Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

W szkołach rządzi hałas. Wrzawa panująca w szkolnych murach, bezlitośnie bombarduje zmysły nie tylko dzieci z ASD

„Nauczyciele nie raz się przekonują, że muszą podnieść głos, aby zwrócić na siebie uwagę; zgiełk może przytłoczyć także każdego ucznia. Wrażliwe dziecko ma niekiedy wrażenie, że krzyczący nauczyciel złości się na klasę, choć w rzeczywistości stara się tylko przekrzyczeć uczniów.

Oto kilka sposobów jak zaradzić wysokiemu poziomowi hałasu w klasie:

  • Zamiast podnosić głos, nauczyciel może włączać i wyłączać światło lub odtwarzać określony typ muzyki, aby zwrócić uwagę uczniów.
  • Jeśli przy przesuwaniu krzeseł po nieosłoniętej podłodze daje się słyszeć odgłos szurania, na nogi krzeseł nałóż piłki tenisowe z wycięciem w kształcie litery X. Możesz użyć zużytych piłek tenisowych z klubu sportowego lub szkoły tenisa bądź też kupić piłki z gotowymi nacięciami na stronie internetowej Chair Sox lub w sklepach typu Lakeshore Learning.
  • Aby pomóc uczniom w koncentracji i tłumieniu rozpraszających dźwięków – odgłosu pisania ołówkiem, pociągania nosem, kaszlu i rozmów – można użyć białego szumu w celu zniwelowania niektórych z nich. Przydatne mogą się okazać akwaria, maszyny emitujące biały szum, płyty CD z białym lub różowym szumem lub aplikacja White Noise na iPhone’a.
  • Cicho odtwarzana muzyka pomaga się skupić niektórym uczniom, innych z kolei rozprasza. Rozsądnie wykorzystuj muzykę w klasie. Choć w celu koncentracji na ogół wybiera się kompozycje Mozarta lub Chopina, rozważ inne rodzaje muzyki, np. typu ambient Briana Eno lub odgłosy przyrody Gentle Sounds (vitallinks.com). Pamiętaj, że to, co relaksuje ciebie nie musi być wcale miłe dla ucznia, który do skupienia potrzebuje ciszy.

Brian Eno Ambient (wiele innych na youtubie)

Gentle Sound (wiele innych na yotubie)

  • Uczniom organizującym się dzięki muzyce możesz pozwolić na słuchanie takiej muzyki, jaka najbardziej im odpowiada – najlepiej przez słuchawki – podczas czytania, rysowania i innych czynności wymagających skupienia. Pomóż uczniom się zorientować, kiedy muzyka działa na nich dobrze, a kiedy to milczenie jest złotem.
  • Pozwól uczniom osłaniać uszy, np. słuchawkami kiedy potrzebują ciszy.
  • Yacker Tracker może pomóc uczniom się przekonać, ile hałasu robią w grupie. Wyglądem przypominający światła sygnalizatora, Yacker Tracker monitoruje poziom hałasu w klasie lub innym pomieszczeniu szkolnym) i zawiadamia uczniów, gdy przekroczy on dopuszczalny poziom ustalony przez nauczyciela (dostępny na stronie yackertracker.com i wielu katalogach terapeutycznych” (Biel, 2o15).

źródło: L. Biel: „Integracja sensoryczna…”, WUJ, Kraków 2015

foto: Yacker Tracker

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: