Zabawa w przewodnika i niewidomego
Zabawa „Przewodnik niewidomego” jest bardzo prosta. Możesz bawić się z kolegą, koleżanką albo z rodzicem. Najlepiej zróbcie to w trakcie spaceru lub na podwórku – tam, gdzie jest dużo miejsca.
- Jedna osoba ma zamknięte oczy. Druga trzyma ją za rękę i prowadzi. Kiedy jesteś przewodnikiem, to patrzysz uważnie – i za siebie, i za tę drugą osobę. Wybierasz bezpieczną drogę, omijasz przeszkody.
- Zaprowadź tę osobę w ładne miejsce. Niech zgadnie, gdzie jest. Przybliż jest. Przybliż jej dłoń do gałązki, listka lub kwiatka. Może rozpoznać dotykiem, jaki kształt ma liść. Może odgadnie kolor kwiatka?
- Zmieńcie się. Teraz ty jesteś przewodnikiem, a twój towarzysz zabawy niewidomym.
- Kiedy masz zamknięte oczy, spróbuj sprawdzić stopami, czy idziesz po trawniku, po piasku, po ziemi, po chodniku… Może potrafisz wyczuć zapachy, na które zwykle nie zwracasz uwagi? A może poznajesz po dźwiękach, gdzie jesteś?
- Porozmawiajcie o tym. Opowiedz, które zmysły masz najbardziej wrażliwe, a później posłuchaj, co czuje albo słyszy drugi uczestnik tej zabawy.
Eryk Ołtarzewski
źródło: Mindful Kids, czerwiec nr 0/2022
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm







