Dzieci nadwrażliwe na dotyk unikają przytulania, dotykania brudzących substancji i jedzenia określonych produktów

„Niektóre z nich chodzą na palcach, by uniknąć kontaktu z podłogą, albo niewłaściwie się zachowują, nie chcąc, żeby ktoś je czesał lub mył. W bardziej skrajnych przypadkach dochodzi do samookaleczania.

Dzieci te mogą się czuć zagrożone w towarzystwie rówieśników. Taka defensywność uniemożliwia czasem stosowanie podpowiedzi fizycznych. Np. położenie dłoni na ręce dziecka, aby pomóc mu w rysowaniu okręgu lub złapaniu piłki, ułatwia zwykle naukę poprzez wykorzystanie pamięci mięśniowej. Jeżeli jednak dziecko nie pozwala się dotknąć, trzeba znaleźć inne metody nauczania, jak również pomóc mu w radzeniu sobie z dotykiem.

Najpierw powoli podejdź do dziecka od przodu i, schylając się odpowiednio, popatrz na nie z jego poziomu. Jeżeli tego potrzebuje, pozostaw mu wystarczająco dużo przestrzeni osobistej. Daj mu czas na chodzenie po sali albo pozwól swobodnie poruszać się w czasie ćwiczeń. Jeżeli trzeba wyznaczyć granice, użyj do tego celu np. kolorowych kropek, pudełek oklejonych taśmą albo narysuj kredą linie.

Motoryka

Ćwicz z dziećmi małą motorykę za pomocą czynności, które zapewniają im kontakt z różnymi fakturami i konsystencjami. Malujcie budyniem lub bitą śmietaną, używając do tego celu palców; napełniajcie ryżem, fasolą i kukurydzą różne pojemniki, a potem je opróżniajcie; rozsypcie mąkę, cukier lub drobne nasiona, żeby rysować w nich palcem; bawcie się wibrującymi zabawkami. Czynności te pomogą dzieciom przystosować się do informacji sensorycznych poprzez ciągły kontakt i powtarzanie. Nie sprzeciwiaj się, jeżeli dziecko na początku potrzebuje rękawic lub patyka, żeby dotknąć niektórych materiałów czy substancji. Stopniowo namawiaj je do używania gołych rąk. Staraj się wydłużać czas pomiędzy dotknięciem czegoś i zmyciem tej substancji, chyba, ze dziecko domaga się umycia rąk.

Piasek

Chodzenie po rozgrzanej plaży, zabawa w mokrym lub suchym piasku i zakopywanie w nim różnych części ciała, np. stóp to dla dziecka ciekawe wyzwania. Pomagają mu zwiększyć tolerancję dotykową. Utrzymujący się nacisk uspokaja układ nerwowy i przyczynia się do ograniczenia reakcji obronnych. Bliskość wody oznacza możliwość zmycia piasku, kiedy tylko dziecko poczuje nadmiar wrażeń zmysłowych. Zaraz potem można spróbować jeszcze raz. Ćwiczenia powinny być jednak dopasowane do tolerancji dziecka. Na początek można zakopać tylko koniuszki palców u nóg i szybko umyć je w wiaderku z wodą” (Sher, 2014).

źródło: B. Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji Ćwiczenia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

2 Comments »

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s