Gdy Piotrek (ASD) skończył trzeci miesiąc życia zaczęły się jego problemy ze snem. Wcześniej mogłabym te objawy sklasyfikować jako zwykłe kolki, bo tak właśnie to wyglądało. Ale z racji „przedawnienia” (kolki występują do 3 miesiąca życia) musiałam zmagać się z tym czymś i szukać wyjaśnienia gdzie indziej.
Niestety, wtedy, na temat bezsenności dziecinie nie było praktycznie żadnych informacji. Wszyscy wzruszali ramionami. Pediatra z przychodni skwitowała krótko moje wywody :”taka jego uroda” więc z tą nieprzeciętną „urodą” przyszło nam się zmagać prawie do ósmego roku życia. Dopóki wreszcie nie trafiliśmy do gabinetu neuropsychiatry myśleliśmy, że tak już zostanie (nie mieliśmy jeszcze diagnozy autyzmu)
Najpierw budził się w nocy co godzinę, płakał i wrzeszczał na zmianę. Po około 15 min udawało mi się go uspokoić i zasypiał ale tylko po to, by za godzinę znowu się ocknąć i obudzić krzykiem wszystkich domowników swoim donośnym płaczem, i tak do rana. Ten płacz był tak przejmujący i głośny jakby zmagał się z jakimś nieokreślonym bólem. Gdy był już przedszkolakiem pobudki nocne zamieniły się w trudności w zasypianiu. Czasami przed snem potrafiłam przeczytać 10 do 20 bajek. A Piotrek jakby na złość skupiał się na treści i nie chciał zasnąć jednak nie znalazłam wtedy lepszego sposobu na skuteczniejsze usypianie. Później już mnie nudziły głupawe bajki i zaczęłam mu czytać swoje książki, zasypiał średnio po 100 stronach, mniej więcej rozdział. Tak łączyłam przyjemne z pożytecznym, żeby nie zwariować. Teraz już wiem, że bezsenność to problem osób z autyzmem ale wtedy, błądziłam jak dziecko we mgle pośród wielu mniej lub bardziej inteligentnych porad, a wystarczyło udać się do neuropsychiatry by dowiedzieć się o tym, że to częsty objaw uszkodzeń mózgu i wielu schorzeń psychiatrycznych i neurologicznych w tym padaczki. Najważniejsze by szybko zacząć leczyć, bo bezsenność zakłóca prawidłowy rozwój dziecka. Zaburza m.in wytwarzanie przez organizm hormonu wzrostu…
U Pacjentów z bezsennością obserwuje się również spadek funkcji poznawczych. Skutkuje to obniżeniem koncentracji, problemami z pamięcią, uwagą, wnioskowaniem oraz rozwiązywaniem problemów… „[Konsekwencje bezsenności- Psychiatria.pl] Widać tu przekrój przez większość cech autystycznych. Szukając wzmianek o bezsenności a raczej jej korelacji z autyzmem, natknęłam się na taki tekst: „… Dziecięcy syndrom Aspergera oraz Autyzm bywa czasem kojarzony z zakłóceniami snu. Badania potwierdzają istnienie trudności w zasypianiu w tej grupie dzieci, a także senność w ciągu dnia. Co więcej, dzieci cierpiące na bezsenność, wykazywały znacznie więcej symptomów autystycznych i emocjonalnych, jak również nadaktywności psychoruchowej, w porównaniu z dziećmi z tym samym zaburzeniem rozwojowym, ale bez bezsenności. Zatem bezsenność u dzieci z AS/HFA stanowi częsty i stresujący problem, współwystępujący z trudnościami emocjonalnymi i zaburzonym zachowaniem u tych dzieci.”[Zaburzenia snu u dzieci z Syndromem Aspergera i Autyzmem – Psychiatria.pl]
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- „Aspergeryjski” i nie jesteśmy mistrzami konwersacji – konwersacja
- Narzędzia farmakologiczne w celu opanowania emocji dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera i ASD – farmakologia
- Sawant – przebłysk geniuszu – sawantyzm
- Miłość – miłość
- Samotność – samotność
- Być jak skunks
- Zwierzęta jako przyjaciele dziecka z ZA
- Sport w autyzmie – jest nadzieja – sport
- Sport – sport
- ZA – zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne
- Przedszkolak z zespołem Aspergera – przedszkolak
- Cechy pracownika z zespołem Aspergera – praca
- Dziecięca przyjaźń w autyzmie – przyjaźń
- Dziewczęta z zespołem Aspergera
- Dorosły człowiek z zespołem Aspergera – dorosłość

