Reklamy
Reklamy
Reklamy

Strategie radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi dzieci ze spektrum autyzmu

Dziecko ze spektrum autyzmu może być zaniepokojone mnóstwem rzeczy: dźwiękami, sytuacjami społecznymi, pójściem spać, ciemnością lub czymś bardzo specyficznym, takim jak myjnie samochodowe.

Bez względu na to, czym niepokoi się dziecko z ASD, poniżej znajdziesz kilka kluczowych strategii, które możesz wdrożyć i w ten sposób złagodzić jego niepokój, jak również pomóc mu zyskać swobodę i pewność siebie w życiu.

Poznaj lęk swojego dziecka

Dziecko może wyrażać niepokój na wiele różnych sposobów. Może powiedzieć Ci wprost, że boi się czegoś lub coś je niepokoi, albo możesz zaobserwować u niego wzrost natężenia autostymulacji (panika, uderzanie głowa, stymulacja głosowa itd.). Ważne, by się zatrzymać i zrozumieć, że dziecko nie próbuje sprawiać trudności lub być upartym, ale znajduje się w niezwykle trudnym momencie związanym z radzeniem sobie z jakąś sytuacją. Jeśli wykażesz się zrozumieniem i współczuciem, dużo łatwiej będzie Ci pomóc dziecku.

Stwórz dziennik lęków

Czasami może się wydawać, że wrzaski, gryzienie, napady złości dziecka ze spektrum autyzmu nasilają się całkowicie niespodziewanie. Jednak jeśli prowadzisz dziennik i zapisujesz w nim, kiedy dziecko wykazuje zachowania sugerujące jego niepokój, możesz zauważyć pewną zależność, która pomoże Ci ukierunkować się na sprostanie temu wyzwaniu (np. gdy ktoś przychodzi do domu, około 20 minut po obiedzie, przed terapią, w sklepie spożywczym).

Zmniejsz nadmierne obciążenie sensoryczne

Bardzo często osoby z ASD wykazują ogromny lęk związany ze zdezorganizowanymi narządami zmysłów, poprzez co pozornie proste rzeczy, takie jak wyjście do sklepu, stają się dla nich niesamowicie przytłaczające. Dlatego tak ważne jest, żeby zrobić wszystko, by zmniejszyć nadmierne obciążenie, którego może doświadczać dziecko. Możesz to osiągnąć wykluczając/ograniczając lub modyfikując wyjścia do stymulujących miejsc. Na przykład przez jakiś czas nie chodź z dzieckiem na zakupy (albo do parku itd.), zabieraj je rzadziej albo w godzinach, kiedy jest tam dużo spokojniej i mniej tłoczno. To czas, by być kimś w rodzaju detektywa otwartego na różne sytuacje, ponieważ rzeczy, które Tobie nie wydają się stymulujące, mogą stanowić ogromne wyzwanie dla dziecka ze spektrum autyzmu.

Stwórz przystań sensoryczną

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź do „Strategie radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi dzieci ze spektrum autyzmu”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: