Nauczyciel wychowania fizycznego, tak jak inni nauczyciele również powinien znać naturę autyzmu oraz wiedzieć, jak dostosować do niego zajęcia fizyczne.
Tony Attwood jeden z największych światowych autorytetów ds. zespołu Aspergera (klinicysta, praktyk), twierdzi:”Nauczyciel powinien kłaść nacisk raczej na gimnastykę niż rywalizację drużynową. Wymagając od dziecka uczestnictwa w grach i zabawach z piłką, nauczyciel powinien zabronić innym dzieciom naśmiewania się z niego, gdy zdarzy mu się ją wypuścić z dłoni. Nie wolno dopuszczać do tego, że członków drużyny będzie dobierał kapitan, gdyż często kończy się to tym, iż dziecko z autyzmem jest wybierane jako ostatnie przy wtórze jęków pozostałych zawodników, narzekających, że będą mieć w zespole taką niezdarę.
Nauczyciel wuefu musi też zdawać sobie sprawę z tego, że sala gimnastyczna stanowi dla dziecka z zespołem Aspergera odpychające środowisko. Zbyt wysoki jest tam poziom hałasu, krzyki dzieci odbijają się od ścian zwielokrotnione, szybkie zmiany akcji są chaotyczne i oszałamiające dla dziecka z problemami w planowaniu motorycznym, nieunikniony jest też bliski kontakt fizyczny z innymi dziećmi. Nauczyciel musi umieć radzić sobie ze stresem i przesadzonymi reakcjami, kiedy dziecko popełnia błąd lub jego drużyna przegrywa.
W celu uniknięcia takich sytuacji można zapewnić dziecku mentora, który będzie je wspierał i chronił przed wyśmiewaniem. Nauczyciel wuefu może wykazać się inwencją w kwestii doboru gier zespołowych. Wykorzystując jego umiejętność wychwytywania błędów i znajomość zasad danej gry, może wyznaczyć dziecko z zespołem Aspergera na asystenta sędziego, a jeśli dobrze liczy – na sędziego sumującego punkty i odpowiedzialnego za tabele ligi szkolnej.
Nauczyciel lub terapeuta, omawiając specyficzne problemy ruchowe i demonstrując prawidłowe wykonanie, powinni znajdować się obok dziecka z ZA, a nie na przeciw niego. Mogą korzystać z nagrań wideo, aby zobaczyło jak się porusza, oraz dokumentować poprawę, jaka zaszła w jego umiejętnościach dzięki programowi. W pewnych sytuacjach potrzebne jest też bezpośrednie, praktyczne udzielanie wskazówek. Wreszcie, podczas gdy codzienny program sprawnościowy może poprawić umiejętności ruchowe i koordynację, uwalnianie dzięki niemu energii fizycznej może emocjonalnie wzmocnić dziecko z autyzmem, które ma problemy z wyrażaniem emocji i panowaniem nad nimi […]

Dla fizjoterapeutów
W wypadku stwierdzenia problemów z rozwojem i koordynacją ruchów terapeuta zajęciowy lub fizjoterapeuta może ocenić stopień opóźnienia i profil umiejętności ruchowych. To dostarcza podstawy, według której można mierzyć postępy dziecka i opracować, wprowadzić oraz poddawać ewaluacji działania korekcyjne. Diagnoza taka może wskazać, jakiego rodzaju zmiany należy wprowadzić zarówno w codzienności osoby z zespołem Aspergera, jak i w zakresie oczekiwań otoczenia, aby dostosować się do konkretnego zaburzenia ruchu. Należy ocenić, w jakim stopniu upośledzone umiejętności ruchowe wpływają na codzienne życie dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o czynności samoobsługowe, poczucie własnej wartości, włączanie lub wykluczanie przez rówieśników oraz ryzyko, że dziecko stanie się obiektem żartów. Uchodzenie za niezdarę ma dla niego ogromne konsekwencje praktyczne i psychologiczne” (Attwood, 2013).
źródło: Tony Attwood: Zespół Aspergera…”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Przykładowa ocena opisowa ucznia kl. III
- Charakterystyka zaburzeń spektrum autyzmu – symptomy, wskazówki, ocena
- Umowa / kontrakt z uczniem ze spektrum autyzmu
- Rejestr bieżący ucznia z autyzmem w szkole
- Monitorowanie postępów w szkole – autyzm
- Dziecko z autyzmem w grupie neurotypowych dzieci
- Współpraca z rodziną ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera
- Nauczyciel wspomagający – nauczanie zdalne
- Scenariusz lekcji o autyzmie dla uczniów klas IV – VI, pdf
- Funkcjonowanie emocjonalno-społeczne dziecka z zespołem Aspergera w klasie
- LUM – arkusz obserwacji dziecka z autyzmem
- Autyzm i zespół Aspergera – wskazówki dla nauczyciela
- Zespół Aspergera – dostosowanie wymagań edukacyjnych – wskazówki do pracy z uczniem
- Świat oczami dzieci ze spektrum autyzmu – film
- Przykładowe oceny opisowe ucznia
- Zajęcia w szkole, autyzm – lista kontrolna, ocenianie
- Publikacje i materiały edukacyjne autyzm i zespół Aspergera
- Spektrum autyzmu – myślenie logiczne, wskazówki
- Ocena opisowa
- Spektrum autyzmu – Projekty i prace zaliczeniowe
