Reklamy
Reklamy
Reklamy

uczeń3

Nie możemy założyć, że dzieci z ASD same zauważą i zaczną naśladować typowe zachowania innych ludzi.

Reklamy

Nauka takich zachowań przebiega najskuteczniej w środowisku społecznym zapewnianym w czasie zajęć w grupie z terapeutą przygotowanym do uczenia tych złożonych umiejętności. Typowe tematy poruszane w takiej terapii dotyczą języka ciała i kontaktu wzrokowego, odczytywania emocji innych i przyjmowania cudzego punktu widzenia. Oprócz tego dzieci zdobywają umiejętności potrzebne w czasie rozmowy i uczą się zachowań ważnych w interakcjach społecznych, takich jak przedstawianie się, dołączanie do grupy, mówienie komplementów, negocjowanie, opowiadanie, nieprzerywanie wypowiedzi innych. Zajęcia dotyczą także umiejętności rozwiązywania problemów społecznych, np. radzenie sobie z dokuczaniem ze strony innych dzieci, odrzuceniem, odmową, kontrolowaniem i wyrażaniem emocji w sposób adekwatny do wieku.

Zaletą tej metody pracy jest to, że dziecko ma możliwość wypróbowania nowych umiejętności w bezpiecznym otoczeniu i czerpania przyjemności z kontaktów społecznych, co wpływa na wzrost jego motywacji do dalszego uczenia się. Badania wykazały dużą skuteczność treningu umiejętności społecznych, który poprawia zdolność dzieci do zabawy, nawiązania przyjaźni, radzenia sobie z odrzuceniem i wieloma sytuacjami społecznymi. Tego typu terapia zwykle odbywa się w grupach i jest organizowana w szkołach oraz specjalistycznych placówkach. Czasami nauczaniem umiejętności społecznych zajmują się logopedzi.

Podobną terapią, mającą na celu rozwój umiejętności społecznych dzieci z ASD, są zajęcia z wykorzystaniem nagrań wideo. Skuteczność tej metody także została potwierdzona wynikami badań. Filmy przedstawiają model zachowania lub zastosowania określonych umiejętności społecznych. Osoby w nich występujące zazwyczaj uczą się zachowywać w pożądany sposób. Po obejrzeniu nagrania dziecko ćwiczy zademonstrowane w nim zachowanie. W tej metodzie terapeutycznej wykorzystuje się fakt, że wiele dzieci z ASD ma dobre umiejętności wzrokowe. Filmy mogą być wykorzystywane zarówno w czasie terapii indywidualnej, jak i w grupie, jako część treningu umiejętności społecznych.

Jeżeli w placówkach w twojej okolicy nie są prowadzone zajęcia z umiejętności społecznych specjalnie dla dzieci z ASD, możesz zapisać dziecko na terapię grupową dla osób z ADHD lub innymi problemami behawioralnymi. Dla dziecka lub nastolatka z ASD, możliwość nawiązania kontaktu z innymi osobami z ASD, które mają podobne zainteresowania, typy osobowości, temperamenty i problemy, często jest bardzo korzystna. Jeśli jednak dany rodzaj terapii jest ukierunkowany na pokonywanie wyżej wymienionych trudności, a ty uważasz, że oferowane cele terapeutyczne odpowiadają potrzebom twojego dziecka, nie jest konieczne, by dzieci z ASD stanowiły większość w grupie. Zajęcia kształtujące umiejętności społeczne czasami odbywają się w szkołach, dlatego sprawdź, czy któraś z lokalnych placówek oferuje taką możliwość.

Wspomaganie w domu i wśród znajomych

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: