Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Na czym polega wysoka wrażliwość?

Wraz z książkami Elaine Aron o wysoko wrażliwych ludziach, w społeczeństwie pojawiła się większa świadomość tego, że ludzie różnią się między sobą osobowością i nie wszystkie życiowe wyzwania są dla nich tak samo proste. Wysoka wrażliwość to nowy opis temperamentu, jednak sięgając po naszą rodzimą koncepcję regulacyjnej teorii temperamentu Jana Strelaua, możemy tak nazwać osoby, które:

– są reaktywne emocjonalne – silnie przeżywają emocje;

– mają wysoką wrażliwość sensoryczną – czyli intensywnie odbierają bodźce, takie jak hałasy, zapachy, światło, temperatura.

Z tego połączenia wynika, że dzieci o wysokiej wrażliwości łatwo mogą ulegać przeciążeniu bodźcami i w niektórych sytuacjach będą one potrzebowały więcej wsparcia niż ich rówieśnicy. Równocześnie, większość z nich jest mocno świadomych siebie, dlatego można je uczyć sposobów na to żeby radziły sobie w sytuacjach gdy obezwładniają je bodźce lub własne emocje.

Jak pomóc wysoko wrażliwemu dziecku zarządzać swoim temperamentem?

Wysoko wrażliwe dzieci najbardziej potrzebują doświadczyć akceptacji dla działania ich układu nerwowego. Oczywiście warto o tym rozmawiać, ale najważniejsze są chwile, kiedy rodzic przyjmuje dziecko z jego trudnymi emocjami, lękami, problemami, na przykład we wchodzeniu w relacje, a także te, gdy delikatnie zachęca do pokonywania trudności.

Choć takie dzieci bardzo dobrze funkcjonują w sprzyjających warunkach, to nadmiar stresorów znacząco obniża ich osiągnięcia, zdolność do rozwiązywania problemów, wchodzenie w interakcje społeczne czy zarządzanie emocjami. Bardzo pomocne mogą być więc dla nich ćwiczenia oparte na uważności i wzmacniające kontakt z ciałem.

Warto pamiętać o uczeniu dziecka, żeby robiło pauzy w ciągu dnia i pytało samego siebie „Jak się czuję?, „Czego potrzebuję?”, „Czy coś mi przeszkadza albo mnie męczy?” i brało odpowiedzialność za organizację otoczenia w bardziej sprzyjający dla niego sposób.

Nie zapominajmy, że człowiek, który odbiera więcej bodźców i bardziej intensywnie je przetwarza, potrzebuje też więcej czasu na odpoczynek. Niezależnie od tego, jak bardzo uzdolnione i ciekawe świata jest wysoko wrażliwe dziecko, warto, żeby nie miało zbyt wielu zajęć dodatkowych w tygodniu i nie pozostawało do wieczora w świetlicy, lecz miało też czas na relaks.

Dorota Blumczyńska

źródło: Mindfulkids.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: