Reklamy
Reklamy
Reklamy

To czym pisze dziecko z ASD ma ogromne znaczenie. Niemniej ważne jest również to jak się pisze. Lindsey Biel w książce pt. „Integracja sensoryczna” podaje szereg wskazówek ułatwiających pracę uczniowi na lekcji

Płaski blat i ukośna deska

„Używanie płaskiego blatu może utrudnić uczniowi wygodne pisanie, ponieważ zmusza go do wyciągania szyi aby mógł zobaczyć, co robi, lub wyginania nadgarstka do wewnątrz, aby mógł pisać. Uczeń może niekiedy rozłożyć się na biurku, gdyż trudno mu zachować czujność i uwagę.

Postawienie ukośnej deski (pulpitu) na blacie umożliwia przybliżanie kartki do twarzy dziecka, sprawiając, że nie musi się garbić, aby ją widzieć. Umieszczenie kartki w nachyleniu ku górze zmusza osobę piszącą do zmiany pozycji nadgarstka ze zgiętej do neutralnej lub nieco wyciągniętej, która jest znacznie bardziej komfortowa.

Aby pomóc uczniom lepiej widzieć, wzmocnić ciało i skutecznie się zaangażować, można zaproponować wesołą, angażującą całe ciało czynność polegającą na pisaniu na stojąco na tradycyjnej lub samoprzylepnej tablicy kredowej, tablicy do wycierania na sucho, sztaludze montowanej na ścianie lub kartce przyklejonej taśmą  do ściany.

Blaty są wykonywane z twardego, odpornego materiału sprawiającego, że przybory szybko ześlizgują się po powierzchni. Możesz pomóc uczniowi zredukować szybkość pisania, dodając materiał zmniejszający śliskość blatu np. podkładkę na biurko lub antypoślizgową nakładkę z poliestru. Pod tablicę z regulacją pochylenia, naczynia i inne przedmioty można również z powodzeniem użyć mat antypoślizgowych, np. marki Dycem.

Reklamy

Światło

Jeśli dziecko jest wrażliwe na światło, sprawdź czy nie odbija się ono od lśniącego blatu i nie razi jego oczu. Możesz użyć plastikowej nakładki lub tradycyjnej podkładki na biurko (zapobiegającej ubrudzeniu), aby wyeliminować odblask i nadać miękkość powierzchni do pisania.

Papier

Zwróć także uwagę na używany przez dziecko rodzaj papieru. Tradycyjny szary lub kremowy papier z wyraźnymi niebieskimi, czerwonymi lub przerywanymi liniami może dezorientować niektórych uczniów, zwłaszcza tych z problemami wzrokowymi. Kupuj zwyczajny papier do pisania bez linii, np. firmy Handwriting Without Tears, lub z liniami, które dzięki zastosowaniu specjalnego gęstego tuszu pozostawiającego ślad dający się wyczuć palcami niejako „wznoszą się” ponad powierzchnię kartki, dostarczając dzieciom wskazówek dotykowych informujących o tym, gdzie należy stawiać litery.

Ołówek i długopis

Rozważ następujące warianty:

  • Uczniowi może być łatwiej trzymać grube ołówki i trójkątne długopisy.
  • Ołówki i długopisy obciążeniowe mają większą gramaturę, dzięki czemu dostarczają więcej bodźców proprioceptywnych uczniowi z problemami sensorycznymi. Także dziecko, któremu drżą ręce, powinno je wypróbować. Można kupić gotowe przybory Pencil Grip z wbudowaną nasadką lub dodać je do dowolnego przyboru za pomocą specjalnie opracowanych ciężarków, które można znaleźć m.in w katalogach terapeutycznych.
  • Specjalnie zaprojektowane długopisy, takie jak PenAgain i ergonomiczny długopis EVO, całkowicie zmieniają sposób, w jaki użytkownik chwyta ołówek.
  • Wibrujące długopisy pobudzają mięśnie ręki i wydłużają czas skupienia. Dostępne są m.in. Squiggle Wiggle Writer, którego używanie przynosi wiele radości, choć jest trudny do kontrolowania. Z-Vibe, powszechnie używany jako przyrząd wibrujący stymulujący motorykę ustną, posiada zestaw do adaptacji ołówków, zawierających  końcówkę nadającą się do ssania (jak na zdjęciu). Podobny zestaw długopisów lub ołówków Tran-Quil zapewnia również lekką wibrację (therapyshope.com)” (Biel, 2015)”.
pen1

Wszystkie powyższe przedmioty – nasadki, ołówki, tablice z regulacją pochylenia, podkładki na biurko itp. są dostępne na stronie sensorysmarts.com, a także w katalogach terapeutycznych i na stronach internetowych, np. theraphro.com

źródło: Lindsey Biel: „Integracja sensoryczna Skuteczne terapie dzieci i nastolatków”, WUJ, Kraków 2015

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: