Reklamy
Reklamy

Nowe stanowisko w szkołach i przedszkolach od 1 września 2022. Pojawi się pedagog specjalny. Jakie kwalifikacje będą wymagane?

Pedagog specjalny. Nowe stanowisko w szkołach i przedszkolach

Dodatkowe zajęcia specjalistyczne, fundusze przeznaczane na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, a także zatrudnianie nauczycieli: pedagogów, psychologów czy pedagogów specjalnych – to pomysł Ministerstwa Edukacji i Nauki na wsparcie uczniów. Od 1 września 2022 roku w szkołach i przedszkolach pojawi się stanowisko pedagoga specjalnego. Jak podaje resort edukacji, będzie ono mogło być objęte przez osobę, która skończyła:

  • jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub w zakresie edukacji włączającej.

Nauczyciele, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, będą mieli czas, by je uzupełnić. Do 31 sierpnia 2026 roku na tym stanowisku mogą być zatrudnione osoby, które:

  • posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – dotyczy to przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych,
  • posiadają kwalifikacje do pracy w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych określone w przepisach oraz ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.
Reklamy

W związku z tymi zmianami pojawia się wiele pytań, zwłaszcza ze strony nauczycieli. Czy po skończeniu surdopedagogiki można pracować na stanowisku pedagoga specjalnego? Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc pełnić tę funkcję? Sprawdźcie w galerii poniżej odpowiedzi na najważniejsze pytania, udzielone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Obowiązek zatrudnienia nauczyciela specjalisty w szkołach i przedszkolach

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami placówki będą miały obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego. Wiele osób podkreśla, że edukacja i tak boryka się z brakami kadrowymi, a specjaliści będą wybierali lepiej płatne i dogodniejsze dla nich prace – na przykład te w prywatnych gabinetach.

Nauczyciele w szkole specjalnej bez kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej i terapeutycznej

Niektórzy nauczyciele zajmujący się pedagogiką specjalną już teraz martwią się, że w przeciągu najbliższych lat będą musieli podnosić swoje kwalifikacje. Część z nich nie ukończyła studiów na kierunku pedagogika specjalna, ale np. podyplomowe studia edukacja i terapia dzieci z autyzmem lub oligofrenopedagogika.

Z kolei – jak informuje resort edukacji – w przypadku szkół specjalnych nauczyciele nie będą zobowiązani do posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej.

Rozporządzenie oraz uzasadnienie projektu znajduje się na stronie MEiN.

źródło: strefaedukacji.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: