścieżek (Attwood, 2013) prowadzących do takiej diagnozy, które mogą rozpoczynać się w niemowlęctwie bądź na innym etapie rozwoju, a nawet w dorosłości.

Lorna Wing, która pierwsza posłużyła się terminem „zespół Aspergera”, uważała, że należy stworzyć nową kategorię diagnostyczną. Zaobserwowała ona, że u niektórych dzieci z objawami autyzmu w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie wczesna diagnoza oraz intensywne i efektywne programy wczesnej interwencji prowadzą do niezwykłej poprawy i przesunięcia na kontinuum autyzmu (Wing, 1981). Wycofane i ciche dotychczas dziecko zaczyna chcieć się bawić z rówieśnikami i mówić złożonymi zdaniami. W miejsce motywacji do izolacji pojawia się motywacja do włączania się w działania społeczne. Po wielu godzinach intensywnych ćwiczeń rozwijających umiejętności komunikacyjne problemem nie jest już zachęcanie dziecka do mówienia, lecz do zaniechania mówienia na rzecz słuchania i uświadamiania sobie kontekstu społecznego. W młodszym wieku u dziecka występowało nadmierne zainteresowanie wrażeniami sensorycznymi (kręcące się kółko zabawkowego samochodziku albo roweru mogło je hipnotyzować), teraz jednak jest ono zafascynowane konkretnym tematem, takim jak orbity planet. Wcześniejsze badania i obserwacje zabawy wskazywały na możliwość znaczącego niedorozwoju intelektualnego, teraz iloraz inteligencji ocenia się zwykle jako mieszczący się w normie.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: