Reklamy
Reklamy
Reklamy

Nauczyciel wychowania fizycznego, tak jak inni nauczyciele również powinien znać naturę autyzmu oraz wiedzieć, jak dostosować do niego zajęcia fizyczne.

Tony Attwood jeden z największych światowych autorytetów ds. zespołu Aspergera (klinicysta, praktyk), twierdzi:”Nauczyciel powinien kłaść nacisk raczej na gimnastykę niż rywalizację drużynową. Wymagając od dziecka uczestnictwa w grach i zabawach z piłką, nauczyciel powinien zabronić innym dzieciom naśmiewania się z niego, gdy zdarzy mu się ją wypuścić z dłoni. Nie wolno dopuszczać do tego, że członków drużyny będzie dobierał kapitan, gdyż często kończy się to tym, iż dziecko z autyzmem jest wybierane jako ostatnie przy wtórze jęków pozostałych zawodników, narzekających, że będą mieć w zespole taką niezdarę.

Nauczyciel wuefu musi też zdawać sobie sprawę z tego, że sala gimnastyczna stanowi dla dziecka z zespołem Aspergera odpychające środowisko. Zbyt wysoki jest tam poziom hałasu, krzyki dzieci odbijają się od ścian zwielokrotnione, szybkie zmiany akcji są chaotyczne i oszałamiające dla dziecka z problemami w planowaniu motorycznym, nieunikniony jest też bliski kontakt fizyczny z innymi dziećmi. Nauczyciel musi umieć radzić sobie ze stresem i przesadzonymi reakcjami, kiedy dziecko popełnia błąd lub jego drużyna przegrywa.

W celu uniknięcia takich sytuacji można zapewnić dziecku mentora, który będzie je wspierał i chronił przed wyśmiewaniem. Nauczyciel wuefu może wykazać się inwencją w kwestii doboru gier zespołowych. Wykorzystując jego umiejętność wychwytywania błędów i znajomość zasad danej gry, może wyznaczyć dziecko z zespołem Aspergera na asystenta sędziego, a jeśli dobrze liczy – na sędziego sumującego punkty i odpowiedzialnego za tabele ligi szkolnej.

Nauczyciel lub terapeuta, omawiając specyficzne problemy ruchowe i demonstrując prawidłowe wykonanie, powinni znajdować się obok dziecka z ZA, a nie na przeciw niego. Mogą korzystać z nagrań wideo, aby zobaczyło jak się porusza, oraz dokumentować poprawę, jaka zaszła w jego umiejętnościach dzięki programowi. W pewnych sytuacjach potrzebne jest też bezpośrednie, praktyczne udzielanie wskazówek. Wreszcie, podczas gdy codzienny program sprawnościowy może poprawić umiejętności ruchowe i koordynację, uwalnianie dzięki niemu energii fizycznej może emocjonalnie wzmocnić dziecko z autyzmem, które ma problemy z wyrażaniem emocji i panowaniem nad nimi […]

Reklamy

Dla fizjoterapeutów

W wypadku stwierdzenia problemów z rozwojem i koordynacją ruchów terapeuta zajęciowy lub fizjoterapeuta może ocenić stopień opóźnienia i profil umiejętności ruchowych. To dostarcza podstawy, według której można mierzyć postępy dziecka i opracować, wprowadzić oraz poddawać ewaluacji działania korekcyjne. Diagnoza taka może wskazać, jakiego rodzaju zmiany należy wprowadzić zarówno w codzienności osoby z zespołem Aspergera, jak i w zakresie oczekiwań otoczenia, aby dostosować się do konkretnego zaburzenia ruchu. Należy ocenić, w jakim stopniu upośledzone umiejętności ruchowe wpływają na codzienne życie dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o czynności samoobsługowe, poczucie własnej wartości, włączanie lub wykluczanie przez rówieśników oraz ryzyko, że dziecko stanie się obiektem żartów. Uchodzenie za niezdarę ma dla niego ogromne konsekwencje praktyczne i psychologiczne” (Attwood, 2013).

źródło: Tony Attwood: Zespół Aspergera…”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

6 odpowiedzi na „Autyzm na lekcjach wychowania fizycznego”

 1. Awatar Tadeusz
  Tadeusz

  proszę o wyjaśnienie- tytuł posta brzmi autyzm na lekcjach wychowania fizycznego, natomiast opisane jest postępowanie z uczniem z zespołem Aspergera. Czy mam przez to rozumieć, że postępowanie jest takie samo dla dziecka z autyzmem jak z ZA?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Awatar sylwiaiwan

   Obecne kryteria DSM od 2013 roku zespół Aspergera jest włączony w spektrum autyzmu (ASD) – czyli interesuje nas nasilenie objawów w danej jednostce chorobowej – w Polsce zwłaszcza w testach szkolnych istnieje podział na autyzm i zespół Aspergera – m.in. Kanadzie jest autyzm i autyzm wyskofunkcjonujący. Te podziały nie mają już znaczenia kiedy istniej

   Polubienie

  2. Awatar sylwiaiwan

   kiedy istnieje ASD – proszę traktować to zamiennie zwracając szczególną uwagę na nasilenie „cech autyzmu” – tu zwłaszcza lęków i obaw i zaburzeń sensorycznych (zmysłów) – u danego ucznia. Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

  3. Awatar sylwiaiwan

   „DSM V w 2013 roku wprowadziło zastąpienie trzech jednostek chorobowych: zaburzeń autystycznych, zespołu Aspergera i PDD-NOS jedną jednostką – SPEKTRUM ZABURZEŃ AUTYSTYCZNYCH (ASD).”

   Polubienie

 2. Awatar Arek
  Arek

  Ten artykuł nic nie wyjaśni osobom, które nie wiedzą jak prowadzić takie zajęcia wf. Pusta treść, bez cienia przykładów jakie ćwiczenia można wprowadzić w przypadku dziecka z ZA.

  Polubienie

  1. Awatar sylwiaiwan

   W zakładkach DOSTOSOWANIE…, REWALIDACJA jest dużo więcej

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: