Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

 

Co mogą zrobić nauczyciele i pedagodzy w szkole średniej z uczniem ze spektrum autyzmu?

Polly Godwin Emmos i Liz McKendry Anderson opisały przypadek chłopca, który zmaga się z różnymi zaburzeniami od spektrum autyzmu po ADHD wraz z występującymi często razem  – zaburzeniami integracji sensorycznej. W tym wypadku ważne jest jak podejdzie do niego nauczyciel. Bez względu na intensywność zaburzeń oraz treści opinii przedstawionej przez poradnię psychologiczno –  pedagogiczną,  czy też lekarzy – w szkole zachowanie może być inne i często nie pokrywające się ze wcześniejszymi ustaleniami i niekoniecznie musi być to zachowanie problemowe. Pamiętajmy, że wszelkie opinie są zwykle szablonami, do których wbija się dane zaburzenia tworząc szkodliwe stereotypy. Nauczyciel musi sam wyrobić sobie zdanie na temat ucznia – wtedy ustali właściwą strategię pomocy i współpracy.

Oto przypadek Karola. Karol ma zaburzenia integracji sensorycznej wynikającej  z ASD (spektrum autyzmu).

„Karol ma 13 lat i często czuje się sfrustrowany tym, że nie potrafi się „dopasować”. Jego nauczycieli denerwuje brak zorganizowania u chłopca, a także jego stała gotowość do wybuchów złości lub płaczu, nawet gdy ktoś stara mu się pomóc. Karol jest inteligentny, ale nie wykorzystuje swojego potencjału. Nauczyciele postanowili zorganizować zebranie, aby porozmawiać o problemach chłopca.

Podczas zebrania pedagodzy odkryli, że Karol ma kłopoty z zachowaniem podczas każdej lekcji i notorycznie nie oddaje na czas prac domowych.

Opis

Jak wygląda zachowanie Karola?

 • Jest ponury i nieszczęśliwy.
 • Łatwo wpada w złość – z trzaskiem zamyka książki, głośno mówi do siebie.
 • Zazwyczaj spóźnia się na lekcje i nie ma pracy domowej, książek lub potrzebnych materiałów.
 • Nie potrafi się skupić na temacie lekcji – wygląda przez okno lub wpatruje się w przestrzeń.
 • Nie potrafi wykonywać prostych poleceń wydawanych podczas lekcji.
 • Wciąż czuje się zaniepokojony – prawie traci oddech i powtarza: „Ja, ja ja nie rozumiem… Nigdy mi się nie uda… Czemu ja?

Na czym polegają kłopoty Karola z pracą domową?

 • Zazwyczaj oddaje ją z jednodniowym opóźnieniem lub oddaje pracę niekompletną.
 • Praca jest niechlujna i pomazana – z dużą liczbą poprawek.
 • Odręczne pismo chłopca jest bardzo duże i trudne do odczytania.
 • Praca często zostaje odrobiona niezgodnie ze wskazówkami.

Sytuacja przed wystąpieniem problematycznych zachowań

 • Zachowanie: Na początku roku szkolnego każdy nauczyciel ustanowił zasady dotyczące zachowania akceptowanego w swojej klasie.
 • Praca domowa: Na początku roku szkolnego każdy nauczyciel ustalił swoje oczekiwania i zasady dotyczące odrabiania prac domowych.

Wcześniejsze zachowania

Grono pedagogiczne wybrało jedną przedstawicielkę – nauczycielkę matematyki – która miała porozmawiać z Karolem o tym, jak wygląda „typowy dzień w jego życiu”. Podczas tej rozmowy chłopiec mówił cicho i był bliski łez. Nauczycielka była zdumiona tym, jak bardzo Karol się martwi tym, czy po lekcjach uda mu się wsiąść do odpowiedniego autobusu, ponieważ w piątej klasie zdarzyło mu się pomylić autobusy i jeden z kolegów bardzo się z niego śmiał. Karol boi się także, że chłopcy zamkną go w szkolnej szafce, gdzie się udusi. Dręczy go również to, że słabe stopnie uniemożliwią mu dalszą naukę.

Punkt widzenia Karola

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: