Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Jak odnaleźć więcej smaku w owocach?

Codziennie jesz różne owoce oraz potrawy z nich przygotowane, jednak często bez zastanawiania się, jaki jest ich smak. Dzięki temu ćwiczeniu będziesz mógł zauważyć, jak smakują poszczególne owoce oraz jak zmienia się ich smak, gdy zostają połączone z innymi owocami.

Czego potrzebujesz?

  • siebie – ty jesteś w tym ćwiczeniu najważniejszy,
  • sprzętu kuchennego do miksowania oraz do wyciskania soku (poproś dorosłego o pomoc),
  • kefiru lub jogurtu naturalnego,
  • owoców: jabłka, gruszki, pomarańczy, grejpfruta, cytryny, kilku malin, truskawek i borówek


Połóż owoce przed sobą. Popatrz na ich wielkość, kolor i kształt. Bez trudności zauważysz, że różnią się od siebie. Za chwilę odkryjesz, co jest w ich wnętrzu.

Jabłka i gruszki

Obierz jabłko i gruszkę (poproś dorosłego o pomoc). Zamknij oczy i powąchaj kawałki jednego i drugiego owocu. Czubkiem języka dotknij gruszki, a później jabłka. Leciutko przednimi zębami ugryź najpierw gruszkę, a potem jabłko. Odgryź kawałek gruszki i wolno przeżuwaj w ustach, by wyraźnie poczuć smak. To samo zrób z jabłkiem. Pomyśl przez chwilę, jak smakowała gruszka, a jak jabłko. Co było według ciebie bardziej słodkie, soczyste, twarde?

Pomarańcze, cytryny, grejpfruty

Następnie obierz cytrynę, pomarańczę i grejpfruta. Zamknij oczy i rozpoznaj owoce po zapachu. Czubkiem języka dotknij każdy z nich. Który jest według ciebie najsłodszy, a który najbardziej gorzki? Wyciśnij z nich sok (poproś dorosłego o pomoc), posmakuj i zauważ, jak różnią się one między sobą. Pomieszaj: sok z cytryny + pomarańczy, pomarańczy + grejpfruta, cytryny + grejpfruta. Jak teraz czujesz ich smak? Na koniec stwórz napój, łącząc 3 soki w 1. Co dostrzegasz?

Owoce leśne

Wypij kilka łyków wody by oczyścić buzię ze smaku cytrusów, a następnie zjedz bardzo powoli po kolei: truskawkę, malinę, borówkę. Zwracając uwagę na soczystość, słodkość i konsystencję, zauważ, jak czujesz smak każdego owocu. A może któryś z nich z czymś ci się kojarzy? Teraz weź do buzi 3 owoce jednocześnie. Który smak dominuje? A może powstał całkiem nowy smak, którego wcześniej nie doświadczałeś/doświadczałaś? Następnie zmiksuj kilka truskawek z kefirem lub jogurtem naturalnym i posmakuj. Dodaj kilka malin, popij i zauważ, jak zmieniły się smak, kolor i konsystencja. Dodaj również kilka borówek i zobacz, co się zmieniło.

Ćwiczenie możesz wykonać w porze drugiego śniadania lub podwieczorku, dzięki czemu nie tylko będziesz smakować, czuć i odkrywać, lecz także dostarczysz swojemu organizmowi zdrowej porcji owocowej energii.

Adriana Kloskowska

źródło: minfulkids.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: