Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Wszystkie istoty zanim staną się dość silne, by walczyć, są słabe ~ Maria Montessori

Podstawy

Każde dziecko jest wyjątkowe

Maria Montessori urodziła się w 1870 roku w Chiaravalle we Włoszech. Wychowywano ją według bardzo surowych zasad, ale matka – bardzo bliska – szanowała wolność córki. W wieku 26 lat Maria, jako jedna z pierwszych Włoszek, ukończyła medycynę. W klinice psychiatrycznej rzymskiego uniwersytetu zajmowała się dziećmi uznanymi za opóźnione w rozwoju. Zauważyła, że nie mają one żadnej możliwości zabawy, choć potrzebują jej, żeby móc się rozwijać. Jednocześnie zapoznała się z wynikami badań Jeana-Marca Gasparda Itarda (1774-1838) i Édouarda Séguina (1812-1880), francuskich lekarzy i pedagogów dzieci „idiotów”. W 1900 roku postanowiła poświęcić się pedagogice.

„Maria Montessori zauważyła, że dziecko w wieku poniżej 6 lat ma chłonny umysł, który przyswaja wrażenia i doświadczenia ze swojego otoczenia tak, jak gąbka chłonie wodę. Przyswaja, nie rozróżniając dobra od zła.

Według M. Motessori każde dziecko jest wyjątkowe. Ma swoją osobowość, własny rytm życia, specyficzne cechy i ewentualne ograniczenia. Wszystkie dzieci przechodzą okresy wrażliwości – chodzi o szczególną wrażliwość na drodze rozwoju, czyli o etapy życia młodego człowieka, w których jest całkowicie skoncentrowany (wręcz zafiksowany) na określonym elemencie.

Granicą tych etapów przejściowych jest nabycie określonych cech charakteru. Gdy tylko dana cecha się rozwinie, związana z nią wrażliwość znika. Dlatego bardzo ważne jest, aby w odpowiednim momencie śrdowisko dostarczyło dziecku środków do tego, aby mogło się rozwjać, wykorzystując okresy wrażliwości.

Wyróżniamy:

 • okres wrażliwości na język (mniej więcej od 2. miesiąca życia do 6 lat): dziecko nazywa i określa;
 • okres wrażliwości na koordynację ruchową (od około 18. miesiąca życia do 4 lat): dziecko doskonali posługiwanie się dłońmi;
 • okres wrażliwości na porządek (mniej więcej od urodzin do 6 lat): dziecko klasyfikuje, porządkuje, sortuje, rozwija rozumowanie;
 • okres wrażliwości na doskonalenie zmysłów (od około 18. miesiąca życia do 5 lat);
 • okres wrażliwości na zachowania społeczne (mniej więcej od 2,5 do 6 lat);
 • okres wrażliwości na drobne przedmioty (w 2. roku życia przez bardzo krótki czas).

Skoro my dorośli uważamy, że te okresy wrażliwości naprawdę występują, to mamy pełną świadomość, że nie możemy zaplanować rozwoju dziecka. Natura ma już własny plan. Powinniśmy jedynie w danym okresie zapewnić dziecku odpowiednie środowisko.

Musi ono być:

 • bezpieczne i dające poczucie bezpieczeństwa,
 • spokojne,
 • bogate w możliwości odkrywania,
 • dostosowane do potrzeb dziecka w każdym okresie,
 • sprzyjające zaprowadzaniu porządku,
 • gwarantujące dziecku swobodę działania” (D. G. Cotte, 2017).

źródło: D. G. Cotte: „Metoda Montessori  w domu…”,READ ME, Łódź 2017

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: