Przedmioty i ich przeznaczenie – scenariusz ćwiczeń

Przedmioty, narzędzia, przybory mają swoje przeznaczenie. Wykonuje się nimi określone czynności. Funkcje przedmiotów nie zawsze są oczywiste dla autystycznych dzieci
Cele:
  1. Lepsze rozumienie codziennego życia.
  2. Poszerzenie zasobów językowych.
  3. Polepszenie pamięci i umiejętności logicznego myślenia.
Przebieg:

Nauczyciel pokazuje uczniowi przedmioty. Zadaniem ucznia jest wyjaśnienie do czego służy dany przedmiot lub na odwrót – nauczyciel mówi jaka jest funkcja przedmiotu, a uczeń ma powiedzieć o jaką rzecz chodzi.

Podpowiedzi:

Fizyczne/manualne demonstracja, podpowiedzi werbalne, pokazywanie, podpowiedź  wewnątrz bodźca. Podpowiedzi należy stopniowo wycofywać, aż uczeń będzie wykonywał całe polecenie samodzielnie.

Kryteria wstępne:

Nazywanie czynne przedmiotów, czynności.

Opanowanie umiejętności:

Uczeń dziewięć na dziesięć razy odpowiada prawidłowo bez dodatkowej pomocy. Taki sam wynik powinien uzyskać jeszcze z co najmniej jednym nauczycielem.

Faza1: Odpowiedź werbalna (czynność wykonywana na żywo)

a. Pokaż uczniowi przedmiot. Spytaj „Co się z tym robi?” Uczeń powinien zademonstrować, co robi się z danym przedmiotem.

b. Połóż kilka przedmiotów na stole. Nauczyciel wykonuje jakąś udawaną czynność i pyta, „Czego się do tego używa?” Zadaniem ucznia jest wybranie przedmiotu pasującego do przedstawionej czynności.

Faza 2: Rozłóż kilka przedmiotów na stole

a. (Bodziec wizualny). Pokaż uczniowi obrazek, na którym przedstawiona jest jakaś czynność i spytaj „Co byłoby ci potrzebne, żeby to zrobić?”. Uczeń wybiera jeden z przedmiotów rozłożonych na stole. (Można to również potraktować jak zadanie z dopasowywaniem, spytać „Do czego pasuje?” i pozwolić uczniowi ułożyć obrazek obok odpowiedniego przedmiotu).

b. (Bodziec werbalny). Spytaj ucznia czego używa się do: mycia zębów, mycia twarzy, picia soku, itd. Uczeń powinien wybrać odpowiedni spośród rozłożonych na stole.

Faza 3: Pokaż uczniowi przedmiot i spytaj „do czego to służy?”

a. (Odpowiednia niewerbalna). Uczeń wybiera odpowiedni obrazek przedstawiający czynność, o którą pytasz, spośród obrazków rozłożonych na stole.

b. (Odpowiedź werbalna) Uczeń mówi do czego służy dany przedmiot.

Faza 4: Ułóż na stole kilka obrazków przedstawiających przedmioty

a. (Bodziec wizualny). Pokaż uczniowi obrazek, na którym przedstawiona jest jakaś czynność i spytaj „Czego byś do tego potrzebował?” Uczeń wybiera jeden z przedmiotów rozłożonych na stole. (Można to również potraktować jak zadanie z dopasowywaniem, spytać „Do czego to pasuje?” i pozwolić uczniowi ułożyć obrazek obok odpowiedniego przedmiotu).

b. (Bodziec werbalny). Spytaj ucznia czego używa się do: mycia zębów, mycia twarzy, picia soku, itd. Uczeń powinien wybrać odpowiedni obrazek spośród rozłożonych na stole.

Faza 5: Pokaz uczniowi obrazek i spytaj „do czego służy?”

a. Odpowiedź niewerbalna, przez udawanie wykonywania czynności: Uczeń udaje czynność, którą powinno się wykonać z użyciem przedmiotu przedstawionego na obrazku.

b. Odpowiedź niewerbalna, poprzez wybieranie odpowiedniego obrazka: Uczeń wybiera obrazek przedstawiający czynność, która pasuje do przedmiotu, spośród obrazków ułożonych na stole.

c. Odpowiedź werbalna: Uczeń mówi do czego służy przedmiot przedstawiony na obrazku.

Faza 6: Wyłączne polecenie werbalne 1 (Brak podpowiedzi wizualnych)

Spytaj ucznia czego trzeba użyć aby: umyć, żeby umyć twarz, wypić sok, itd. Uczeń daje odpowiedź ustnie.

Faza 7: Wyłącznie polecenie werbalne 2 (Brak podpowiedzi wizualnych)

Spytaj ucznia do czego służy [szczoteczka do zębów, mydło, kubek, itd.] Uczeń odpowiada ustnie.

a. Krzesła, samochody, łóżka

b. Domy, ołówki, naczynia

c. Książki, telefony, nożyczki

Faza 8: Funkcje poszczególnych części ciała

a. „Do czego służą oczy?”

b. „Czym patrzysz?”

Faza 9: Funkcja poszczególnych pomieszczeń

a. „Co robisz w [pomieszczenie]?”

b. „Gdzie [czynność]?”

źródło: R. Leaf, J. McEachin: „Praca nad rozwojem…”, LTW, Warszawa 2017

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s