Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Wrażliwość

Wrażliwość niesie ze sobą wiele cech. Większość z nich ciągnie nas w górę. To odwaga, autonomia, siła, pokora, uczciwość, prawda, ugruntowanie, akceptacja. Ale po drugiej stronie bieguna sygnalizuje swoją obecność zranienie, lęki, unikanie…

Wrażliwość to bycie prawdziwym;

wrażliwość świadczy o wielkiej odwadze.

Prawda i odwaga nie zawsze są wygodne,

Lecz nigdy nie są słabością.

– Brené Brown

Co to jest wysoka wrażliwość?

Wysoka wrażliwość to cecha temperamentu opierająca się na uwarunkowaniach wrodzonych, przekazywanych w genach. Wiąże się z działaniem układu nerwowego, który jest bardziej reaktywny niż przeciętnie. Naukowcy szacują, że 15-20 proc. populacji – zarówno dzieci, jak i dorosłych – silniej reaguje na bodźce, co sprawia, że odbiera ich wyjątkowo dużo i przetwarza informacje dogłębnie. Termin został wprowadzony przez amerykańską badaczkę Elaine Aron, natomiast cecha, która jest poddawana badaniom naukowym, to wrażliwość przetwarzania sensorycznego (M. Stańczyk, WO. 4/2022)

Osoba wrażliwa to empata.

Kim jest empata?

Osoby empatyczne mają niezwykle reaktywny układ nerwowy. Brakuje nam filtrów, które pozwalałyby ograniczyć stymulację. W konsekwencji wchłaniamy z zewnątrz zarówno pozytywną, jak i negatywną energię. Jesteśmy tak wrażliwi, że można to porównać do posiadania pięćdziesięciu palców u dłoni zamiast pięciu. Jesteśmy naprawdę superreaktywni.
Badania wykazują, że wysoka wrażliwość dotyczy około dwudziestu procent populacji, chociaż jej stopień bywa różny. Empatów często nazywa się „przewrażliwionymi” i mówi się, że „powinni mieć grubszą skórę”. Zarówno jako dzieci, jak i dorośli, z powodu naszej wrażliwości jesteśmy raczej zawstydzani niż wspierani. Bywamy chronicznie zmęczeni i chcemy wycofać się ze świata, który wydaje nam się przytłaczający. A jednak w tym momencie życia, w którym się znalazłam, za nic nie oddałabym swojej empatii. Dzięki niej wyczuwam sekrety wszechświata i odkrywam w sobie pasję, o jakiej mi się nie śniło. Moje empatyczne zdolności nie zawsze wydawały mi się jednak tak wspaniałe.

Dorastanie empaty
Podobnie jak wiele empatycznych dzieci, wiecznie czułam, że nie pasuję. Byłam jak kosmitka, która tylko czeka, by ktoś przetransportował ją do jej prawdziwego domu wśród gwiazd. Pamiętam, jak siedziałam na swoim ganku i patrzyłam w niebo w nadziei, że statek kosmiczny zabierze mnie do domu. Byłam jedynaczką, więc mnóstwo czasu spędzałam samotnie. Nie miałam nikogo, kto rozumiałby moją wrażliwość. Nikt nie był do mnie podobny. Moi rodzice, lekarze – pochodzę z rodziny złożonej z dwadzieściorga pięciorga lekarzy – mówili: „Kochanie, musisz się zahartować i mieć grubszą skórę”, czego nie chciałam ani nie umiałam zrobić. Nie mogłam przebywać w zatłoczonych sklepach ani uczestniczyć w imprezach, bo wchodziłam tam w dobrym humorze, a wychodziłam wykończona, kręciło mi się w głowie, czułam niepokój albo ból, którego wcześniej nie znałam.
Nie wiedziałam wtedy, że ciało każdego z nas otacza subtelne pole energetyczne, delikatne światło, które je przenika i rozciąga się wokół niego na centymetry, a nawet metry.
Pola te przekazują informacje takie jak emocje, dobre samopoczucie lub niepokój. Kiedy znajdujemy się w zatłoczonych miejscach, cudze pola energetyczne nakładają się na nasze. Wyłapywałam więc mnóstwo intensywnych wrażeń, ale nie miałam pojęcia, czym są ani jak je interpretować. W tłumie byłam po prostu zaniepokojona i zmęczona. Nade wszystko pragnęłam uciec ~ Judith Orloff
, Empatia Poradnik dla wrażliwych… 2020

Nasza wrodzona zdolność do empatii jest źródłem najcenniejszych ludzkich cech.
~ Dalajlama

JEŚLI CZUJESZ, ŻE NIE PASUJESZ DO
TEGO ŚWIATA, TO DLATEGO, ŻE
JESTEŚ TU, ŻEBY STWORZYĆ LEPSZY
~autor nieznany

Co możesz zauważyć?

Postępowanie w sposób autentyczny i uczciwy czyni nas wrażliwymi. Wszyscy stanowimy mozaiki rozmaitych obszarów kompetencji i zdolności ale także nieporadności i ograniczeń. Twoja mieszanka tych cech układa się w wyjątkowy wzór, jakiego nie znajdziesz u nikogo innego.

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: