Wszystko co opisuję na stronie autyzmwszkole.com ma służyć zrozumieniu specyfiki nietypowego „działania” umysłu osób z autyzmem.
Ciężko zebrać w pigułkę te wszystkie wiadomości i przedstawić na tacy gotowe do połknięcia bez popijania. Tak się nie da. Udzielanie rad w tym zakresie graniczy z cudem, bo nawet klinicyści mają z tym problem. Jednak istnieje kilka zasad, które ułatwią pracę nauczycielowi zwłaszcza gdy tak naprawdę nie wiadomo od czego zacząć. Joanna Święcicka autorka poradnika pt. „Uczeń z zespołem Aspergera – Praktyczne wskazówki dla nauczyciela” proponuje by po dokładnym zapoznaniu się opinią ucznia (treścią orzeczenia o kształceniu specjalnym) zastosować się do poniższych wskazówek:
- Zaplanuj swoją pracę, zapoznaj ucznia z konkretnym planem, aby mógł wiedzieć i oswoić się z tym, co go czeka; unikaj niespodzianek, nagłych zmian, zamieszania, np. nigdy nie doprowadzaj do takiej sytuacji, że nagle zdecydowałaś/- eś, iż zabierasz klasę poza teren szkoły. To wyjście musi być zaplanowane dzień wcześniej, aby uczeń z autyzmem mógł się oswoić z tym, że dzisiejsza lekcja przyrody będzie wyglądać nieco inaczej niż zwykle. Jeżeli nie jesteś w stanie zaplanować takiego wyjścia wcześniej, to przynajmniej tuż przed wyjściem ze szkoły wyjaśnij uczniowi, gdzie się wybieracie, dlaczego i co będzie się dziać w trakcie tego spaceru.To szalenie ważne, ponieważ dziecko z ASD nie lubi i nie toleruje zmian, źle się czuje w nowych warunkach.
- Zwracaj się do niego prostym językiem (Aspergeryjski); jeśli chcesz użyć przenośni, metafory, przysłowia czy zwrotu typu: „zamurowało go ze strachu”, „pęknie mi chyba głowa od tego hałasu” czy „chyba odpadną mi uszy od tego mrozu”, to dokładnie objaśnij, o co chodzi. Dla takich dzieci zdarzenia, sytuacje czy sformułowania brzmiące fantastycznie, nierealnie są czymś zupełnie nieodgadnionym, nie do zrozumienia. Są realistami, liczy się dla nich „tu i teraz”, liczą się fakty.
- Usuwaj lub ograniczaj z otoczenia elementy rozpraszające uwagę: hałas na korytarzu, szmer w klasie, włączony komputer, lampy jarzeniówki, kolorową, fruwającą dekorację, drażniące zapachy. Uczeń dotknięty autyzmem powinien pracować w pomieszczeniu, w którym jest jak najmniej bodźców zmysłowych.
- Jasno ustalaj reguły obowiązujące w grupie, objaśniaj, jakie zachowanie jest dobre , a jakie złe. (najlepiej by to wszystko autyk miał zapisane w swoich notatkach). To bardzo ważne, gdyż dziecko takie ma duże problemy z przestrzeganiem norm społecznych w określonej społeczności, np. klasowej. Często nie zdaje sobie sprawy z tego, że to co mówi i to, jak się zachowuje, może kogoś ranić. Nie wystarczy mu powiedzieć, czego nie wolno robić, ale także, co w zamian za to należy uczynić, np.: „Nie wyrywaj koledze kredek z ręki, weź te, które leżą na stoliku”.
- Pracuj nad emocjami ucznia z ASD oraz innych osób – ich rozpoznawaniem i nazywaniem, zachęcaj do obserwacji mowy niewerbalnej. Ćwicz z nim pokazywanie na obrazkach, a potem na sobie, jak wygląda człowiek, który jest zadowolony, zły, smutny zamyślony itp. Ucz je znaków mowy niewerbalnej, ponieważ nie posługuje się nią prawie w ogóle. Ważną sprawą często pomijaną jest brak powiązania gestu ze słowem – jeśli się niecierpliwisz wzdychasz, przewracasz oczami – nie przyspieszy jego aktualnie wykonywanej czynności – musisz powiedzieć – „Pospiesz się bo wszyscy czekamy na ciebie” lub „Szybciej wkładaj zeszyty do plecaka”… Gdy po paru godzinach opadają ci ręce z bezsilności, i w przenośni i w rzeczywistości – i tak tego nie zauważy – ale spokojnie jako matka jednego z autyków wiem, że w kółko tłumacząc „o co chodzi” zdobywamy kolejne kamienie milowe i docieramy do końca labiryntu w ich głowie – w końcu to problem ze „ścieżką dostępu”… A ta ścieżka to tłumaczyć, tłumaczyć i jeszcze raz tłumaczyć… jak nie dociera, kazać zapisać.
- Pomóż dziecku z ASD opracować sposoby postępowania w sytuacjach dla niego trudnych, radzeniu sobie ze stresem, opanowania złości; w miarę możliwości wycofuj się z precyzyjnych instrukcji, wyjaśniania czegoś krok po kroku; stwarzaj sytuacje problemowe, aby mogło samo podejmowac decyzję i dokonywać wyboru, a także uczyć się na błędach, dostrzegać porażki i budować racjonalne rozwiązania problemów.
- Przy każdej sposobności i okazji wzmacniaj u niego pozytywne myślenie o sobie, podnosi jego samoocenę, ponieważ często może wpadać z jednego stanu emocjonalnego w drugi, być bardziej labilne emocjonalnie, mieć skłonności depresyjne. Podchodzić do niego po prostu po ludzku mając świadomość, że ma trudności praktycznie w każdej sferze. Jako rodzic postawiłam na pochwały bo przecież i tak nasłucha się krytyki przez całe życie…
A co Wy byście dopisali?
Pamietaj, że niektóre dzieci z zespołem Aspergera niezwykle szybko przyswajają sobie pewne treści edukacyjne, mało tego – zazwyczaj nie mają większych trudności, ale mogą gubić się w gąszczu relacji społecznych, konwenansów, nakazów, reguł i zakazów. Możesz je wspomóc, chwaląc, okazując szacunek i stwarzając sytuację, w której będą mogły docenić siebie i swoje decyzje… (J. Święcicka, 2014)
Dodam, że zdaję sobie sprawę z faktu, Iż posiadanie w swojej klasie dziecka z autyzmem nie jest czymś prostym, tym bardziej podziwiam trud i zaangażowanie osób, które w przypadku mojego syna własnymi inteligentnymi/subtelnymi sposobami wspomagają edukację w normalnej szkole, podkreślę również, że nie trzeba do tego posiadać jakiś szczególnych umiejętności i specjalistycznej wiedzy – dobra wola zwykle nam wystarcza…
W pasku „Dla nauczycieli” staram się zebrać ciekawe/aktualne/pomocne artykuły dotyczące autyzmu w szkole.
źródło:Joanna Świecicka „Uczeń z zespołem Aspergera Praktyczne wskazówki dla nauczyciela” Impuls, Kraków 2014
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Przykładowa ocena opisowa ucznia kl. III
- Charakterystyka zaburzeń spektrum autyzmu – symptomy, wskazówki, ocena
- Umowa / kontrakt z uczniem ze spektrum autyzmu
- Rejestr bieżący ucznia z autyzmem w szkole
- Monitorowanie postępów w szkole – autyzm
- Dziecko z autyzmem w grupie neurotypowych dzieci
- Współpraca z rodziną ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera
- Nauczyciel wspomagający – nauczanie zdalne
- Scenariusz lekcji o autyzmie dla uczniów klas IV – VI, pdf
- Funkcjonowanie emocjonalno-społeczne dziecka z zespołem Aspergera w klasie
- LUM – arkusz obserwacji dziecka z autyzmem
- Autyzm i zespół Aspergera – wskazówki dla nauczyciela
- Zespół Aspergera – dostosowanie wymagań edukacyjnych – wskazówki do pracy z uczniem
- Świat oczami dzieci ze spektrum autyzmu – film
- Przykładowe oceny opisowe ucznia
- Zajęcia w szkole, autyzm – lista kontrolna, ocenianie
- Publikacje i materiały edukacyjne autyzm i zespół Aspergera
- Spektrum autyzmu – myślenie logiczne, wskazówki
- Ocena opisowa
- Spektrum autyzmu – Projekty i prace zaliczeniowe
- Dzień Świadomości Autyzmu – scenariusz zajęć
- Przykładowa opinia o uczniu
- Sprawozdanie z przeprowadzonej diagnozy o obserwacji w grupie dzieci 5 – 6 latków
- Przykładowa opinia ucznia
- Autystyczne okna możliwości

