To tak, jakby uczeń stał za szybą i obserwował interakcję innych osób. Wyglądają jak on, ale nie potrafi się do nich przebić. Ciągle mu nie wychodzi.

Wiele młodych autystycznych osób powiedziałoby, że nawiązanie relacji społecznych i rozumienie zawiłości kontaktów międzyludzkich to jeden z najtrudniejszych aspektów ASD. Czasami radzą sobie oni bardzo dobrze, ucząc się o konsekwencjach i komunikacji społecznej, często jednak im nie wychodzi. Niepojmowanie reguł relacji społecznych może wywoływać poczucie wstydu lub niezrozumienie, dlaczego nie są w stanie utrzymać przyjaźni ~ Claire Bullock

W klasie najważniejsza rzeczą jest, żebyście byli świadomi tego problemu. Poniższe pomysły mogą pomóc waszym autystycznym uczniom poprawić swoje interakcje z innymi i zmniejszyć poczucie zakłopotania w sytuacjach społecznych.

  • Praca w grupach niekiedy bywa trudna dla osób z autyzmem. Zaproponujcie alternatywne rozwiązania lub upewnijcie się, że grupa, do której trafił, jest wyrozumiała i go wspiera.
  • Niezorganizowany czas w szkole może wiązać się z osamotnieniem. Upewnijcie się, że jest miejsce, w którym może on spędzać przerwy.
  • Jeśli wiecie, że młody człowiek ma trudności lub jest samotny, wesprzyjcie go i postarajcie się, by poznał uczniów o podobnych zainteresowaniach. Konieczne może być wyjaśnienie mu, czym jest przyjaźń i co czyni przyjacielem. Można poprosić o pomoc nauczyciela wspomagającego.
  • Jeśli zauważycie, że uczeń się myli, powiedzcie mu o tym. W odpowiedniej chwili omówcie daną sytuację, wyjasnijcie, dlaczego druga osoba zareagowała w taki sposób oraz co należy zrobić, aby sytuacja się nie powtórzyła.
  • Wykorzystajcie wszelkie okazje, by przeprowadzić trening umiejętności społecznych.

Rozszerzenie

Zajęcia lub kółka teatralne to fantastyczna metoda radzenia sobie z trudnościami uczniów w sferze społecznej, ponieważ angażuje i wspomaga ich socjalizację. Umożliwia im także odkrywanie siebie samych w innych rolach. Porozmawiajcie więc z nauczycielem prowadzącym takie zajęcia i zachęćcie uczniów z ASD do uczestnictwa w nich (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s