Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Uważność

Uważność to zwracanie uwagi na to, co dzieje się w tobie, ale bez oceniania. Gdy wyłączysz tę część myślenia, która mówi, czy coś jest dobre czy złe, możesz czuć się swobodniej. Możesz poczuć się spokojnie i pogodnie z nadejściem pierwszych dni wiosny!

Uważność to po angielsku minfulness. To proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili.

Uważność to supermoc! To umiejętność kierowania uwagi nie tylko na swoje ciało i oddech. To umiejętność skupiania się na szczegółach innych rzeczy dookoła. Dźwiękach, kolorach, zapachach, kształtach i fakturach. Zanurz się w chwili i „wyciśnij” z niej pozytywne emocje! to sposób na to, by cieszyć się światem!

Odkryj wiosnę!

Wiosna to najlepsza pora roku na pikniki. Wiosną dni stają się dłuższe. To znaczy, że dłużej można się bawić na podwórku!

Wszystko wokoło się zmienia. Ciepłe słońce rozpuszcza śnieg i lód. Mały potok był cichy przez całą długą zimę. Wiosną wypełnił się wodą, która szybko płynie.

Przez całą zimę drzewa odpoczywały. Wiosna przynosi niespodziankę. Drobne pączki lubią ciepłą pogodę. Wtedy powoli się otwierają. Rozwijają się z nich zielone listki a na łąkach i ogrodach zakwitają pierwsze kwiaty.

Pierwszy budzi się przebiśnieg. A za nim krokusy, sasanki, zawilce. Robi się kolorowo.

Kingfisher.page

Wiosną przylatują ptaki, których nie było z nami w zimie. Ptaki budują gniazda. W gniazdach wykluwają się pisklęta i ptasim śpiewom nie ma końca!

Wiosenna pogoda daje nam słońce i deszcz. Kwiaty lubią ciepłe powietrze. Lubią też wiosenne burze. Dzięki deszczowi kwiaty rosną i stają się piękne.

Narysuj wiosenne kwiaty:

Niektórym zwierzętom, podobnie jak kwiatom, sprzyjają deszczowe dni. Gdy przestanie padać wybierz się na spacer. Zobaczysz ślimaka pełzającego po mokrych liściach albo wijącą się dżdżownicę. Sfotografuj napotkane zwierzęta. Zastanów się jaki mają kolor, czy są śliskie, duże, małe… Gdzie mieszkają?

Narysuj napotkanego zwierzaka:

Wiosną wiele zwierząt gubi zimową sierść. Nie jest im już potrzebne grube futro, które chroniło przed mrozem. Nawet twój pies czy kot linieje. Wiosenne dni są cieplejsze i zwierzętom byłoby za gorąco, gdyby miały zbyt grubą sierść.

Małe ptaki są głodne. Mają ochotę na coś pysznego. Wiosną mama przynosi im bardzo dużo robaków. Przez całą zimę ziemia była zamarznięta. Wreszcie jest miękka, więc łatwo je znaleźć. Pierwsze wiosenne ptaki to żurawie, po nich zaraz pojawiają się bociany, skowronki, drozdy, jaskółki. Ocieplenie klimatu sprawia, że wiele odlatujących do ciepłych krajów ptaków – zostaje z nami na zimę.

Wiosną bardzo zapracowane są pszczoły. Latają od kwiatka do kwiatka, żeby zbierać nektar. Robią z niego pyszny miód. Będą ciężko pracować przez całą wiosnę i lato.

Żmija zygzakowata, źródło, więcej: medianauka.pl

Wiosną budzą się węże. Węże wykluwają się z jajek tak jak ptaki. W Polsce mamy 4 rodzaje węży: gniewosza plamistego, zaskrońca zwyczajnego, wielkiego węża eskulapa i żmiję zygzakowatą. Wszystkie poza żmiją, są niejadowite i nie groźne dla życia człowieka. Jedynie od żmii musimy trzymać się z daleka. Żmije lubią w jasne słoneczne poranki wygrzewać się na kamieniach. Dużo z nich wędruje po rozgrzanych szosach w pobliżu lasów. Są czarne z trójkątną głową. Głośno syczą i mają srebrny zygzak na grzbiecie. Omijamy je z daleka. Jest też padalec, którego często widzimy wiosną przy jeziorach i stawach. Wygląda jak złoty wąż jednak tak naprawdę należy do jaszczurek. Przyroda jest różnorodna. Na wiosnę jest piękna. Szukaj jej na spacerach!

Padalec zwyczajny

Bądź uważny

Zastanów się i powiedz. Co dobrego daje ci wiosna?

1. …

2. …

3. …

Zastanów się, co czujesz wiosną: radość, więcej energii, złość, ciekawość, zachwyt, miłość, niepokój, zniecierpliwienie, spokój, niepokój. Wiosna jest pełna emocji!

Obrazek z twoich wspomnień

Narysuj „Moje ulubione wiosenne wspomnienie”.

Powiększenie

Powiększenie. Ćwiczenie uważności.

Na wiosennym spacerze znajdź coś co przykuło twoją uwagę. Coś, co ci się podoba, kwiatek, liść, pączek, zwierzak, owad…

Zastanów się co widzisz. Nazwij to ………………………………………………………………………………………………..

……………………………………….…………………………………………………………………………………………………………………….

To coś ma małe szczegóły. Jakie?

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

Teraz przyjrzyj się tym szczegółom, tak jakbyś używał/używała szkła powiększającego. Narysuj taki szczegół poniżej w naprawdę dużym powiększeniu. wykorzystaj ramkę lub dużą kartkę z bloku.

źródło: opracowanie własne sylwiaiwan.wordpress.com/kingfisher.page, J. Robin Albertson-Waren, W poszukiwaniu spokoju… 2022, Moja pierwsza encyklopedia Natura, Wdzięcznik, charaktery… i inni

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: