Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Nasz wewnętrzny badacz

Cel

Celem tego ćwiczenia jest nauczenie dziecka jak zrozumieć wewnętrzne fizyczne odczucia. A ponieważ są one związane z naszymi emocjami, ich lepsze zrozumienie pomaga budować relacje z własnym „ja” i dokładniej analizować własne uczucia. Nasz wewnętrzny badacz to zabawa, która w wesoły sposób pozwala odpowiedzieć na pytanie „Jak się z tym czujesz?”.

Materiały

Przybory do rysowania i malowania (kredki świecowe, flamastry, farby i/lub kredki ołówkowe), szkło powiększające (opcjonalnie).

1. Najpierw opowiedz dziecku opowieść badacza ciała (oczywiście możesz ją w dowolnym momencie zmodyfikować):

W każdym z nas żyje malutki badacz, który ma niezwykle ważne zadanie: pomóc nam zrozumieć, jak czują się nasze ciała. Nasze ciała mówią nam, jak się czujemy, na przykład kiedy jest nam zimno, gorąco lub gdy jesteśmy głodni. Inne odczucia pojawiają się w odpowiedzi na różne emocje: na przykład niektórzy, gdy się wściekają, to się pocą. Teraz możemy poprosić naszego wewnętrznego badacza, żeby pomógł nam zrozumieć, jak czuje się nasze ciało – dzięki temu będziemy wiedzieli, czego potrzebujemy.

2. Gdy już opowiesz dziecku o tym pomyśle, możecie zacząć zabawę: wymyśl jakiś śmieszny ruch (bieg w miejscu, wymachy ramionami, żywiołowy taniec, kręcenie się w kółko itp.) i wykonacie go razem.

3. Po kilku minutach zatrzymajcie się – nadszedł czas na „Sprawdzam”! Powiedz dziecku, żeby zapytało swojego badacza, jak czuje się jego ciało, wymyślając pytania takie jak: Panie badaczu, może mi pan powiedzieć, jak się czuje moja prawa ręka?

4. Teraz poproś dziecko, by w obrębie konturu ciała poniżej, pokolorowało te części, w których zauważył u siebie różne odczucia. Na przykład gdy zauważy, jak czuje się jego brzuch, powiedz, żeby wybrało kolor, który najlepiej opisuje to uczucie, i właśnie nim pokolorowało brzuch wewnątrz konturu ciała.

5. Następnie zmieńcie wykonywany ruch i ponownie zastanówcie się, jakie powoduje odczucia!

Dodatkowa wskazówka

Aby dodatkowo urozmaicić zabawę, użyjcie szkła powiększającego. Niech dziecko użyje go do poszukiwania swojego badacza, żeby jeszcze lepiej odczytać reakcje swojego ciała.

źródło: M. LaVigne, Play The Therapy…, 2023

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: