Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Pogarda jest spokrewniona ze wstrętem, twierdzi Paul Ekman znany badacz emocji.

Wstręt to uczucie odrazy do smaków, zapachów, rzeczy i ludzi, których zachowanie jest obrzydliwe lub niemoralne.

Pogarda

Pogardę odczuwamy jedynie wobec ludzi i ich zachowań, a nie wobec smaków, zapachów i wrażeń dotykowych. Wejście w psią kupę może wywołać wstręt, ale nigdy pogardę, sama myśl o zjedzeniu cielęcego móżdżku może być obrzydliwa, ale nigdy nie wzbudzi pogardy. Można jednak pogardzać osobami, które jedzą takie odrażające rzeczy, ponieważ pogarda zawiera element wyższości odczuwanej względem jej obiektu. Lekceważąca niechęć wobec osób albo ich zachowań sprawia, że czujesz się od nich lepszy (zazwyczaj w sensie moralnym). Ich postępek jest poniżający, ale nie musisz od razu od nich uciekać, co zrobiłbyś w przypadku wstrętu ~ Paul Ekman

Pogarda to…

…patrzenie na innych z wyższością, nieliczenie się z ich zdaniem i jawne okazywanie braku szacunku. To także silna niechęć wobec kogoś lub czegoś, wynikająca z przekonania o jego bezwartościowości. Gardzić oznacza pomiatać kimś, lekceważyć, poniżać go i odtrącać. Ale też odwracać się od potrzeb innych, nie starać się ich zrozumieć. To uczucie podszyte jest obojętnością, brakiem empatii i wiary w to, że ktoś inny jest wartościowy i zasługuje na cokolwiek (zwierciadło. pl).

Pogarda w naszych mózgach

Lidzki mózg przetwarza informacje. Próby przedstawienia świata uczuć w sposób liniowy są jednak skazane na porażkę. Piękno naszych uczuć leży w niemożliwości ich całkowitego wyjaśnienia za pomocą prostych odpowiedzi. Nasze ciało stanowi misterny system przetwarzania informacji, którego każda część oddziałuje na pozostałe. Oznacza to, że część uczuć pochodzi od doznań zmysłowych, które przekształcamy w myśli i uczucia, inne zaczynają się od myśli, które z kolei mogą w istotny sposób wpływać na ciało (A. Damasio).

Pogarda stanowi przeciwieństwo życzliwości. Odczuwając ją, nie przyjmujesz do wiadomości, że inni mogą mieć odmienne uczucia i wartości, a także znajdować się w innej sytuacji niż ty. Zdolność do postrzegania perspektywy różnych osób nosi nazwę teorii umysłu. Części mózgu, które umożliwiają nam wyjście poza własną sytuację i spojrzenie na sytuację innych, to: przyśrodkowa kora przedczołowa, przedklinek (zaangażowanie w pamięć, integrację informacji, percepcję środowiska i reakcję na ból), górna bruzda skroniowa ( odpowiedzialna za percepcję języka i symulowanie procesów umysłowych innych osób) oraz skrzyżowanie skroniowo ciemieniowe (postrzegające uwarunkowania społeczne).

Pogarda łączy się z uczuciem obrzydzenia i często łączy się również z aktywnością wyspy ( która odbiera wrażenia zmysłowe ze środowiska).

źródło: JakSięUczyć.pl

Z pogardą wiążą się inne uczucia i emocje, takie jak:

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: