Reklamy
Reklamy
Reklamy
funny-gorilla-baby-sleeping

Podstawowa metoda wysyłania dzieci do łóżka zaoszczędzi nam wiele stresów

Twórcą „Podstawowej metody wysyłania dzieci do spania” jest dr Thomas W. Phelan. Wiele z jego metod znajdowałam w polskich poradnikach, więc sięgnęłam do źródeł, co często robię na moim blogu. Zasypianie i sen dziecka to problem numer jeden nie tylko dzieciaków z zaburzeniami snu. Wszystkich rodziców dopadnie w końcu ta bestia bez względu na to czy dziecko jest zdrowe czy chore. Phelan każe zacząć naszą przygodę od prostej ale nie zawsze oczywistej rzeczy – a mianowicie, od ustalenia pory kładzenia i trzymania się jej. Zaznacza, że pory mogą ulegać zmianom np. w weekendy czy w okresie wakacyjnym ale odstępstwa od wyznaczonych reguł w tygodniu nie powinny podlegać negocjacjom:

„Inaczej skończy się na tym, że każdego wieczoru czas kładzenia się do łóżka będzie przedmiotem negocjacji, potem kwestionowania i manipulacji, a potem to już nikomu nie będzie się chciało spać.

Przypuśćmy, że masz dziewięcioletnią córkę i decydujesz, że w dniu szkolnym ma się kłaść do łóżka o 21:00. Oto jak działa podstawowa metoda wysyłania do łóżka.

Podstawowa metoda wysyłania do łóżka

O godzinie 20:30 nastawiasz minutnik na 30 minut i mówisz dzieciom, że już czas szykować się do spania. Oznacza to, że dziecko ma teraz –  samodzielnie – przystąpić do szeregu czynności wymaganych przed snem (siusiu, mycie zębów, piżama itp.), a następnie się do Ciebie zgłosić. Procedura wieczorna musi być absolutnie jasna. Jeśli dziecko ma dopiero 2 – 4 lata, trzeba będzie mu przy tym wszystkim pomóc, ale obowiązują takie same nagrody i konsekwencje.

Kiedy dziecko wykona wszystkie konieczne czynności, zgłasza się do Ciebie. Jeśli udało mu się wszystko zrobić, powiedz dziecku, że się świetnie spisało. A oto nagroda. Czas który jeszcze pozostał do 21:00, będzie tylko dla Was dwojga. Możesz poczytać dziecku książeczkę albo po prostu pogadać. Dzieci uwielbiają, kiedy mogą pobyć sam na sam z rodzicem. Zostań więc w pokoju dziecka, ale nie rób nic, co mogłoby za bardzo rozbudzić dziecko.

Określenie pory kładzenia się do łóżka służy dwóm celom. Po pierwsze, jest to bezpośredni bodziec, aby dziecko samodzielnie zaczęło przygotowywać się do snu. Po drugie, czas pozostały do 21:00 to czas bliskości pomiędzy rodzicem a dzieckiem. I na koniec, te chwile spędzone z Tobą pomagają dziecku się wyciszyć i przygotować się do snu – fizycznie i psychicznie.

Jeśli nie wiesz, co umieścić na liście czynności, które należy włączyć do wieczornej procedury, przypomnij sobie tylko to, co mówią dzieci, które powinny już leżeć w łóżku, i będziesz mieć gotową listę:

  • „Jestem głodny i muszę się napić”.
  • „Boję się”.
  • „Muszę iść do ubikacji”.
  • „Ta piżama mnie gryzie”.
  • „Chyba ktoś się włamał do piwnicy”

Itede, itepe. Wszystkie problemy i obawy podane powyżej należy w miarę możliwości rozwiązać przed pójściem do łóżka. I pamiętaj, że wentylator podłogowy często pozwala dzieciom zasnąć.

Jedno ostrzeżenie. Nie kładź się z dzieckiem na łóżku. Jest bowiem pewne prawo biologiczne mówiące: jeśli masz więcej niż 25 lat, minęła godzina 20:00 i spędzisz więcej niż 3 minuty w pozycji horyzontalnej, to ani się obejrzysz, a już zaśniesz. A dzieciom w to graj! Bardzo im się spodoba ta nowa sytuacja, ale mogą też szybko się do niej przyzwyczaić i będą oczekiwać – a nawet wymagać – żeby rodzic spędzał z nimi każdy wieczór.

Finał

A teraz wielki finał. Kiedy minie godzina 21:00, otul dziecko kołderką, ucałuj dobranoc i wyjdź z pokoju. Właśnie spędziłeś urocze chwile ze swoim maluchem i na dzień dzisiejszy Twoje rodzicielskie obowiązki zostały wykonane.

Prawda?

Być może nie. Teraz niektórzy rodzice powiedzą: „Ależ pan jest naiwny! Jak tylko wyjdę z pokoju, ona zaraz będzie za moimi plecami!” albo „Kiedy zejdę na dół do kuchni, mogę się założyć, że zobaczę ją tam za 5 minut”. Co zrobić kiedy dziecko nie chce zostać w łóżku po 21:00?” (Phelan, 2014).

– To pytanie do rozważenia w kolejnym wpisie – niebawem.

źródło: dr T. W. Phelan: „Wychowawcze czary – mary…”, Helion, Gliwice 2014

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: