Reklamy
Reklamy

Od kwietnia 2018 r. średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosły o 5,35 proc. – kolejna podwyżka wynagrodzeń planowana była od stycznia 2020 r. Zmiana w KN ma sprawić, że pedagodzy podwyżkę dostaną we wrześniu, nie będzie to 5 proc., ale 9,6 proc. Taką zmianę wprowadza nowela Karty Nauczyciela, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

MEN przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego minimalnych wynagrodzeń nauczycieli. Pensje wzrosną od 244 – 334 zł, a nauczyciele dostaną je od 1 września 2019 r. Resort w uzasadnieniu wyjaśnia też kwestię dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli legitymujących się tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym (którzy stanowią ok. 96 proc. wszystkich nauczycieli) wyniesie:

  • nauczyciela stażysty – 2 782 zł,
  • nauczyciela kontraktowego  – 2 862 zł,
  • nauczyciela  mianowanego – 3 250 zł,
  • nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł.

Pensje pedagogów wzrosną:

  • nauczyciel stażysta – 365  zł;
  • nauczyciel kontraktowy – 375 zł;
  • nauczyciel mianowany – 426 zł;
  • nauczyciel dyplomowany – 500 zł.

Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadzi minimalną kwotę dodatku za wychowawstwo – w opiniach krytykowano fakt, że przepis dotyczy jedynie pedagogów zatrudnionych w szkołach, a pomija nauczycieli przedszkoli. MEN tłumaczy, że tak być nie musi.

W świetle obowiązujących przepisów, do uzyskania dodatku funkcyjnego, uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Jak wynika z orzecznictwa sądów pracy w sprawach dotyczących uprawnień do dodatku funkcyjnego, upowszechniła się interpretacja, że dodatek ten przysługuje także nauczycielowi przedszkola opiekującemu się oddziałem przedszkolnym.

Jak wynika z dostępnych analiz, większość jednostek samorządu terytorialnego, kierując się orzecznictwem sądowym, wypłacała dodatki nauczycielom, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym. W celu zachowania ukształtowanej praktyki oraz w związku z postulatami zgłaszanymi podczas prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, proponuje się uszczegółowienie przepisów rozporządzenia dotyczących dodatku funkcyjnego i jednoznaczne określenie, że dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielom, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym. Organy prowadzące przedszkola, będące jednostkami samorządu terytorialnego, określą wysokość dodatku z tego tytułu w trybie określonym w art. 30. ust. 6 ustawy – Karta Nauczyciela, tj. w drodze regulaminu wynagradzania.

WYSOKOŚĆ MINIMALNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO W ZŁOTYCH

OBOWIĄZUJĄCYCH OD DNIA 1 WRZEŚNIA 2019 R.

 Stopnie awansu zawodowego nauczyciela
nauczyciel stażystanauczyciel kontraktowynauczyciel mianowanynauczyciel dyplomowany
1Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym2 7822 8623 2503 817
2Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym2 4662 5092 8323 324

źródło: Prawo.pl


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: