Kolorowe emocje – scenariusz zajęć z uważności i wyobraźni
Scenariusze do wykorzystania również na Dzień Optymisty
Cele poznawcze:
1. Uświadomienie dzieciom, co to są uczucia, rozpoznawanie i nazywanie uczuć.
2. Nabywanie umiejętności wyrażania uczuć za pomocą barw.
Cel wychowawczy:
przestrzeganie zasady czekania na swoją kolej.
Czas trwania: 30 min.
Grupa: średniaki
Metody:
1. słowna,
2. poglądowa – pokaz,
3. zabawa ruchowa
Pomoce dydaktyczne:
tamburyno, kartki z narysowanym kołem, wycinanki, klej.
Forma zajęć: praca grupowa
Przebieg zajęć

Przebieg zajęć
I. Część wstępna:
Powitanie. Dzieci ustawiają się w kole i chwytają się za ręce. Następnie poprzez uścisk dłoni przekazujemy osobie stojącej obok tzw. „iskierkę przyjaźni” (rundka w kole).
II. Zajęcia właściwe:
1. Rozmowa w kręgu na temat co to są uczucia, emocje?
(przekazanie dzieciom informacji na temat emocji: radości, smutku, złości, strachu).
2. Zabawa ruchowa „Na spacerze” – dzieci chodzą po sali i wykonują polecenia osoby prowadzącej np.
Widzę bardzo radosne dzieci,
Zauważyłam dzieci, które z jakiegoś powodu są smutne,
Widzę zezłoszczone dzieci,
Spostrzegłam też dzieci, które przestraszyły się czegoś,
Widzę dzieci, które jedzą lody.
3. Zabawa „Pokaż mi swoje uczucie”. Dzieci po kolei odgrywają przeżywane w tej chwili uczucie. Zadaniem grupy jest odgadnąć, jakie to uczucie.
4. Rundka – dzieci kończą wypowiadane przez osobę prowadzącą zdanie: „Moje uczucie kojarzy mi się …” dzieci wymieniają kolor lub kolory z przeżywanym przez nie uczuciem.
5. Zajęcia plastyczne – „wylepianie nastroju”. Każde z dzieci otrzymuje kartkę z narysowanym kołem, które wykleja, wybranymi przez siebie kolorowymi wydzierankami.
6. Prezentacja prac.
III. Część końcowa:
Dzieci stają w kole, chwytają się za ręce i wyskakują w górę na hasło „start” wykrzykując „cześć”.
autor: Beata Sosnowska
Zabawa mindfulness w „Bądź uważny, bądź radosny”

Stań w miejscu
Stań w miejscu i popatrz dookoła siebie. Zwróć uwagę na ludzi, przedmioty, miejsca, kolory i inne drobiazgi, które cię otaczają i sprawiają, że czujesz się radosny, spokojny i szczęśliwy. Bo szczęście jest jak motyl – możemy je zobaczyć tylko wtedy, gdy się zatrzymamy i zwrócimy na nie uwagę.
Zaciekawiaj się sobą i światem!
Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz. Rozmawiaj z innymi o tym, co jest dla ciebie ważne. Zadawaj pytania o to, co cie interesuje. Rób to, co daje ci radość.
Pomyśl o trzech fajnych rzeczach
Na koniec dnia, kiedy leżysz już w łóżku, pomyśl o trzech fajnych rzeczach, za które chciałbyś podziękować. Może tego dnia wydarzyło się coś bardzo miłego albo ty zrobiłeś/łaś coś, z czego byłeś/byłaś szczególnie zadowolony? takie ćwiczenie wdzięczności pomoże ci widzieć więcej powodów do szczęścia każdego dnia.
I zawsze pamiętaj, że jesteś ważnym i wyjątkowym człowiekiem.
źródło: malecharaktery.pl
Pokoloruj motyla

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm
















