Nie możemy założyć, że dzieci z ASD same zauważą i zaczną naśladować typowe zachowania innych ludzi.
Nauka takich zachowań przebiega najskuteczniej w środowisku społecznym zapewnianym w czasie zajęć w grupie z terapeutą przygotowanym do uczenia tych złożonych umiejętności. Typowe tematy poruszane w takiej terapii dotyczą języka ciała i kontaktu wzrokowego, odczytywania emocji innych i przyjmowania cudzego punktu widzenia. Oprócz tego dzieci zdobywają umiejętności potrzebne w czasie rozmowy i uczą się zachowań ważnych w interakcjach społecznych, takich jak przedstawianie się, dołączanie do grupy, mówienie komplementów, negocjowanie, opowiadanie, nieprzerywanie wypowiedzi innych. Zajęcia dotyczą także umiejętności rozwiązywania problemów społecznych, np. radzenie sobie z dokuczaniem ze strony innych dzieci, odrzuceniem, odmową, kontrolowaniem i wyrażaniem emocji w sposób adekwatny do wieku.
Zaletą tej metody pracy jest to, że dziecko ma możliwość wypróbowania nowych umiejętności w bezpiecznym otoczeniu i czerpania przyjemności z kontaktów społecznych, co wpływa na wzrost jego motywacji do dalszego uczenia się. Badania wykazały dużą skuteczność treningu umiejętności społecznych, który poprawia zdolność dzieci do zabawy, nawiązania przyjaźni, radzenia sobie z odrzuceniem i wieloma sytuacjami społecznymi. Tego typu terapia zwykle odbywa się w grupach i jest organizowana w szkołach oraz specjalistycznych placówkach. Czasami nauczaniem umiejętności społecznych zajmują się logopedzi.
Podobną terapią, mającą na celu rozwój umiejętności społecznych dzieci z ASD, są zajęcia z wykorzystaniem nagrań wideo. Skuteczność tej metody także została potwierdzona wynikami badań. Filmy przedstawiają model zachowania lub zastosowania określonych umiejętności społecznych. Osoby w nich występujące zazwyczaj uczą się zachowywać w pożądany sposób. Po obejrzeniu nagrania dziecko ćwiczy zademonstrowane w nim zachowanie. W tej metodzie terapeutycznej wykorzystuje się fakt, że wiele dzieci z ASD ma dobre umiejętności wzrokowe. Filmy mogą być wykorzystywane zarówno w czasie terapii indywidualnej, jak i w grupie, jako część treningu umiejętności społecznych.
Jeżeli w placówkach w twojej okolicy nie są prowadzone zajęcia z umiejętności społecznych specjalnie dla dzieci z ASD, możesz zapisać dziecko na terapię grupową dla osób z ADHD lub innymi problemami behawioralnymi. Dla dziecka lub nastolatka z ASD, możliwość nawiązania kontaktu z innymi osobami z ASD, które mają podobne zainteresowania, typy osobowości, temperamenty i problemy, często jest bardzo korzystna. Jeśli jednak dany rodzaj terapii jest ukierunkowany na pokonywanie wyżej wymienionych trudności, a ty uważasz, że oferowane cele terapeutyczne odpowiadają potrzebom twojego dziecka, nie jest konieczne, by dzieci z ASD stanowiły większość w grupie. Zajęcia kształtujące umiejętności społeczne czasami odbywają się w szkołach, dlatego sprawdź, czy któraś z lokalnych placówek oferuje taką możliwość.
Wspomaganie w domu i wśród znajomych

- Strategie radzenia sobie z zadaniami w życiu codziennym ASD
- Kim jest znajomy – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Wyścigi w ubieraniu się, zarządzanie czasem – umiejętności społeczne
- Bańki przestrzeni osobistej – uwaga, scenariusz zabawy
- Integracja klasy – Poznajemy się – ćwiczenia i scenariusze zajęć
- Scenariusze zajęć integracyjnych – spektrum autyzmu
- Trening Kontroli Złości – zajęcia socjoterapeutyczne
- Przyjmowanie cudzej perspektywy – teoria umysłu, terapia
- Rozwiązywanie problemów – jedna z najważniejszych umiejętności u Twojego dziecka
- Koordynacja wzrokowo – ruchowa – scenariusz zajęć, ASD
- Lubię siebie – Program Zajęć Socjoterapeutycznych
- Przedstawianie się – element nawiązywania kontaktów interpersonalnych
- Mówimy dobrze o innych – scenariusz zajęć socjoterapeutycznych
- Zasada Fair Play – umiejętności społeczne, scenariusz zajęć
- W grupie siła – Współpraca – scenariusz zajęć
- Lekcje twórczości: Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie


#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm