Reklamy
Reklamy
Reklamy

Zabawa w przewodnika i niewidomego

Zabawa „Przewodnik niewidomego” jest bardzo prosta. Możesz bawić się z kolegą, koleżanką albo z rodzicem. Najlepiej zróbcie to w trakcie spaceru lub na podwórku – tam, gdzie jest dużo miejsca.

  1. Jedna osoba ma zamknięte oczy. Druga trzyma ją za rękę i prowadzi. Kiedy jesteś przewodnikiem, to patrzysz uważnie – i za siebie, i za tę drugą osobę. Wybierasz bezpieczną drogę, omijasz przeszkody.
  2. Zaprowadź tę osobę w ładne miejsce. Niech zgadnie, gdzie jest. Przybliż jest. Przybliż jej dłoń do gałązki, listka lub kwiatka. Może rozpoznać dotykiem, jaki kształt ma liść. Może odgadnie kolor kwiatka?
  3. Zmieńcie się. Teraz ty jesteś przewodnikiem, a twój towarzysz zabawy niewidomym.
  4. Kiedy masz zamknięte oczy, spróbuj sprawdzić stopami, czy idziesz po trawniku, po piasku, po ziemi, po chodniku… Może potrafisz wyczuć zapachy, na które zwykle nie zwracasz uwagi? A może poznajesz po dźwiękach, gdzie jesteś?
  5. Porozmawiajcie o tym. Opowiedz, które zmysły masz najbardziej wrażliwe, a później posłuchaj, co czuje albo słyszy drugi uczestnik tej zabawy.

Eryk Ołtarzewski

źródło: Mindful Kids, czerwiec nr 0/2022

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: